Klobúk dole, pán Repka

Zázraky sa dejú. Veď kto má čokoľvek spoločné so slovenským lyžovaním, musí byť šokovaný. Prezident SLA František Repka odstúpil zo svojej funkcie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Dokonca aj vedenie SLA je šokované odstúpením Františka Repku. Medzi týmito šokmi je ale zásadný rozdiel. My všetci ostatní sme šokovaní pozitívne. Ľudia z vedenia SLA dokonca vraj nechápu, prečo sa pre tento krok vôbec rozhodol. Veď po odstavení zjazdárov z vedenia a rozhodovania na vedľajšiu koľaj mali v Predsedníctve SLA (P-SLA) pohodu a pokoj. Prečo to potom urobil? Čo ho k tomu viedlo? Aký odkaz máme v tom hľadať? Kvôli rodine, zdraviu či financiám? Najvyšší predstaviteľ slovenského lyžovania odstúpil zo svojej funkcie mailovým odkazom svojim kolegom z vedenia a oznámením novinárom. Dôvody pritom pomenoval celkom jasne:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Nekoncepčná a neprofesionálna práca P-SLA.

  • Účelová manipulácia s informáciami zo strany viceprezidentov Marina Mersicha a Ivana Ivaniča (po odstúpení Repku ostávajú ako jediní štatutári) a ich ovplyvňovanie ostatných členov P-SLA k presadzovaniu SVOJICH OSOBNÝCH NÁZOROV A ZÁUJMOV V SLA!!!

  • Neochota riešiť postavenie a podmienky príprav reprezentačných družstiev a najlepších pretekárov v rámci SLA.
     

Sú to doslova tie isté slová, ktoré hovoríme už dlhé roky na verejnosti, v novinách a tiež na stretnutiach so štátnymi orgánmi SR. No a dnes bolo toto všetko povedané a potvrdené najvyšším predstaviteľom SLA osobne, rezignovaným prezidentom Repkom. Najvyšším predstaviteľom moci v SLA, ktorá to dotiahla s lyžiarskym hnutím až na pokraj pomyselnej priepasti. 

A čo na túto bizarnú situáciu zvyšok vedenia SLA pod vedením Marina Mersicha a Ivana Ivaniča? Menovite ich označí prezident SLA Repka z veľmi vážnych obvinení a oni nič. Žiadny odkaz ani členom, ani verejnosti či štátnym orgánom? Jediné, čo k tomu povedia cez hovorcu je, že nechcú stupňovať napätie, a preto celú situáciu nebudú komentovať a na konferencii koncom apríla predstavia novú koncepciu slovenského lyžovania.

SkryťVypnúť reklamu

Aj toto je prejav profesionalizmu, o ktorom hovoril pán Repka. Za celé roky ich riadenia SLA neprišiel z ich strany ani jeden návrh, nie to ešte zmena stanov či fungovania športovej činnosti SLA. Jediné, čo cieľavedome a koncepčne menili, boli časti stanov a organizačného poriadku, ktoré upevňovali a „betónovali“ ich neobmedzený a neodvolateľný vplyv v SLA. A toto je výsledok. Arogancia moci. Absolútna bezohľadnosť voči všetkým členom, mládeži, rodičom, trénerom, ale aj voči štátu v zastúpení ministerstvami školstva, vnútra, NŠC, Dukle, OV SR aj FIS-u.

Vedenie SLA nechce komentovať túto situáciu, keďže vraj nechce stupňovať napätie v SLA a na verejnosti. Takže najskôr sami cieľavedome vytvoria a ďalej vytvárajú napätie v slovenskom lyžovaní až na hranu, kde chcú úspešní reprezentanti skončiť so športom, ktorý milujú, niektorí dokonca uvažujú o zmene vlasti.

SkryťVypnúť reklamu

Napätím dosiahli rozklad nášho občianskeho združenia, trestné oznámenia, súdne spory, vzájomnú nevraživosť, neúctu či dešpekt. Ich spôsoby riadenia a komunikácie dosiahli vrchol, keď sa funkcie vzdal ich vlastný nominant a najvyšší predstaviteľ – prezident SLA. Až takto oni nechcú stupňovať napätie. Dá sa to vôbec ešte viac? Podľa ich názoru áno, a preto to neurobia. Na druhej strane im za to môžeme poďakovať. Ale má to aj iný rozmer. Pán Repka mohol pokojne odísť s iným odôvodnením. Mohli to byť rodinné alebo, nedaj Bože, zdravotné dôvody. Ale on to neurobil.

Bol som veľkým kritikom práce p. Repku. Nemali sme dobrý vzťah, ak sa vôbec o vzťahu hovoriť dá. Okrem iného ma označil za vinníka, prečo neprišiel na SP do Jasnej. Písal som o neodbornosti, neprofesionalite, nekompetentnosti a o neochote riešiť prípravu či podporu reprezentantov. O polopravdách, klamstvách, manipuláciách zo strany Marina Mersicha, Ivana Ivaniča aj ostaných členov P-SLA, vrátane prezidenta Repku. Prečo potom klobúk dole, pán Repka?

SkryťVypnúť reklamu

DNES TOTO VŠETKO POTVRDIL ON SÁM!!! Preto, lebo viem, aké praktiky a pracovné či mimopracovné metódy používajú Marino Mersich a Ivan Ivanič a ich lojálni členovia P-SLA. Naozaj neviem, z akého dôvodu to pán Repka urobil, ale je mi jasné, že to mal s nimi veľmi ťažké a aj samotné rozhodnutie a nakoniec aj vysvetlenie boli pre neho veľmi komplikované a zložité. No ako sa hovorí, nikdy nie je neskoro. To, že bol súčasťou tohto zoskupenia dobrovoľne a že na všetko, čo dnes sám hovorí, sme mu dali dostatok dôkazov, je tiež pravda. Že sám urobil rozhodnutia, ktoré boli v rozpore so stanovami, fair play, slušnosťou či dobrými mravmi, ktoré boli jasne proti záujmom športovcov a tým pádom aj SLA, nech vyhodnotí budúcnosť. Toľkokrát mal možnosť na P-SLA vystúpiť a pomenovať to, čo dnes tvrdí. Neurobil to ani jeden jediný raz. Odstúpil a dal od SLA a lyžiarov ruky preč. A komu ho nechal napospas?

Prezident Repka bol hlasom vedenia SLA. Dnes je nad slnko jasné, že mozgom nie. Bol a stále ním je Marino Mersich a Ivan Ivanič. Ale nemýľme sa. Nie je to len Marino Mersich a Ivan Ivanič. Na zmeny a ich schvaľovanie v P-SLA je potrebná nadpolovičná väčšina členov. Marek Hliničan, Monika Poľanová, Ján Tánczoš, Ľudovít Kartík, Michal Malák sú TÍ, ktorí lojálne schvaľovali a schvaľujú kroky a rozhodnutia mozgových trustov slovenského lyžovania. Spoločne majú rovnakú zodpovednosť za dnešný stav v slovenskom lyžovaní. Pán Repka hovorí: „Keďže nemám kompetencie ovplyvniť tento stav, s ktorým sa v žiadnom prípade ako bývalý vrcholový športovec nestotožňujem, nevidím ďalej význam vykonávať túto funkciu s presvedčením o správnosti smerovania SLA pri rozvoji lyžiarskeho športu na Slovensku.“ Z tohto vyplýva, že mu P-SLA, nie sám Marino Mersich a Ivan Ivanič, odobrali kompetencie. Nerešpektovali ho ako prezidenta, a tak podľa jeho slov nemal na výber a radšej odišiel. František Repka zo slovenského lyžovania odišiel porazený a nechcený jeho vlastnou „koalíciou“ a aj našou „opozíciou“. A čo teraz….?

Podľa môjho názoru je jedinečný a zrejme aj posledný čas na zmenu. Označiť a zbaviť sa choroby nášho bieleho športu. Preliečiť a uzdraviť slovenské lyžiarske hnutie. Nahlas označiť a pomenovať vinníkov tohto neutešeného stavu. No bez čistého stola by to bola len kozmetická úprava. Povedzme si konečne pravdu! Priznajme si to konečne! Prečo je slovenské lyžiarske hnutie v takomto zúboženom stave? Prečo nám tu dnes na slovenských kopcoch bačuje Talian s Ivaničom a spol.?

Pre staré krivdy, spory či hriechy nie sme schopní sa spojiť v jedno (okrem krčmových rečí) a raz a navždy vyprášiť Taliana a zabetónované, skostnatené, neprofesionálne predsedníctvo SLA, ktoré sa neštíti klamať a podvádzať vlastných členov, ako aj štátne orgány, a to len pre svoj osobný prospech. To je ten problém. My sme ten problém!!! Každý sa stará len o seba a o svoj„piesoček”. Ako zjazdári, tak bežci či snowboardisti.

Zabudnime, prosím Vás, konečne na staré spory, sváry či nezhody. Spojme sa a poďme zachrániť naše hnutie, ktoré je tu už desiatky rokov. Nenechajte sa zastrašovať či kúpiť judášskym grošom. Nedovoľte, aby Vás tá negatívna energia pohltila a spravila z vás len štatistov a, s prepáčením „ovce“ vo vlastnej krajine a vlastnom hnutí, ktoré budovali naši dedovia, otcovia, športoví a osobní priatelia či naše vzory. Je to paradox, ale práve teraz a vďaka všeobecne „nechcenému“ Františkovi Repkovi máme konečne možnosť to dokázať a zvrátiť beh dejín slovenského lyžiarskeho hnutia. Vziať si späť to, čo nám, všetkým lyžiarom Slovenska bez rozdielu, právom patrí!!!

Avšak zo skúseností s vedením SLA, praktikami Marina Mersicha a Ivana Ivaniča a ich lojálnych členov viem, že to nebude ľahké a dovolím si tvrdiť, že bez vonkajšej pomoci to nepôjde. Potrebujeme pomoc. Ľudia, ktorí už svojho času pomohli slovenskému lyžovaniu svojím vplyvom už musia vedieť, čo sa udialo. Predseda parlamentu Andrej Danko či predseda olympijského výboru Anton Siekel. Určite aj hlavná kontrolórka športu Alica Fisterová či minister školstva Peter Plavčan zaregistrovali „správu roka“ v slovenskom lyžovaní. A preto musia konať.

Pán Repka ako štatutár bol zástupcom SLA pri rokovaniach. Bol hlasom aj svedomím vedenia SLA. My sme vedeli, že s informáciami zavádzal aj Ministerstvo školstva SR. Zakrytý hlasovaním a prijatými uzneseniami P-SLA. Dnes to verejne priznal. Sporné stanovy, delegačný kľúč, tabuľky s počtom členov či výsledkami, prerozdeľovanie financií, hospodárenie, podpora mládeže, vzdelávanie či podpora reprezentačných družstiev. Marketingové práva vs. štatút reprezentanta. Všetko samé lži. Pán Repka bol na MŠ SR zástupcom a hlasom SLA. Pokiaľ ho počúvali a verili jeho rečiam, aj keď sme upozorňovali, že to nie je pravda, dnes musia počúvať dvojnásobne. Lebo napriek všetkým pochybnostiam potvrdil to, čo sme celý čas hovorili aj na MŠ SR my a čo je podľa môjho názoru dôvod na zastavenie financovania SLA z rozpočtu štátu a odvolania P-SLA z našej strany.

Ktovie, kam by to všetko viedlo, ak by sa dnes už bývalý prezident SLA František Repka nerozhodol tak ako dnes. A PRETO DNES DÁVAM PRED PÁNOM REPKOM POMYSELNÝ KLOBÚK DOLE. Pre mňa osobne si časť svojej športovej aj ľudskej cti vrátil a získal si môj úprimný rešpekt.


 

Ladislav Smolen

Ladislav Smolen

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lyžiar telom aj dušou. Bývalý reprezentant v zjazdovom lyžovaní, vyštudovaný tréner a podporovatel mladých slovenských talentov. Človek, ktorému záleží na osude lyžovania na Slovensku. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu