
Káthmandský prach
Vyšli sme do ulíc hlavného mesta. Čo nás hneď zarazilo bolo neskutočné množstvo prachu. Všade! Aj v obchodoch na potravinách alebo vystavenom oblečení. Vraj pred zemetraseniami z roku 2015 to také kritické nebolo, ale zemetrasenia poškodili potrubia, ktoré privádzali vodu z Himalájí do studní v Káthmandskom údolí. Okrem nemalého počtu budov zničilo zemetrasenie aj infraštruktúru. Z polorozpadnutých budov sa začal uvoľňovať prach.


Thamel
Thamel predstavuje turistickú časť centra Káthmandu. Nad jeho ulicami sa trepotajú modlitebné vlajočky, ktorých posolstvo nesie vietor ďalej. Sú symbolom budhizmu a každá farba má svoj význam.

Pozdĺž ulíc Thamelu je nespočetné množstvo obchodíkov s turistickou výbavou, čajmi, kašmírom a suvenírmi. Rad prišiel aj na nás, potrebovali sme si nakúpiť turistickú výbavu do Himalájí. Majiteľke sme urobili poriadnu tržbu, no tovar sme nakúpili za rozumné ceny. Na záver sme od nej dostali aj úžasný škoricový čajík lebo videla, že sme z tých nákupov úplne vyšťavení :D
V tej istej predajni sme navštívili aj malú manufaktúru oddelenú od predajne plachtou. Šiesti krajčíri tam šili The North Face bundy, spacáky a ďalšie turistické oblečenie.


Boudhanath Stupa
Obrovská biela stupa sa týči nad mestom už od 5. storočia. Vtedy chudobná žena požiadala kráľa aby v meste postavil svätyňu. Kráľ sa s ňou dohodol, že ju postaví, ale iba o takej veľkosti územia, aké ona dokáže pokryť kožou riečneho byvola. Žena súhlasila a kožu riečneho byvola narezala na tenké prúžky a vytvorila obrovský kruh. Kráľ si uvedomil, že ho žena podviedla, ale slovo dodržal a stupu postavil podľa rozmerov, ktoré určila splnením úlohy. Dnes je 46 metrov vysoká stupa jednou z najnavštevovanejších budhistických miest v Nepále.

Posvätná rieka Bagmati a Pashupatinath
Rieka Bagmati je najposvätnajšou riekou Nepálu, ktorá preteká cez Káthmandu a na indickom území sa vlieva do posvätnej Gangy. V hinduizme sa telá nebožtíkov nepochovávajú do zeme ako u nás, ale spaľujú sa a popol sa sype do rieky. Zároveň je snom každého nepálskeho hinduistu vykúpať sa aspoň raz za život v tejto posvätnej rieke.

V Káthmandu môžu turisti sledovať kremačné ceremónie spaľovania mŕtvych tiel na brehu rieky Bagmati. Do Pashupatinath temple sme sa ako turisti nedostali. Môžeme navštíviť iba breh rieky Bagmati a sledovať kremačné ceremónie z druhej strany. Obrad by mal postupovať podľa istých pravidiel, ale skupiny, ktoré sme sledovali my, si ich výrazne zjednodušili.


Durbar Square
V Káthmandskom údolí sa nachádzajú tri Durbar námestia. My sme navštívili iba dve.
Na Káthmandu Durbar Square sa nám omylom podarilo dostať bezplatne a nevedomky sme aj odišli z plateného priestoru, lebo sme od toho nečakali až tak málo. Že to bola platená zóna sme zistili až keď sme sa chceli vrátiť. Po zemetrasení z roku 2015 je námestie zničené a mnohé stavby sú zahalené lešením.


Za najkrajšie námestie v Káthmandskom údolí je považované Bhaktapur Durbar Square. Je zo všetkých najzachovanejšie a rozlohou najväčšie. My sme ho navštívili počas osláv Nepálskeho Nového roku 2075.
Práve tento deň sa tu konajú najväčšie oslavy a námestie je plné oslavujúcich Nepálcov v slávnostnom oblečení. Oslavy majú silný hinduistický nádych. Ľudia sa chodia modliť do chrámov, zvonia na zvončeky, obchádzajú chrámy v smere hodinových ručičiek a hádžu ryžu. Po uliciach chodia hudobné sprievody a niekedy si nájdu svoje miestečko kde si sadnú na zem a vyhrávajú. Pri niektorých chrámoch hinduisti obetujú hlavy kohútov a baránkov a tie následne používajú v rámci svojich modlitebných rituálov. Na námestí Taumadhi, sa konali tanečné a spevácke vystúpenia, pripomínajúce jarmok na dedine.


