reklama

Falošná hra

Príbeh Martinka a Samka, detí pani Ivany Boórovej, sa uplynulý piatok skončil happyendom. Britský odvolací súd rozhodol, že sa môžu vrátiť domov, na Slovensko. Spolu s ich mamou i starou mamou, pani Študencovou, sme tak mnohí - vrátane mňa - pocítili obrovskú radosť a úľavu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (53)

Slovensko - konkrétne nové vedenie Centra pre medzinárodnoprávnu ochranu detí a mládeže, ministerstva práce i rezortu diplomacie - sa nepretržite a dôrazne zasadzovalo za návrat chlapcov domov. Práve súhra týchto troch aktérov dosiahla, že pôvodne beznádejný prípad -spomeňte si na negatívny verdikt prvostupňového súdu, voči ktorému sa rodina ani neodvolala - sa otočil o 180 stupňov, opäť sa otvoril a Martinko so Samkom čoskoro vymenia pestúnsku starostlivosť v cudzine za skutočný domov pri svojich blízkych.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Popri radosti z výsledku však cítim aj veľké rozčarovanie. Dôvod?

Z pre mňa nepochopiteľných pohnútok, navyše bez akejkoľvej sebareflexie, niektorí ľudia zneužívajú prípad rodiny Boórovej a uchyľujú sa k manipulácii verejnej mienky. Mám na mysli napríklad štvrtkový protest pred starou budovou Národnej rady, kde sa odovzdávali ceny za prínos v ľudskoprávnej oblasti. Nespochybňujem právo prísť a vyjadriť svoj názor, ale táto akcia mala podľa mňa „nečestný“ podtext.

Za organizáciou protestu boli aj ľudia z politickej strany Sloboda a solidarita,teda strany, ktorá viedla ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny v čase kľúčovom pre riešenie spomínaného prípadu. Počas tohto obdobia dotyční nespravili nič pre návrat detí Boórových na Slovensko a poslankyňa Lucia Nicholsonová - vtedajšia štátna tajomníčka rezortu - dnes paradoxne vytĺka z prípadu politický kapitál, hoci na mieste by bolo ospravedlnenie za nezáujem a nečinosť. Opakovaný argument, že o prípade nevedela, je výsostne neprijateľný - buď ním pani Nicholsonová zavádza, alebo sa sama usvedčuje z neschopnosti ustrážiť a riešiť závažné veci. Rovnako je neprijateľné vyvolávať vlnu nevôle proti tým, ktorí sa naopak prípadu profesionálne chopili a dosiahli zásadný, úspešný zvrat v tom, čo ona - spolu s ex-ministrom Jozefom Mihálom - zanedbala. Nebyť doslova nadľudského nasadenia starej mamy chlapcov, pani Eleonóry Študencovej, a pomoci médií, ani sa len nedozvieme, čo nám nechali na stole.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mrzí ma ešte jedna manipulácia verejnej mienky. Súdy Veľkej Británie sú nezávislé a vyvolávať dojem, že minister zahraničných vecí Slovenska - alebo ktorejkoľvek inej krajiny - zodvihne telefón a požiada svojho britského kolegu o „vybavenie“ takého alebo onakého rozsudku, je neserióznosť a neférovosť najhrubšieho zrna. Myslím si, že o to viac si treba vážiť excelentnú prácu riaditeľky Centra Andrey Cisárovej a ministra práce Jána Richtera, ktorých sme sa snažili maximálne podporiť prostredníctvom mojich diplomatických kontaktov či aktivít nášho veľvyslanca v Londýne. Hovorím to bez ambície preháňať či lacno sa priživovať na prípade konkrétnej rodiny. Ako už zaznelo v úvode, dosiahli sme bezprecedentný zvrat.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Teraz je však čas pozerať sa do budúcna. Nesmie sa zopakovať stav, ktorý tu panoval za éry Mihál-Nicholsonová, keď štát zlyhal v povinnosti postarať sa o svojich občanov v takto špecifickej a citlivej záležitosti. Verím pritom, že verejnosť nenabehne na falošnú hru dotyčných ľudí, a rozlíši, čo je bezobsažné kritizovanie v kombinácii so zbavovaním sa zodpovednosti a čo reálne odvedená robota.

Miroslav Lajčák

Miroslav Lajčák

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Miroslav Lajčák - minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

292 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu