Zákon proti rúhaniu

Tak som sa dočítal, že v Írsku začal od 1. januára platiť zákon proti rúhaniu. Za rúhanie zákon považuje „zverejnenie alebo vyslovenie výrokov, ktoré sú ostro urážlivé voči záležitostiam posvätným v akomkoľvek náboženstve a preto úmyselne vyvoláva rozhorčenie medzi podstatným počtom stúpencov tohto náboženstva". V zmysle zákona je rúhanie trestným činom, ktorý sa trestá pokutou do výšky 25000 EUR.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (154)

Som rád, že v tom nie sme sami a že zákony, ktoré sa usilujú určiť ktoré myšlienky, názory a vyjadrenia sú správne neprimá len náš parlament. Tento si myslím, že je ešte lepší ako náš tlačový a jazykový zákon dohromady. Podľa Krátkeho slovníka slovenského jazyka je rúhanie hrubá urážka niečoho posvätného. Problém nastáva ale v momente, keď uvažujme o posvätnom. Že to posvätné je posvätné pre určitú skupinu veriacich, ale pre inú skupinu veriacich to vôbec byť posvätné nemusí. A to vôbec nehovoriac o neveriacich, ktorí sa vôbec nemusia orientovať v tom, čo je pre niekoho posvätné a nemusia cítiť dôvod to rešpektovať. Približne viem, čo je posvätné pre kresťanov alebo moslimov, ale už vôbec neviem čo je posvätné pre hinduistov a mnohé ďalšie náboženstvá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Z všeobecného hľadiska nechápem, prečo by mal zákon stanovovať rešpekt všetkých, voči niečomu, čo určitá skupina ľudí považuje za posvätné. To posvätné sa týka ich pohľadu na svet a život, nie je to názor môj, ale nesmiem sa o ňom rúhavo vyjadriť. Svoji spôsobom ide o ochranu a privilegovanie určitých názorov oproti názorom iným. Keď napríklad veriaci vyhlási, že boh je geniálny, má na to právo, keď ale oponent povie že boh je sprostý, už si myslím že pôjde o rúhanie.

Myslím si, že normálny človek nemá dôvod urážať čokoľvek, čo sa dotýka citov toho druhého. Ale to by mala byť otázka morálky, a nie zákona. Na strane druhej sa dobre mienené kritické vyjadrenie o niečom môže považovať za rúhanie. Je rúhanie kritizovať výrok pápeža alebo Mohameda? Je rúhanie povedať že boh alebo Alláh neexistuje? Bude možné vydávať Voltaira, ktorého Filozofický slovník bol označený za knihu bezbožnú, nemorálnu a svätokrádežnú? Neviem si predstaviť, ako zákon bude uplatňovaný v praxi a myslím si, že skôr bude vyvolávať zbytočné averzie.

SkryťVypnúť reklamu

V Írsku som nebol. Poznám ho len z čítania a rozprávania najmä od svojho lektora angličtiny, ktorý bol Ír. Bol katolík a bývalý vojak britskej armády. Rozprával, ako si musel dávať veľký pozor, aby sa v katolíckej krčme neprezradil, že je britský vojak a naopak v krčme protestantskej bol vítaný ako britský vojak, ale nesmel sa prezradiť že je katolík. V takých prípadoch mu mohlo ísť aj o život. Viem že Írsko a Severné Írsko sú dve krajiny, ale je to jeden národ. V jednej časti majú zákon o rúhaní a v druhej sa kresťania celkom vážne nenávidia a niekedy aj zabíjajú. Zlaté Slovensko.

Roman Laml

Roman Laml

Bloger 
  • Počet článkov:  43
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moravák na Slovensku... Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu