Prejavy manipulácie

Psychická manipulácia sa stala súčasťou nášho života – manipulujú mediá, reklama, politici a už si to ani neuvedomujeme. Tým sa však znižuje naša citlivosť a ostražitosť voči tomuto zvláštnemu fenoménu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Čo sa pod manipuláciou rozumie?

Je to väčšinou nevedomé, ale aj vedomé správanie – slová aj činy, ktorými sa porušujú etické pravidlá medzi ľuďmi. Manipulátor sa usiluje vnútiť človeku alebo celej komunite názory, ktoré im nie sú vlastné a dobrovoľne by ich neprijali. Bez vedomia a súhlasu tak narúša dôstojnosť a slobodu človeka, jeho fyzickú i psychickú integritu.

Nikto z nás nie je voči manipulácii imúnny, napriek tomu považujeme človeka, ktorý jej podľahol, za slabého a naivného. Sme presvedčení, že „mne sa to nemôže stať“, bohužiaľ môže. Manipulácia sa totiž prejavuje tisícmi spôsobov a rôznymi formami. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Napríklad pasívny psychický nátlak. Nákupné centrá si upravia prostredie tak, že vyberú emocionálne podnety, zamerajú ich na všetky naše zmysly, čím menia naše správanie a my strácame nad sebou vedomú kontrolu. Pre názornosť: v spleti chodieb sa ťažko orientuje, blúdime, púšťajú nám hlasnú, príjemnú hudbu, cítime osviežujúcu vôňu, je tam málo okien a chýbajú hodiny, výstupové miesta sú veľmi obmedzené. Vyjdeme von a zistíme, že sa medzičasom zotmelo a minuli sme viac peňazí, ako sme plánovali.

Stáva sa, že nie sme iba obeťou manipulácie, občas sa k nej uchyľujeme všetci. Človek sa, napr. v návale zlosti, vyhráža alebo odíde bez vysvetlenia. Neskôr ho však hryzie svedomie, snaží sa ospravedlniť alebo svoje vystupovanie zmeniť. Manipulátor psychicky manipuluje neustále a zneužíva ľudí všemožnými spôsobmi bez ohľadu na morálku. Základnou črtou tyranie je totálna absencia úprimného rozhovoru.

SkryťVypnúť reklamu

Manipulátori sa obyčajne skrývajú pod rôznymi maskami – sú pravými majstrami vo vymieňaní masiek podľa toho, ako sa im to práve hodí. Môžeme sa stretnúť s takzvane sympatickým manipulátorom, očarujúcim manipulátorom, altruistickým manipulátorom, vzdelaným manipulátorom, nesmelým manipulátorom a manipulátorom – diktátorom.

Väčšina z nich má, samozrejme, i dobré vlastnosti a tie sú často pre obeť dôvodom na to, aby ospravedlnila ich konanie. Napriek tomu, keď sme dlhodobo vystavení psychickej manipulácii, prežívame silný stres. Objavia sa zdravotné problémy: poruchy spánku, ťažkosti s trávením, svalové napätie, vysoký krvný tlak, žalúdočné vredy. Zasahuje nás to aj duševne a dôsledkom je strach, úzkosť, depresia, zníženie sebavedomia, pasivita a strata spontánnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Manipulácia dokáže zasadiť tvrdé rany celej komunite, keď narúša vzájomné vzťahy v rodine alebo na pracovisku. Dochádza k rozdeľovaniu ľudí, podozrievaniu, nesúdržnosti a precitlivenému vnímaniu konfliktov. 

Aby sme sa dokázali pred ňou ochrániť, je v prvom rade potrebné vedieť rozpoznať manipuláciu a hroziace nebezpečenstvo. Veľký význam má pestovať si vlastné sebavedomie – nemyslieť si, že manipulátor je dokonalejší. Mať jasnú predstavu o svojich právach. Vedieť odmietnuť žiadosť manipulátora, nemať voči nemu zábrany a záväzky. Naučiť sa postupy, ako konkrétne manipulačné techniky zneškodniť. Rovnako významné je vybudovať si odolnosť aj voči potrebe riešiť problémové situácie manipuláciou iných.

Silvia Langermann

Silvia Langermann

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som koučka, psychologička a matka. Koučingu a psychológii sa venujem takmer 10 rokov. Práca kouča ma napĺňa a neustále mi ukazuje efektivitu tejto metódy aj v praxi. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu