Starodávni inkskí bežci na stredné trate

Týmto krátkym článkom o unikátnej ceste komunikácie informácií pred asi 500 rokmi by som sa chcel predstaviť čitateľom na blog.sme.sk.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pri hľadaní informácie o Peru, jednej z krajín z juhoamerickej ríše Inkov ma zaujal spôsob doručovania informácií pred vynájdením telegrafu.

Rozsiahla ríša Inkov na juhoamerickom kontinente v tomto čase zaberala časť dnešnej Argentíny, Bolívie, Ekvádoru, Chile, Kolumbie a Peru.

Okrem toho, že Inkovia urobili kečuánčinu spoločným jazykom celej ríše, vybudovali mnoho ciest, najznámejšia z nich sa volala Kráľovská cesta.

Tiahla sa cez andské pohoria a merala asi 5000 km, spolu s paralelnou cestou pozdlž celého pobrežia, ktorej dlžka bola asi 4000 km.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Komunikácia správ bola cez skupinu bežcov, časkiov, ktorí boli rozmiestnení vo vzdialenosti 3-4 km a cez deň urobili asi 160 km.

Táto informácia ma povzbudila napísať tento článok, ako starodávni "bežci na stredné trate" v ríši Inkov trénovali na "Kráľovskej ceste". 

Jose Latour

Jose Latour

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

život je zložitá vec, preto je potrebné ho zjednodušiť...ale ako, to je iná neznáma, ktorú je potrebné objaviť a pochopiť. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu