Ľubochňa

Sú miesta, ktoré poznáme, chodíme okolo dlhé roky bez povšimnutia. Takým miestom bola doteraz pre mňa aj Ľubochňa. Na prvý pohľad nenápadná, neveľká obec v regióne dolného Liptova. Pre niektorých ľudí je možno známa klimatickými úpeľmi či v súčasnosti skôr Národným endokrinologickým a diabetologickým ústavom. Milovníci turistiky ju poznajú v súvislosti s Ľubochnianskou dolinou. A predsa pri poslednej návšteve a približne hodinovej prechádzke smerom do doliny pritiahla môj záujem.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Architektúra niektorých starýchbudov z minulých storočí vypovedá o jej histórii, odlišnej odokolitých obcí. Zaujali ma hlavne prvky hrazdených konštrukcií, drevených galérií, vežičiek. V minulosti tumali letné sídla predstavitelia uhorskej vyššej vrstvy, dokonca uhorskej vládyz Budapešti.

Obrázok blogu

***

Obrázok blogu

***

Obrázok blogu

*** Ľubochnianská dolina je najdlhšou ( 27 km )slovenskou dolinou v pohorí VeľkejFatry. Bohaté lesy poskytovali v minulosti pracovné príležitosti miestnymobyvateľom. Živili sa ako lesníci, drevorubači, pltníci. Dlhou dolinou pretekáhorská riečka Ľubochnianka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

***

Obrázok blogu

***

Obrázok blogu

***Jej vody slúžia ako zdroj pohonu turbín malejvodnej elektrárne, hydrocentrály už od začiatku minulého storočia. Postavenábola v roku 1903-1904 a pôvodné turbíny slúžia doteraz. Dodávalaelektrický prúd pre miestnu pílu, úzkokoľajnú horskú železnicu a celúobec.

Obrázok blogu

***

Obrázok blogu

***

Obrázok blogu

***

Obrázok blogu

***

Obrázok blogu

***

Najvýznamnejšou atrakciou Ľubochne však bola už vyššiespomenutá úzkokoľajná horská železnica, ako prvá v strednej Európes elektrickým pohonom. Bohužiaľ, tak ako mnoho iných necitlivýcha hlavne nezmyselných a nekompetentných rozhodnutí minulého režimu,tak aj rozhodnutie z roku 1966 o ukončení činnosti úzkokoľajnejželeznice a jej úplnom zlikvidovaní, pochovalo navždy možnosť zachovať preďalšie generácie, takéto unikátne dielo. Dúfam, že sa nikto nenahnevá, akpoužijem na ukážku niektoré dobové fotografie, ktoré boli uverejnenév jednej z predchádzajúcich verzií web stránky ľubochnianskeho obecnéhoúradu.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Ľubochnianska dolina

Obrázok blogu

Úzkokoľajná horská železnica, doprava klátov

Obrázok blogu

Výhybňa

Obrázok blogu

Hydroelektráreň

Obrázok blogu

Likvidácia železnice

Obrázok blogu

Turbíny pracujú dodnes

Viac dobových fotografií s podrobnou históriounájdete na:

http://www.lubochna.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=23&Itemid=58&limit=1&limitstart=0

V súvislosti s článkami Veroniky Bahnovejo jej potulkách po svete, naposledy v Holandsku, ma napadlo, prečo súiné národy ďaleko sebavedomejšie, hrdšie na seba a svoj národ, svojich predkov, svojuhistóriu, svoje korene. A nemusia to potom groteskne prezentovať ich politicibúchaním sa do pŕs, hlavne pri poháriku pálenky. Pretože si zdroj národnéhosebavedomia nebúrajú, nelikvidujú v záujme chamtivostia nenásytnosti, čo sa deje doteraz, bohužiaľ.

Peter Laučík

Peter Laučík

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som zrelý muž s vyhraneným názorom na život... a predsa som vďaka mojej dôvere ešte vždy občas prekvapený (alebo, žeby naivný?). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu