Ruská zima

Tak, ako už viackrát v histórii, aj tentoraz  sa stala spojencom Rusov v boji o presadenie politického vplyvu vo svete. V celej Európe udrela ruská zima, Česi práve prevzali predsedníctvo v EÚ, Američania sú momentálne na striedačke a Gazprom zaviera kohútiky. Tomu sa hovorí jednou ranou  dve muchy. Dokonca viacero múch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (66)

To nie je len vyvrcholenie sporu medzi Gazpromom a Ukrajinou o splácanie ukrajinského dlhu a cenu za plyn. To strategické načasovanie je upozornenie hneď viacerým aktérom, ktorí ohrozujú veľmocenský vplyv Ruska vo svete a tlačia sa do blízkosti jeho výsostných vôd. Ukrajine, že sa má slušne správať voči svojmu veľkému bratovi a neflirtovať so vstupom do Európskej únie, nedajbože NATO. A to platí aj pre ďalších prípadných neposlušných susedov, samozrejme včítane Gruzínska.  

Čechov, ktorí začali predsedať EÚ a momentálne majú zamotanú hlavu s problémom prezentovania stanoviska k riešeniu izraelsko – palestínskej vojny, treba dôraznejšie upozorniť, že stavanie protiraketového štítu je nebezpečná provokácia a nech nezabúdajú, história sa zvykne opakovať, aj keď už nemusí ísť o tanky. Rovnako treba pohroziť Poľsku a vlastne celej EÚ pri jej snahách o rozširovanie sa. A nakoniec, je to vyslaný signál novozvolenému prezidentovi  Obamovi, ktorý začne o pár týždňov vládnuť v Amerike, že Rusko je stále veľmoc, ktorá sa dobrovoľne nikdy nevzdáva vlastných záujmov vplyvu, ktorý už raz mala. Takže, proti   Mongolom, Napoleonovi, Hitlerovi bola povestná ruská zima   dobrým spojencom ...uvidíme, ako to dopadne tentoraz.

Peter Laučík

Peter Laučík

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som zrelý muž s vyhraneným názorom na život... a predsa som vďaka mojej dôvere ešte vždy občas prekvapený (alebo, žeby naivný?). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

714 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu