T. G. Masaryk o kríze inteligencie

V  známych spisoch českého spisovateľa, novinára Karla Čapka „Hovory s T.G. Masarykem", je uvedený Masarykov rukopis, náčrt  na interview o kríze inteligencie. Aj keď od obdobia, kedy  tieto myšlienky TGM zaznamenal a verejne prezentoval uplynulo bezmála celé storočie, politický význam  inteligencie, intelektuálov nezodpovedá ani v súčasnosti významu spoločenskému.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Masaryk vyčíta inteligencii politickú roztrieštenosť, neznášanlivý a nepraktický dogmatizmus, náklonnosť tvorenia frakcií aj vo vnútri strán, čím stráca vplyv na reálnu politickú činnosť. Hovorí, že v žiadnej vrstve nie je toľko politicky znechutených a apatických ľudí ako v inteligencii. Inteligent, pokiaľ to nejde podľa neho, obracia sa k politike chrbtom. Ďalej hovorí, že inteligenti by mali chápať politiku rovnako vecne a rozumove, ako ju chápu sedliaci a robotníci. Práve inteligencia so svojou väčšou možnosťou rozhľadu má ísť skôr za politickými reáliami, ako za heslami; večné ideály nám nikto nevezme, ale skutočnosť nám neustále ubieha pod rukami. Východisko vidí v rozumných a trpezlivých ľuďoch, ktorí sú schopní spojiť kritiku so skutočnou a vecnou činnosťou, ktorí vedia samostatne myslieť a disciplinovane jednať. Na záver tvrdí, že inteligencia bude mať toľko politickej váhy, koľko bude mať politického rozumu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto vlastnosti inteligencie ohrozili demokratický vývoj v krajine v ponovembrovom období viackrát. Začiatkom deväťdesiatych rokov, keď prenechali moc populistom a nacionalistom na dlhé obdobie. Druhýkrát si to znova zopakovali po ôsmych rokoch vládnutia a dnes, keď majú krehkú väčšinu, znovu ohrozujú zázrakom získanú moc žabomyšími hádkami a vzájomnou kritikou. A nemyslím tým len politikov, ale aj politológov, analytikov, ekonómov, novinárov a samozrejme intelektuálov, ktorí prezentujú svoje politické názory na blogoch.

Takže tá diagnóza inteligencie trvá. Ale rovnako aj vyššie uvedené východiská , ktoré prezentoval T. G. Masaryk počas prvej československej republiky, platia s najväčšou naliehavosťou aj v týchto dňoch.

Peter Laučík

Peter Laučík

Bloger 
  • Počet článkov:  28
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som zrelý muž s vyhraneným názorom na život... a predsa som vďaka mojej dôvere ešte vždy občas prekvapený (alebo, žeby naivný?). Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu