Ako na medveďa

...keď sa stretnete zoči - voči. Bežne sa to nestáva, ale pre milovníkov prírody, ktorí sa radi túlajú po horách, to až také nepredstaviteľné nie je.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Najmenšia vzdialenosť medzi mnou a medveďom bola asi dva metre. Našťastie bola medzi nami stena a v nej okno, cez ktoré som videla grizzly medvedicu s dvoma malými. V takej chvíli nie je všetko jedno. O to menej, keď tam tá stena nie je. V Montane, v Glacier National Park, to bola ale v druhej polovici leta celkom bežná záležitosť. Dôležité však bolo vedieť, ako sa správať, aby sme predišli takémuto stretnutiu v lese, a ak už sme sa tomu nevyhli, tak vedieť, ako sa zachovať.

Tu je zopár rád, ktoré nám dali hneď na začiatku pobytu:
1. Po lese choďte po skupinách a robte hluk. Kričte, spievajte, pískajte, tlieskajte. Presný opak toho, čo sa vraví u nás, že v lese treba byť ticho, aby sme zachovali lesný kľud. Tam naopak treba robiť hluk preto, aby zvieratá vedeli, že ideme. V prirodzenej povahe zvierat nie je stretávať sa s ľuďmi, ani útočiť, to by museli byť choré alebo besné. Takže na základe hluku zvieratá vedia, že sa blížite a oni by mali odísť, alebo sa aspoň skryť.

2. U nás som takúto vec ešte nevidela, ale možno sa už v niektorých horských oblastiach predáva - tzv. Bear spray, sprej proti medveďov (ekvivalent ako napr. proti komárom - vo mne tá predstava tiež vyvolala úsmev). Treba ho nosiť so sebou, ale v ruke, nie na dne batoha. Hlavné je sa naučiť, ako odistiť poistku. Lebo ak to neviete, nádobou môžete medveď akurát tak ovaliť, ale to už asi moc nepomôže.

3. Medvede vedia liezť aj po stromoch, takže liezť na ne sa neodporúča.

4. Hovorí sa: tvár sa ako mŕtvola. ALE: ruku na srdce: komu dokáže srdce nebiť divoko, keĎ vám za chrbtom stojí niekoľkodesiatok kíl veľká chlpatá obluda?

5. Medveďovi sa NIKDY nepozerajte do očí. Je to možné aplikovať a všetky predátorov. Berú to totiž ako výzvu a zaútočia.

6. Nikdy nebežte preč. Medveď vás bude považovať za korisť, ktorá pred ním uteká. Naštartuje to jeho lovecký inštinkt a pustí sa za vami.

7. Vyvarujte sa tomu, aby ste sa ocitli medzi matkou a mláďatami. Je to jedna z najhorších situácií, pretože medvedica to berie ako ohrozenie svojich mláďat a zaútočí.

8. Ak sa už stretnete zoči voči, pozerajte sa nabok alebo do zeme, a pomaly, DôLEžITé POMALY, cúvajte. Medveď by nemal zaútočiť a vy sa pomaly dostanete do bezpečia, alebo aspoň z jeho dohľadu.

9. Nenechávajte odpadky, špeciálne jedlo v lese. Láka to lesnú zver a tá sa premiestňuje na miesta, kam chodia aj ľudia, teda môže dôjsť k neželanému stretu.

10. Dobréhozáberuchtiví fotografi sa mnohokrát vystavujú nebezpečenstvu. A viac v súvisiacom článku Varovanie. (odkaz nižšie).

11. Ak už zvieratá prídu aj bez vášho zavinenia, nedráždite ich. Dôkaz o tom je nasledujúca foto. V tej chatke som bývala celé leto.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Prikladám ešte jedno pekné foto medveďa - grizzly. Ja viem, že kopa vecí, ktoré som tu uviedla sú "samozrejmé", ale opakovanie je matkou múdrosti, a niektoré príliš bežné a prirodzené veci sú ľudia veľakrát neuvedomia. Horám zdar!!!!

Obrázok blogu

Laura Adamová

Laura Adamová

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

neprofesionálna blogerka - začiatočníčka Zoznam autorových rubrík:  Moje cesty okolo svetaSlovenskó, Slovenskó(nie)LEN PRE ŽENYSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu