Zopár dobrých rád pred zviazaním diplomovky

Pre väčšinu tohto roku končiacich už asi zbytočné, ale ak pomôžu aspoň jednému, účel bude splnený. Aj keby to bolo až o rok.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Návod ako si ušetriť aspoň trochu nervov.
Návod ako si ušetriť aspoň trochu nervov. 

Všetky nasledujúce rady sú zozbierané vlastnou skúsenosťou, alebo skúsenosťou mojich spolužiakov:

1. Pred zviazaním dajte minimálne úvod a záver prečítať niekomu inému. Z 98 percentnou pravdepodobnosťou si totiž aspoň jednu gramatickú chybu nevšimnete.
2. Ak obsah nie je robený funkciou vo worde automatickým číslovaním, skontrolujte, či čísla strán skutočne sedia s obsahom diplomovej práce.
3. V prehlásení, a podstate na všetkých podobných miestach, skontrolujte, či za bodkou za titulom vedúceho diplomovky naskočilo pokračovanie vety veľkým písmenom. Je to obľúbená finta Wordu.
4. Prvých približne 10 strán, kým začne prvá kapitola, si prejdite radšej aj trikrát, v strese a po toľkých čítaniach si drobné chyby nemusíte na prvýkrát všimnúť.
5. Skontrolujte, či pri tlačení sú neočíslované strany skutočne neočíslované, a tie, ktoré majú byť očíslované, sú očíslované.
6. Ak vedúci diplomovky píše poznámky do posledného schváleného nečistopisu a chcete z neho použiť strany, presvedčete sa, že sú nepopísané. Vyhnete sa práci z bieliacou páskou
7. V zozname skratiek sa môžu vyskytnúť chyby, napr. bodky, čiarky, ktoré tam byť nemajú.
8. V zozname bibliografických odkazov dajte pozor, ak používate kurzíva na názov, aby ňou boli označené všetky zdroje. Môže sa stať, že niektoré nie sú a nevšimnete si to.
9. Je dobré, ak si celý text, aj keď to býva okolo 100 strán, si prečíta niekto iný, napr. rodinný príslušník. Objaví aj také veci, ktoré môžu byť problém. Napr. časté opakovanie výrazov však, keďže, preto, vlastne, teda, tá, tento, toto a všetky ich modifikácie. Časté býva aj používanie jedného spojenia, resp. označenia. Keďže však prácu nepíšete naraz, nepríde to tak, ako keĎ ju čítate potom celú. Zo skúseností viem, že len veľmi málo diplomantov si celú prácu po sebe prečítajú. Už sa im fakt nechce, a vedúcemu diplomovky častokrát tiež.
10. Pozor na nastavenú čestinu vo Worde, alebo iný jazyk mimo slovenčiny, môže automaticky zmeniť napr. ô na u s krúžkom a to si nevšimnete (vlastná skúsenosť).
11. Pred zviazaním sa presvedčte, že strany po sebe skutočne nasledujú a nie sú hore nohami, aj že sú tam všetky.
12. Ak už zviažete tepelnou väzbou, a zistíte, že je tam chyba, ktorú je nutné opraviť, lebo bije do očí, nikde vám to nerozviažu a máte dve možnosti: buď to vytlačíte celé nanovo opravené a dáte zviazať, alebo to rozoberiete ručne. Upozorňujem, že keďže ide o zlepené strany, treba narábať opatrne, lebo sa môžu ľahko tlakom roztrhnúť. Dobré je ich oddeliť na častiach a potom postupne od lepidla odtrhnúť každú jednu stranu a chybné doplniť. Je to pracné, ale ak nemáte prostriedky na znovuvytlačenie, je to jediná možnosť.
13. Nezabudni poďakovanie. V žiadnej norme to síce uvedené nie je ako povinné, ale majú to všetky diplomovky. Tak si z nejakej text opíšte.
14. Niektoré práce vyžadujú abstrakt, v rámci neho NIE sú uvedené povinné kľúčové slová. Odporúčam spýtať sa vedúceho, či ich považuje za potrebné uviesť alebo nie. Aj v rámci jednej katedry sú v tomto rozdiely (už nehovorím o spôsobe uvádzania zdrojov).
15. Viazať choďte radšej mimo školy a jej okolia. Tlačiarne a viazačstvá si v ich blízkosti z toho robia biznis, je to zbytočne predražené a dlho to trvá. V bežných je to hotové do polhodiny a cena tepelnej väzby pre tri diplomovky sa pohybuje okolo 100 - 120 SKK.

Viac o formálnej úprave hovorí norma STN ISO 690: Dokumentácia - Bibliografické odkazy. Obsah, forma a štruktúra. Pri jej použití však upozorňujem, že fakulty mávajú vlastnú povinnú úpravu diplomových a záverečných prác, ktorá hoci je uvádzaná ako harmonizovaná so spomínanou normou, predsa sú v nej len rozdiely, niekedy až navzájom sa vylučujúce.
Laura Adamová

Laura Adamová

Bloger 
  • Počet článkov:  24
  •  | 
  • Páči sa:  0x

neprofesionálna blogerka - začiatočníčka Zoznam autorových rubrík:  Moje cesty okolo svetaSlovenskó, Slovenskó(nie)LEN PRE ŽENYSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu