Čo je to vlastne šťastie?

Ešte pred tým, ako sa pustíte do čítania tohto článku, položte si otázku: Koľko krát ste mali v živote šťastie? Pre tých, čo si to značia to bude podstatne ľahšie a pre tých, ktorí teraz začnú loviť v pamäti to bude o trošku zložitejšie. Nemusí hľadať, ani jedna skupina z vás, pretože otázka: „Prečo ja nemám šťastie?" padá z úst mnohých ľudí. A v poslednom čase aj z mojich!

Písmo: A- | A+
Diskusia  (16)

Možno ste si teraz na začiatku položili vyššie uvedenú otázku práve pri tom ako ste sa snažili spomenúť na to, kedy ste mali naposledy šťastie. Samozrejme, človek by si mal takéto veci pamätať, ale pravdu povediac... Priznám sa, že ja osobne si to vybavujem veľmi matne, ba priam by som povedal, že je nemožné si spomenúť na mnoho okamihov, kedy som mal šťastie. Možno je to práve tým, že niekedy dochádza jednoducho k absencii tohto pokladu, ktorý vyhľadáva každý z nás.

Je rozdiel mať šťastie a byť šťastným. Na to, kedy sme boli v živote „happy" si z nás určite mnohí, v náväznosti na isté udalosti, kedy sme jednoducho v stave šťastia, spomenú (napr. svadba, oslava a tak...). Ale položme si znova otázku. Pamätáte si na to, kedy sa pri nejakej príležitosti stalo, že ste v niečo ani nedúfali, že ste očakávali zlyhanie a šťastie sa objavilo ako blesk z jasného neba? Znova pár hmlistých okamihov. U mňa je tých okamihov dosť veľa. Niekedy priam pochybujem o tom, čo toto slovíčko (ktoré mimochodom, v článku opakujem dosť často!) existuje. Pre mňa samotného je dosť ťažké definovať, čo toto slovíčko znamená? Je to táto skrátená definícia: Náhoda? Alebo- Nespravodlivosť? Záleží samozrejme od pohľadu zúčastnenej osoby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo sa vlastne zaoberám touto otázkou? Pred troma dňami sa mi nepodarilo urobiť skúšku z jedného dôležitého predmetu. Už druhá za tento semester! Chvalabohu, že prvá je už opravená. Teraz ale odhliadnime od skúšok a prenesme sa do života. Mnohokrát, keď sa mi niečo nepodarí, odchádzam som s myšlienkou, že si danú vec zopakujem ešte raz, prípadne že som premárnil šancu. Ale hlavou mi tiež behajú aj myšlienky typu: Ako môže mať niekto jednoducho také šťastie, že aj keď nechce, podarí sa mu vykonať svoj zámer na prvý krát, prípadne s obrovským kusom šťastia. A znova- šťastie. V takýchto prípadoch mi neostáva bohužiaľ nič iné, iba sa utešovať s myšlienkou, že asi to tak malo byť.

SkryťVypnúť reklamu

Pomaly si uvedomujem, že pojem „nemať šťastie" by sa mohol definovať aj ako „učenie niečomu novému", prípadne „stále na sebe pracovať a nespoliehať sa na náhodu, ktorá mi pomôže práve vtedy, keď to najmenej čakám"... Môže my z toho vyplynúť, že všetko čo robím, by som mal robiť na 100 %? Alebo, že život je o prekážkach, ktoré treba zdolávať vlastnými silami a nie náhodou?

Pravdu povediac, ja sám sa nevyznám v tom, ako definovať pojem „mať šťastie"... Ak niekto vie, tak sa môžete o to podeliť, veľmi rád by som na to prišiel, v čom tkvie to, že niekto má to šťastie (viac ako rozumu) a niekto to šťastie jednoducho nemá. Je do toho zapojený nejaký osud alebo čo? Niečo čo máme vopred dané a má to tak byť?

SkryťVypnúť reklamu

P.S.: Týmto článkom som si síce neodpovedal na moje otázky, ale prišiel som na spôsob, ako si udržať „v hlave" chvíle, ktoré som prežil v šťastí alebo v ktorých som mal šťastie. Zriadim si miesto, kam si to budem zapisovať. A pri chvíľach, kedy budem cítiť, že nemám šťastie sa pozriem na toto miesto a uvidím, či je rovnováha v rovnici šťastie- nešťastie. ;) A tiež to bude napríklad dobrý spôsob, ako si oživiť spomienky na časy, ktoré v živote stoja skutočne za to! Žiť je fakt zvláštny dar... ;) Či už so šťastím alebo nešťastím, ktoré nás kamsi posúvajú.

Matúš Alexander Lavrík

Matúš Alexander Lavrík

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

"Nie som telo, ktoré má dušu. Som duša, ktorá má telo (anonym)" Moje myšlienky mi spôsobujú prievan na duši, ktorý, aby ustal potrebuje priestor, kde sa môže prejaviť. Skúmanie ľudskej duše je to najkrajšie ale zároveň to najviac zraniteľné, čo môže človeku do života priniesť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradenéVidené, počutéMôj vesmírTrma vrmaTrochu psyché

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu