Francúzske bozky a slovenské objatia

Francúzština je naozaj krásny jazyk. Už tomu rozumiem. Pri každom druhom slove musíš špúliť pery. Ich bežné dialógy vyzerajú akoby sa už-už šli pobozkať. Veď skúste za sebou párkrát vysloviť TU TU TU. Taký je to jazyk, ách Keď sa niekedy zadívam na ľudí v metre, vyzerá to tam ako na stredoškolskom večierku. Pery len tak do priestoru- opisoval minule môj kamoš, informatik. (Informatik- romantik. Ja viem, ono sa to nerýmuje, aj keď by sa chcelo.)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

A navyše, „chýbaš mi“ sa do francúzštiny prekladá ako „tu me manques“. No v skutočnosti to neznamená „chýbaš mi“, viac sa to približuje prekladu „chýbaš mne“. Angličania by povedali "you are missing from me". Náramne sa mi to páči. Akoby boli blízki vašou bytostnou súčasťou, vytrhnutí z celku, ako orgán bez ktorého telo nemôže fungovať... Poviem vám, presne taký je smäd po návratoch.

Avšak paradoxom tohto láskavého jazyka je, že nepozná také esenciálne slovo ako OBJATIE. Samozrejme, žeby sa to dalo preložiť ako zovretie v náručí, túlenie sa, ale to jedno slovo, ktoré by objalo francúzštinu pri stretnutí- to tu nenájdete. Keď som sa spýtala kamarátky prečo je to tak: "To fakt nemáte slovo objatie? Vy sa vari neobjímate?"
Odvrkla len: „Nie nemáme. Objatie vôbec nie je elegantné. My uprednostňujeme bozk.“ A pokračovala v cmurkaní horúcej čokolády so svojím hrdo stŕpnutým malíčkom nahor. Mala nasadený víťazný úsmev, ale to len preto, že ju ešte nikdy nepostískala poriadna slovenská chlapina! Tí zo súboru, tí majú stisk... 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ách priatelia, francúzske bozky a slovenské objatia. Až tomu hovorím Únia!

Vladimíra Ledecká

Vladimíra Ledecká

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nerealistická a náchylná k radosti. Zoznam autorových rubrík:  VeronikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu