„Šach!“ školstvu s priemerným IQ

Na strednej som mala kamaráta. Bol géniom. Všetci sme to o ňom vedeli. V poslednom ročníku strednej školy dokonca vypomáhal vyučujúcim na seminároch z chémie. Trávil čas so študentmi, ktorí mali záujem študovať medicínu. Ukazoval im pokusy, povysvetľoval čo nebolo zrejmé, a pravidelne vyučujúcich trápil otáznikmi, na ktoré nestačili. Vyhral celosvetovú chemickú olympiádu. Získal ocenenie prezidenta a mnoho ďalších ocenení, ktoré len podčiarkli jeho genialitu. Dnes študuje na Oxforde. Hoci chcel ostať na Slovensku, všetci mu radili, nech to skúsi inde. Dal na ich rady, a mám slano v očiach, no musím priznať- dobre spravil.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Nebol to jediný génius školy. Mali sme i Domču, nadanú na jazyky. Nedávno sa vrátila zo školy na Taiwane. Umelcov to zas odvialo do Škandinávie. Informatici sa zbalili a študujú v Anglicku. Medici ovládli Brno a Karlovku. A my, obyčajní smrteľníci? Blúdime chodbami slovenských univerzít zväčša odetí do šedého priemeru.

Tieto fakty kŕmia môj skepticizmus už pomerne dlho. No z času na čas sa nájde niekto kto rozbliká kontrolky nádeje. Tentokrát to bol náš prorektor, ktorý vyhlásil lov na mozgy stredných škôl. Plán bol dokonalý- vytvoriť zoznam súťaží, olympiád a iných atraktívnych stredoškolských aktivít a tých krikľavých žiakov za každú cenu udržať na Slovensku. Všetkých víťazov pozvať študovať k nám na Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika, ponúknuť im výber zo všetkých študijných programov ktorými disponujeme, prioritne poskytnúť ubytovanie, priznať štipendium a tiež veškerú pomoc súvisiacu so štúdiom, výskumom, či ich ďalším rozvojom.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No nie je to skvelé?

Hm, nie je. Avšak mohlo by byť, ak by sa týmto progresívnym myšlienkam pomohlo vyliahnuť. Namiesto toho priveľa ľudí kotkodáka a primálo znáša vajcia. Podstatnejšie ako zabrániť odlivu mozgov, a udržať si tieto talenty na Slovensku, sa očividne viacerým zdá fakt, že taký špičkový chemik si predsa nemôže vybrať akúkoľvek fakultu. Veď prečo by mal žiak, čo vyhral celoslovenské kolo v matematickej súťaži študovať medicínu? A olympionik psychológiu? A chemik právo? Prečo? Lebo spoločnosť by si mála vážiť to málo jedincov, ktorí obhajujú druh Homo Sapiens Sapiens, človeka ROZUMNÉHO. Preto.

SkryťVypnúť reklamu

Z racionálneho hľadiska je samozrejme viac než nepravdepodobné, aby sa nejaký špičkový matematik zaradil do radu smrteľníkov na právnickej fakulte, a radšej by sa naďalej venoval svojej Pytagorovej vášni. No ja som za to, nech mu predložíme tú najatraktívnejšiu ponuku. A kiežby si bol vybral právo, aká by som bola rada. Ja študentka práva, chcem byť svedkom úspechov týchto ľudí. Chcem byť pri tom, keď im bude prezident podávať ruku v televíznych novinách a ja vykríknem, že je to môj spolužiak. Chcem viac tých krikľavých medzi nami šedými!

„MAT!“ tými s nadpriemerným IQ. Verím, že už o rok.

Vladimíra Ledecká

Vladimíra Ledecká

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Nerealistická a náchylná k radosti. Zoznam autorových rubrík:  VeronikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu