Vždy s takou bázňou som počúval, prípadne čítal také biblické a historické názvy miest ako Jeruzalem, Nazareth, Jericho, Betlehem. Ich počiatky siahajú dlhé tisícročia nazad, napríklad také Jericho viac ako 10 000 rokov, čo je ťažko pochopiteľné pri našom ponímaní dejín, kedy drvivú časť naších osídlení rátame na stovky rokov.
Po prílete do Tel Avivu každý musí prejsť veľmi prísnou imigračnou procedúrou, vďaka aj tomu, že sme členmi Európskej únie nespadá Slovensko pod vízový režim. Izraelská pečiatka nedávno v pase robila cestovateľom problémy pri návšteve mnohých iných ďalších krajin, takže náš pas po návšteve Izraela zvyčajne býval vhodný na výmenu za nový, čo v súčasnosti už nie je aktuálne, lebo pri vstupe dostanete malý lístok, ktorý slúži spolu s pasom namiesto bývalej pečiatke v pase. Nakoľko v Izraeli sú bezpečnostné predpisy veľmi prísne a vojaci dôslední, je potrebné tento lístok nestratiť a počas návštevy sa považuje za súčasť pasu, ktorý zvyknu vojenské kontroly kontrolovať a pri opustení Izraela dostanete ďalší lístok, ktorý je opäť náhradou za pečiatku v pase, takže váš pas ostane čistý a nikto z vašich dokladov nezistí, že ste Izrael navštívili. Veľmi praktické a ústretové riešenie.
Nechcem a nemôžem tu rozoberať problémy tejto krajiny, to riešia s veľmi malým úspechom viaceré krajiny, samozrejme OSN s pomerne malým úspechom. Je ale veľké plus, že v dnešných časoch môžete cestovať po krajine pomerne v bezpečí a zažívať prelievanie kultúr, náboženstiev, zvykov, v takom starom Jeruzaleme sa mesto rozdeľuje na štyri časti, resp. štvrte židovskú, moslimskú, kresťanskú a arménsku a vy pri prechádzke prakticky netušíte, v ktorej sa nachádzate, čo je pre našinca zaujímavé a veľmi inšpiratívne. Možno je to taký výlet do budúcnosti Európy.








