Keď dvaja robia to isté - zubry na Slovensku a v Poľsku

Zubor žije v rôznych krajinách, údajne aj na Slovensku. Na Slovensku  v zubrej obore  pri Topoľčiankach, vo voľnej prírode žije ale v Poľsku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (18)

Stretnúť zubra vo voľnej prírode? Pre niektorých dačo ťažko predstaviteľné, ale pritom všetkom aj dačo úžasné, o čom ľudia len snívajú. Pre iných by stretnutie so zubrom vo voľnej prírode bol šok, ktorý by sa v rodine dedil tak, ako iné neuveriteľné príhody.

Jedných asi sklamem a prirodzene, že potom pre druhých bude úplne ukľudňujúcim zistenie, že v slovenskom lese stretnete čokoľvek, ale stretnutie so zubrom bude v kategórii sci fi, čiže asi na úrovni stretnutia sa s neskorumpovaným ministrom.

Pred dvomi rokmi som zachytil v našich médiách oslavný článok o rozmáhajúcich sa čriedach zubrov v slovenských Poloninách. Pre mňa, mestom odchovaného jedinca, to zrazu nabralo nádych dobrodružstva. Ísť do Polonín a zachytiť zubra sa mi zdalo niečo neuveriteľné, neskutočné. Americké bizóny strieľal Buffalo Bill a ja som pocítil nutkanie, ktoré rýchlo prerástlo do potreby na slovenského zubra zamieriť objektív, čo sa mi javí neporovnateľne humánnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po počiatočnom zisťovaní informácií som zistil viacero ťažkostí, ktoré mi túto fotopoľovačku začalo komplikovať. Zubor je v národnom parku Poloniny. Toto bolo prvé, čo sa mi podarilo naisto zistiť. Moje nadšenie ochladili ale nečakané komplikácie. Do národného parku Poloniny je bežnému občanovi vstup zakázaný. Prekážky sú ale predsa na to, aby sa prekonávali. Odfotiť zubra vo topoľčianskej zubrej obore mi pripadalo dehonestujúce pre fotografa môjho formátu. Po množstve elektronickej korešpondencie a telefonátoch som zistil, že by som aj mohol byť ten vyvolený. Po zopár žiadostiach a zaplatených poplatkoch som v priebehu asi mesiaca dostal povolenie na vjazd do parku, samozrejme len s doprovodom miestneho pracovníka ochrany prírody, v presne určený deň a počas dohodnutých hodín. Bral som to ako výhru lebo hľadať zubra v národnom parku je komplikovanejšie ako hľadať povestnú ihlu v kope sena.

SkryťVypnúť reklamu

Ráno, vybavený všetkou technikou som sedel v aute pred miestnou pobočkou ochrany prírody, naložili sme nášho sprievodcu a vyrazili sme. Cesta po miestnych komunikáciách sa zvykne volať aj tankodrom, takže ubiehala pomaly a môj zápal pomaly chladol. Sprievodca mi potvrdil, že zubre v Poloninách žijú, ale nikto netuší, koľko ich je a vôbec kde vlastne sú. Lebo monitorovacie obojky sú drahé. Bral som to samozrejme ako gradáciu napätia tejto fotopoľovačky a bol som presvedčený o svojej pravde. Keď sme prešli cez prísne sa tváriacu obsluhu rampy tak som začal mať vážne pochybnosti. Nebol som si istý, či sme vôbec v národnom parku lebo všade vôkol prebiehala masívna ťažba dreva s veľkým množstvom ťažkej mechanizácie. Na moje prekvapenie ma sprievodca predbehol s vysvetlením, že majitelia lesa nedostávajú od štátu žiadne kompenzácie za to, že územie je "národným parkom", takže jednoducho ťažia. Už som cítil, že je zle, lebo náš sprievodca sa začal drevorubačov pýtať na nami hľadané zubre. Úplne ma schladil jeden z drevorubačov. Na našu otázku typu: nevideli ste zubrov? nám odpovedal v tom zmysle, že počul, že minulú jeseň ich videli na lúkach za týmto hrebeňom. Po kraji lúky sme sa previezli a videli sme srnu, čo bolo na viac hodín v národnom parku asi dostatočnou odmenou, keď nám potom sprievodca navrhol návrat s tým, že dnes už asi neuvidíme nič. Keď sme teda už nevideli nič, tak sme sa vrátili. Ale zubor mi nedal spávať.

SkryťVypnúť reklamu

A znovu som zachytil, že zubor je v Poľsku v Bielowažskom pralese. A je ich tam údajne neúrekom. Neúrekom znamená, že je tam viac stovák kusov. A bolo rozhodnuté. Červík pochybnosti ale vo mne vlŕtal, keď som po elektronickej korešpondencii zistil, že nech kľudne prídem kedy chcem, akurát, aby som dal deň vopred vedieť, aby niektorý z miestnych sprievodcov nebo obsadený. 

A zrazu bez povolení, komplikácií stojím ráno o šiestej v zime okolo mínus 10 stupňov pred hotelom Zubrowka v Bielowiezi a sprievodca stojí zrazu pri mne. Po rýchlom zoznámení sadáme do auta a ideme. Po ceste sa dozvedám, že v Poľsku žije niekoľko stovák týchto zvierat, niektoré tvrdenia hovoria asi o tisícke. Zubor v zime za potravou vychádza z lesov na polia hlavne ráno, takže ideálne je ísť za svitania. Poľská vláda miestnym poľnohospodárom poskytuje finančné kompenzácie za starostlivosť o zubre, ktorá spočíva v tom, že polia sa neobhospodarujú, ale kosí sa na nich tráva, ktorá sa v umiestnených stohoch stáva v zime doplnkovou potravou zubrov, takže je takmer isté, že zubre uvidíme a fotiť môžem do vyčerpania. Som zvedavý, koľko to v tejto zime vydržím. Vydržal som vonku asi 3 hodiny a premrznutý som ale s radosťou skonštatoval, že sa nám postupne podarilo nájsť tri stáda, pričom každé stádo malo okolo 20 až 30 jedincov.

SkryťVypnúť reklamu

Takže ponúkam zopár fotografií, ktoré sú dokumentovaním skutočnej starostlivosti o zubre a nielen pochybnou propagandou slovenskej ochrany prírody starostlivosti o zubrov.

poľovačka na zubre, zima sa dala krájať
poľovačka na zubre, zima sa dala krájať (zdroj: Lf)
poľské zubry
poľské zubry (zdroj: Lf)
stádo samíc s mladými
stádo samíc s mladými (zdroj: Lf)
samice s mladými
samice s mladými (zdroj: Lf)
majestátny býk
majestátny býk (zdroj: Lf)
A včas treba začať ustupovať lebo pánom okolia je zubor
A včas treba začať ustupovať lebo pánom okolia je zubor (zdroj: Lf)
František Lefler

František Lefler

Bloger 
  • Počet článkov:  122
  •  | 
  • Páči sa:  466x

som človek, ktorého stále zaujíma dianie okolo nás a nie je mi to ľahostajné lebo nadobúdam pocit, že prežívame Déjà vu Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama

SME si všimli

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Vladimír Benčík

Ako CIA hľadala Archu zmluvy – Donald Trump odtajnil dokumenty

Príbeh ako z thrilleru - CIA na diaľku odhalila polohu Archy zmluvy

  • 4. apr
  • Páči sa: 16x
  • Prečítané: 823x
  • 1
Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Jozef Foltýn

Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka

Marek Glodič bol ten najslušnejší človek akého som v živote stretol

  • 3. apr
  • Páči sa: 118x
  • Prečítané: 2 894x
  • 4
Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Matúš Radusovsky

Včelárske tradície a zvyky na Slovensku

Bohaté včelárske tradície Slovenska – od historických postupov po súčasné metódy odovzdávané z generácie na generáciu.

  • 26. mar
  • Páči sa: 6x
  • Prečítané: 369x
  • 0
O Západnom brehu...

Dávid Polák

O Západnom brehu...

...alebo o Judei a Samárii, ako tomuto územiu niektorí hovoria, sa veľa rozpráva, ale oveľa menej naozaj vie.

  • 7. mar
  • Páči sa: 17x
  • Prečítané: 996x
  • 2
John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Miloš Majšík

John Portasik (Ján Portášik) - Príbeh (ne)obyčajného človeka

Životný príbeh chalana, potomka slovenských prisťahovalcov do USA, ktorý napriek svojej chorobe šiel za svojím cieľom.

  • 27. feb
  • Páči sa: 43x
  • Prečítané: 2 234x
  • 1
Hlava XXII v štátnom IT

Marcel Rebro

Hlava XXII v štátnom IT

Spolu s "katastrálnym vírusom" skvelá kombinácia ako stráviť pracovný deň v nekonečnom cykle

  • 17. feb
  • Páči sa: 105x
  • Prečítané: 2 105x
  • 2

Hlavné správy zo SME.sk

Predávať, držať či už nakupovať? Trump rozpútal paniku, môže prísť ešte oveľa tvrdší pád

Jozef Tvardzík

Predávať, držať či už nakupovať? Trump rozpútal paniku, môže prísť ešte oveľa tvrdší pád

V akej fáze sa trhy nachádzajú a v čom sú rozdiely s finančnou krízou.

  • 53m
Dankovi sa nedá vyhovieť (komentár)

Peter Tkačenko

Dankovi sa nedá vyhovieť (komentár)

Fico môže Danka buď upratať, alebo ignorovať.

  • 3h
Čierny pondelok? Vyparili sa rekordné bilióny dolárov, trhy padajú ako v časoch covidu
Fico bol na Slavíne úplne správne (píše Samo Marec)

Samuel Marec

Fico bol na Slavíne úplne správne (píše Samo Marec)

Čo je Slavín a kto všetko sa tam zišiel?

  • 6. apr
reklama
SkryťZatvoriť reklamu