Stalo sa niečo neslýchané. Úradník ministerstva financií si dovolil vykonávať svoju prácu a nespýtal sa žiadneho politika na to, či prácu za ktorú berie mzdu aj môže vykonávať.
Tak to povedal predseda vlády. Vzaté do dôsledkov, tak tiež len jeden z úradníkov, síce vysoko postavený, ale len úradník. Žiadny občan ho predsa nevolil. Za predsedu vlády ho zvolili len jeho poskokovia.
Civilizované a úspešné krajiny krajiny 21. storočia s najvyššou kvalitou života sa líšia rôznymi ukazovateľmi, no jedno majú spoločné: efektívnu verejnú správu zameranú na dosahovanie výsledkov. Hľadajú najvhodnejšie cesty využitia vybraných daní, čiže finančných prostriedkov, ktoré daná krajina odoberá svojim občanom. Žiadna normálne fungujúca krajina si nemôže dovoliť luxus plytvania finančnými zdrojmi. Tento model sa ale netýka postkomunistickej gubernie karpatského typu, kde je Slovensko pevne zaradené a slovenskí úradníci ju v tomto nelichotivom postavení dôsledne betónujú.
Politici sa dohodli, že: "....v záujme vlády sa bude pokračovať aj vo výstavbe južného ťahu R2 medzi mestami Zvolen a Košice....". Čiže politici sa vo svojej zmluve dohodli za účelom udržania sa pri korytách, že nebudú zodpovedne riadiť krajinu, ale budú presadzovať populistické riešenia, bez ohľadu na efektívnosť dohodnutých cieľov.
Všetci chápeme potrebu výrazného skvalitnenia zaostalej a nekvalitnej cestnej siete na Slovensku, ale neviem, či je to potrebné robiť takýmto nevyhovujúcim spôsobom. Nekompetentní politickí nominanti robia zo Slovenska jednu veľkú automobilovú výrobnú linku a ako by im nedošlo, že v dnešnej dobe sú tieto fabriky len halami, v ktorých sa skladajú z dovezených súčiastok automobily. Výsledkom týchto rozhodnutí je mimo iných negatív i neúmerné zaťaženie cestnej siete v krajine dovozmi súčiastok a následne vývozom hotových výrobkov. Investorom sa nasľubuje aj nemožné, aby následne títo politici pred národom svojimi hrdinskými počinmi odstraňovali svoje chaotické populistické rozhodnutia minulosti.
Nebudem tu rozoberať, aké katastrofálne dôsledky pre Slovensko prinesie najbližší cyklus ekonomického spomalenia pri jeho už dnes veľmi nebezpečnej závislosti na automobilovej výrobe. Dôsledky na život občanov v americkom Detroite budú oproti tomu, čo čaká Slovensko len prechádzkou ružovou záhradou. Ak by v budúcnosti Slovensko aj čakali len "svetlé zajtrajšky", nehrozil napr. demografický problém, i tak je vrcholne neospravedlniteľné nerešpektovanie záverov pracovníkov ministerstva financií, Útvaru hodnoty za peniaze tohto ministerstva. Vrcholom egoizmu a populizmu bolo vyjadrenie najvyššieho úradníka, ktorý verejne prehlásil, že "..ho vôbec nezaujíma názor nejakého úradníka...". Takže populistické rozhodnutia politikov sú nadradené všetkému.
Za toto všetko si ale môžeme sami, týchto populistov volia slovenské ovečky dobrovoľne. Takže určite sú tieto ovečky spokojné s tým, že budeme mať postavenú ďalšiu slabo využívanú cestu. Aj za cenu, že o pár rokov nebudeme mať peniaze na splácanie dlhov, ktorými nás títo populisti raketovým tempom zadlžujú. Len jednoduché typy ľudí môžu žiť v presvedčení, že prakticky nulové sadzby úrokov za úvery vydržia desiatky rokov.
Nekritickým obdivovateľom poltických nominantov by som rád dal do pozornosti niektoré myšlienky etického kódexu štátneho zamestnanca, kde sa predpokladá napríklad:
- štátny zamestnanec je pri výkone štátnej služby povinný zachovávať vernosť Slovenskej republike, dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony, ostatné všeobecne záväzné právne predpisy a služobné predpisy
- pri plnení služobných povinností koná štátny zamestnanec profesionálne. Rozhoduje na základe riadne zisteného skutkového stavu veci
- štátny zamestnanec koná vždy vo verejnom záujme .....
Tých povinností štátneho zamestnanca je samozrejme viac, ale ako pozerám, na politických nominantov vo vláde, tak sa mi zdá, že sa riadia niečím úplne iným. Myšlienka, že by sa tým mal zaoberať napríklad aj taký generálny prokurátor je asi z inej galaxie.