Za najdrahší trhovnícky stánok v Bratislave sa nájom vyšplhal na dajakých 1 500 euro na deň. Trvajú skoro mesiac, čiže trhovník zaplatí za nájom orientačne 40 000 euro. Plus treba pripočítať náklady a samozrejme predpokladaný výnos týchto náročných dní. V jednom kole od rána do neskorého večera. Z pohľadu trhovníka zaslúžené peniaze. Z pohľadu robotníka zo smennej prevádzky v niektorej z fabrík zlodejstvo a zderstvo. Trhovník skutočne pracuje v priamom prenose celý mesiac od rána do večera a celé riziko je na jeho bedrách, robotníka nezaujíma nič, akurát prísť triezvy (čo nebýva pravidlom) k zbernému autobusu, ktorý ho odvezie k pásu. Ale o to zapálenejšie dokáže počas prestávky alebo večer v krčme nadávať na trhovníkov za ich zdieračské ceny a velebiť svojho populistu.
Chodievam pravidelne na trhy v bratislavskom regióne nasať predvianočnú atmosféru, vôňu ihličia a predraženého grogu, zemiakových placiek a sladkostí. Veď tieto krásne vianočné sviatky sú len raz do roka a je škoda, že ich atmosféra je prznená peniazmi. Tento rok som ale zbytočne hľadal symboly Vianoc, ako napríklad Betlehem alebo remeslá, čiže niečo také, čo by mesto ponúklo svojim obyvateľom bez potreby zaplatenia. Nuž nenašiel som, Bratislava nám dajako znovu sčervenela. Ale máme už aj "potatos world" alebo trdelníky v podaní pražskej firmy. Pokrok nezastavíš.
Napriek tomu sa Vianoce sa opäť vrátili k sviatku spojenými s narodením božieho dieťaťa a nie dajakého ruského "deda moroza", ktorého nám nanucovala predchádzajúca generácia boľševikov. Tak sa tešme na Vianoce a užívajme si tieto dni aj na tých predražených trhoch. V bratislavskom regione si môžeme vybrať navštíviť trhy na oboch stranách Dunaja, čo som využil, aby som tú vianočnú atmosféru nasal tak trochu viac.







