Rozprávka o lacnom internete: takmer miliardový biznis

Naša pravicová vláda sa rozhodla napomôcť internetizácii Slovenska. Napomáha jej aktívne niekoľko rokov už od vtedy, ako hrdinsky pokračovala v zdieraní dial-upistov (dial-up je pripojením do internetu prostredníctvom telefónnej linky a v prehistórii slovenského internetu bolo pre bežného občana jediným dostupným - DSL ležalo v plienkach a mikrovlnka bola veľmi drahým špásom). Po zvýšení cien služieb štátom vlastnených Slovenských telekomunikácií a zvýšení DPH z telekomunikačných služieb z 10 na 24% ostatnou Mečiarovou vládou v roku 1998 faktúry vtedajších surferov zrazu poskočili smerom nahor z mesiaca na mesiac pri rovnakej dĺžke pripojenia o približne 40%.  Súčasná vláda napomáha internetizácii aj tajuplnou zmluvou s nemeckým vlastníkom Slovak telecomu, ktorý napriek rozhodnutiu, že nesmie viazať dátové služby na tie hlasové, vo svojej monopolistickej politike pokračuje veselo ďalej.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (21)
Požiadali ste o dotáciu a s hrôzou ste zistili, že nevlastníte počítač?
Požiadali ste o dotáciu a s hrôzou ste zistili, že nevlastníte počítač? (zdroj: ramik.webpark.sk)

 Najnovšie sa naši pravičiari rozhodli za naše peniaze urobiť radosť štyrom desiatkam tisícov mládežníkov a niekoľkým (asi desiatim) poskytovateľom internetového pripojenia na Slovensku. Vo štvrtok potešil minister Mikloš informáciou, že v najbližších dvoch rokoch bude štát prispievať novým užívateľom na prevádzku pripojenia sumou 234 korún mesačne, a zároveň poskytne jednorázový vzdelávací príspevok 400 korún. Aké vzdelávanie si za tieto peniaze budú môcť pozitívne diskriminovaní novosurferi dopriať, nie je známe. Možno základný kurz pre používateľa Windows. Ten ale stojí rádovo niekoľko tisíc korún, takže...

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Zaujímavé sú aj podmienky čerpania dotácie: konečná cenníková cena poskytovanej služby u príslušného poskytovateľa musí byť vyššia ako 260 korún mesačne a zároveň nižšia ako 734 korún. Prenosová rýchlosť služby musí byť minimálne 512/128 kilobitov za sekundu.

 Pripojenie s požadovanou rýchlosťou do 734 korún mesačne je viac-menej utópia. Kapacitné limity mikrovlniek, cenotvorba chella (799 Sk/mesiac) a predražené dsl Slovak telecomu (475 Sk/mesiac + cena čiastočne relevantného dátového programu za minimálne 179 Sk/mesiac - s limitom 600 MB) hovoria za veľa. Rovnako ako ďalšie dve podmienky: žiadateľ o príspevok musí byť vo veku od 15 do 25 rokov a musí sa poskytovateľovi zaviazať na 24 mesiacov. Jednou zo základných poučiek liberálnych (pravicových) ekonómov je čo najmenej ovplyvňovať (deformovať) trh zásahmi vlády. Vekovou diskrimináciou a nútením vstupovania do dlhodobého zmluvného vzťahu ho poznačí minimálne na dva roky dopredu. V tak dynamicky sa rozvíjajúcej oblasti, akou internetové služby (a ceny za ne) určite sú ide o neprezieravý krok. To isté môžeme povedať aj o ďalšom zámere tohto dotačného nezmyslu: v každom samosprávnom kraji bude uspokojený rovnaký počet žiadateľov. Autor tejto myšlienky asi predpokladá, že aj na východe, aj na západe Slovenska, v každom meste či dedine žije rovnaký počet mladých netrpezlivých majiteľov počítačov bez pripojenia, ktorí budú mať záujem príspevok využiť. Takisto si myslí, že v tejto krajine žije iba 40 000 obyvateľov, ktorí občiansky preukaz už majú a ešte neprekročili hranicu 25 rokov. Naozaj pozoruhodné.

SkryťVypnúť reklamu

 Predpokladajme však, že vo vidine vyšších obratov slovenskí provideri upravia ceny tak, aby sa do limitu 734 korún zmestili. Predpokladajme aj to, že príspevok využijú všetci vládou plánovaní žiadatelia. A začnime počítať: 734 Sk x 24 mesiacov x 40 000 duší. 704 640 000 korún slovenských v tržbách niekoľkých firiem. Časť tejto sumy - 224 640 000 korún - teda 32% - predovšetkým z daní tej skupiny obyvateľov, ktorá je z možnosti dotáciu získať vylúčená.

 Keďže nie je jasné, čo je to "konečná cenníková cena poskytovanej služby u príslušného poskytovateľa", môže nastať aj situácia, že z veľkej časti zlíže smotanu Slovak telecom. Je to opäť len špekulácia, ale predpokladajme, že polovica dotovaných bude mať záujem o dsl. Iba na prenájme liniek môže utŕžiť práve tento monopol 114 miliónov (475 x 24 x 20 000). Odhliadnuc od faktu, že stále nie je zrejmé, dokedy bude spolu s dsl vnucovať zákazníkom aj klasické telefónne služby (a inkasovať za ne). Kombinácií, ktoré môžu nastať, je naozaj viacero. Podstatné je, že netrhový počin liberálne tváriacej sa vlády odtrhnutý od reality napriek všetkým možným dobrým úmyslom stojí na zlých východiskových bodoch. Transparentnejšie a administratívne oveľa menej náročné by bolo, napríklad, zaviesť pre všetkých platiacich užívateľov internetu možnosť odpísať si výdavky spojené s ním z daní. A prinútiť Slovak telecom zaplatiť pokutu a správať sa tak, aby už žiadnu ďalšiu nemusel dostať.

Peter Lehotský

Peter Lehotský

Bloger 
  • Počet článkov:  214
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Komunikačný manažér. Predtým novinár, copywriter, PR expert, election team manager.Človek spojený s rozbehom najlepšieho slovenského hudobného spravodajského portálu Hudba.sk. Na blog.sme.sk prispievam od decembra 2004. Vždy ma rozčúli veta "To sa nebude dať...". Zoznam autorových rubrík:  Listy premiéroviMjúzik!Dozvuky relatívneho šialenstvaKeď dvaja robia to isté...Dobré správyShowBizReceptár (aj) na nedeľuÚletovníkTipy, ktorými môžete potešiťPolitikaSpoločnosťHudba na webeRecenzie a iné "-ie"Pár otázok (Rozhovor s ...)FikciaRecyklátorSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu