Čo prinesie korporativizmus na trh práce?

O čo ide Návrh novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorú predkladá poslankyňa strany Smer Jana Vaľová, bez povšimnutia prešiel prvým čítaním v Národnej rade, odobrený Výborom pre sociálne veci a bývanie. Novela plánuje na celoštátnej úrovni regulovať pracovné podmienky a odmeňovanie zamestnancov prostredníctvom kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa. A to nielen členom vytipovaných odvetvových hospodárskych a odborárskych združení, ktoré sa na tripartitných rokovaniach budú zučastňovať, ale aj všetkým ostatným firmám v daných odvetviach - teda aj tým, na ktoré sa nevzťahuje žiadna platná kolektívna zmluva vyššieho stupňa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Argumenty Vaľovej a chýbajúca štipka rozumu

Novela vraj zlepší sociálne postavenie zamestnancov. Odhliadnuc od diskutabilnej reprezentatívnosti vybraných odborov za celé hospodárske odvetvie (pri ani nie 27%-nej všeobecnej participácii zamestnancov v odboroch v roku 2003) sa s týmto argumentom nedá nesúhlasiť. Tým to však pre ignorantov ponurej vedy (ekonómie) končí.

Druhým argumentom Vaľovej je zlepšenie konkurenčného prostredia. Tu sa už dojmy a pojmy rozchádzajú. Konkurenciu tradične poznáme cenovú a necenovú. Na trhu práce za cenovú konkurenciu môžme pokladať výšku platu, za necenovú dĺžku dovolenky, firemné auto a podobne. Po umelom vyrovnaní mzdových nákladov a pracovných podmienok, ku ktorému návrh novely vedie, nemôžeme hovoriť o existencii žiadnej z týchto dvoch druhov konkurencie. Ak podobne prikážeme všetkým zmrzlinárom, že môžu predávať iba jeden druh zmrzliny za jednu cenu, konkurencia jednoducho z definície nebude existovať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tretím argumentom predkladateľov je vyrovnávanie regionálnych rozdielov. Pri analýze tejto propozície si treba uvedomiť ako vplývajú náklady na zamestnancov na ich odmeňovanie a celkovú ziskovosť firiem. S prácou je to ako s ropou - ak je príliš drahá, podnikatelia sa jej snažia využívať vo svojej výrobe čo najmenej. Cena práce je hrubá mzda spolu s jej povinnými odvodmi zamestnávateľa a nákladmi na pracovné podmienky. Ak teda stanovíme povinne rovnakú cenu práce a pracovné podmienky hospodársky rozličným regiónom, vytvárame nerovnosť v reálnej cene práce (pomeru nákladov na prácu a jej skutočným potenciálom v tom či onom regióne). Vstupné ceny ako aj ceny produktov sú na východnom Slovensku tradične nižšie ako na západe, a preto sú do určitej miery nižšie aj firemné obraty a odmeny zamestnancov. Rozdiel v cenových hladinách medzi jednotlivými regiónmi pri rovnakej centrálne stanovenej mzde by tak spôsobil, že reálne cena práce bude najvyššia práve v oblastiach s nižšou cenovou hladinou. To znamená, že dopyt po práci a investície do zamestnanosti kvôli centrálnej regulácii klesnú najviac na strednom a východnom Slovensku. Firmy, ktoré do chudobných regiónov pomaly ale isto prichádzajú, by tak prišli aj o ten hlavný z mála dôvodov, prečo tam investovať. Tie firmy, ktoré tam už sú, budú tlačené zvyšovať ceny (čo znižuje ich konkurencieschopnosť), alebo prepúšťať.

SkryťVypnúť reklamu

A argument poberania žobračeniek v regónoch tiež neobstojí - dnes minimálnu mzdu (7 600 korún) poberá asi dve percentá zamestnancov, čo znamená že deväťdesiatim ôsmym percentám ľudí firmy platia dobrovoľne viac ako ich k tomu núti štát. Dnešná podstatne nižšia nezamestnanosť v porovnaní z minulými rokmi, ako aj nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily, na ktorý sa začínajú zamestnávatelia sťažovať, už tlačia na ešte vyššie mzdové ohodnotenia.

Suma sumárum, čo by teda priniesol korporativizmus z dielne Smer-u na slovenský pracovný trh? Novela by reguláciou zvyšovala cenu práce v regiónoch, kde je produktivita nižšia, a tak by do veľkej miery retardovala ďalší vývoj daného otvetvia v regióne. Návrh celoštátneho kolektívneho vyjednávania by zrušil konkurenciu na trhu práce, privilegoval postavenie odborov v regulačnej politike (socializmus), a zneprávnil (najmä menších) zamestnávateľov bez kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa. Celkovo možno v dôsledku prípadného prijatia zákona očakávať zníženie investícií do nových pracovných miest, zvýšenie nezamestnanosti, a z toho vyplývajúce zníženie očakávanej celkovej produkcie.

Michal Lehuta

Michal Lehuta

Bloger 
  • Počet článkov:  990
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Gamča '02. Potom B.A. zo spoločenských vied, M.A. z medzinárodných vzťahov na Jacobs University Bremen. Dnes ekonomický analytik týždenníka TREND. Zoznam autorových rubrík:  GeografiaEkonómia / EkonomikaHudbaNa zamyslenieKomentárInšpiráciaVlastná tvorbaAbsolute jaPolitikaPostrehUmenieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu