Predpoklady: 24 hodín dňa sa dá rozdeliť na hodiny strávené prácou a hodiny strávené voľným časom. Američania pracujú viac ako Európania. A teda:
1. Voľný čas si cenia viac Američania, pretože dlhšie pracujú a viac zarobia aby si ho mohli užiť.
alebo
2. Voľný čas si cenia viac Európania, lebo ním trávia viac času ako Američania.
?
Hint (bielym písmom): Skúste aplikovať jeden z desiatich Mankiwových princípov ekonómie: "the cost of something is what you give up to get it" (a cost brať ako cenenie-cenu)
Riešenie (bielym písmom): Cenenie voľného času nedá porovnať, pretože Mankiwov princíp (v hinte) vedie v modeli dvoch možností k paradoxu: Američania si cenia voľný čas viac ako Eúrópania, lebo preň viac obetujú, a zároveň Európania si cenia prácu viac ako Američania, lebo pre ňu viac obetujú (a preto nemožno podľa množstva práce merať cenu voľného času - lebo má inú cenu v Amerike ako v Európe).
Výsledok v modeli s x možnosťami (reálny svet) je však rovnaký. To znamená, že nikdy nemôžme povedať, kto si čo viac cení, pretože na to potrebujeme nejakú stabilnú veličinu umožňujúcu merania - a takou peniaze, aj keď sa približujú, nie sú (lebo niektoré veci sa nedajú zmerať peniazmi - a preto nevieme, čo týmito vecami obetúvame, a teda nepoznáme cenenie si peňazí - nemusí byť rovnaké). Zhrnuté a podčiarknuté - všetko je relatívne a nič nevieme. That's when the second best becomes the first best.
PS: Biele písmo prečítate ak myšou označíte plochu kde sa text nachádza.
PS2: Kto si myslí, že som génius, môže mi prispiesť na splácanie pôžicky škole (haha).