Môže mať Slovensko euro aj bez Maastrichtských kritérií?

Pozn.: Toto nie je spochybnenie užitočnosti Maastrichstkých kritérií. Ide skôr o mysľové cvičenie z ekonómie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (15)

Čierna hora, Kosovo, Andora, Monako, San Marino a Vatikán používaju euro a nemuseli spĺňať žiadne Maastrichstké kritériá.

Povedzme, že Národná banka vymení svoje devízové rezervy (ktoré už nebude potrebovať, pretože jej nebude treba) občanom za ich koruny. Devízové rezervy NBS sú k aprílu 2007 rovné 17 823.1 mil. dolárov, M3jky je nejakých 980 miliárd Sk, čo je ale iba jeden dolár na 54 korún, t.j. málo (rezerv; no nemáme currency board no; čiže akoby boli koruny 'kryté' iba z 50%), čo s tým? Na trhu by sa to samozrejme všetko upravilo, len ten proces by bol pekne bolestivý (podobne ako keby sa stanovil výmenný kurz na dvojnásobok toho vhodného). Sami občania by si koruny za euro na devízovom trhu nevymenili, pretože koruny už nikto nebude chcieť (lebo mena zaniká a nebude mať žiadnu hodnotu). Potajomky všetky koruny vymeniť, a až potom povedať, že už ich nechceme asi nepôjde čo? Hmm.. možno to je prekliatie nekrytých peňazí, a teda týmto spôsobom sa euro prijať nedá.. Kde si ale vymenili peniaze krajiny, ktoré spomínam vyššie?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Monako, San Maríno a Vatikán mali ich meny fixované na líru a frank, a špeciálne zmluvy s Talianskom a Francúzskom (asi o tom vymenení). Andora nemala oficiálnu menu, a tak sa menili španielske pesety a francúzske franky. A Čierna hora a Kosovo? Asi vymenili dináre, a tie sa dali vymeniť, lebo sa v Srbsku stále používajú.

Čiže teoreticky áno, prakticky nie? Asi by sa to dalo urobiť nejakým postupným sťahovaním korún - ale tam by vždy bola tá strata z nekrytých korún vo výške asi päťsto miliárd. Niekto nejaký nápad? Presvedčiť ECB, že je v jej záujme nám vytlačiť eurá za rozumný fixný kurz? :) Bez nášho práva na tlačenie by to nemuselo byť až také zložité nie? (ECB by si teoreticky zadarmo zvýšila vplyv)

SkryťVypnúť reklamu

Ináč, takéto pristúpenie päť miliónov chudobných európanov k eurozóne by aj bez vytlačenia nových bankoviek a mincí nevyvolalo žiadny významný efekt na hodnotu eura (dopyt po eurách by sa zvýšil rádovo maximálne v desatinách percenta).

Nevýhody: Nemali by sme žiadne hlasovacie práva v tvorbe menovej politiky ECB (ako keby sme inak aj nejaké reálne mali čo..).

PS: V diskusii ocením vaše ďalšie postrehy k hypotetickému jednostrannému pristúpeniu k eurozóne.

Michal Lehuta

Michal Lehuta

Bloger 
  • Počet článkov:  990
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Gamča '02. Potom B.A. zo spoločenských vied, M.A. z medzinárodných vzťahov na Jacobs University Bremen. Dnes ekonomický analytik týždenníka TREND. Zoznam autorových rubrík:  GeografiaEkonómia / EkonomikaHudbaNa zamyslenieKomentárInšpiráciaVlastná tvorbaAbsolute jaPolitikaPostrehUmenieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu