Najvyššia produktivita, najnižšie mzdy - v čom to väzí?

(Slovensko v rámci krajín V4. A Ficovi sa to nepáči.) Dôvodov je niekoľko:

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

(a zaslúžili by si serióznejší výskum)

1. Česi, Maďari a Poliaci pracujú o 13,5-14,2% viac ako Slováci (t.j. o hodinu viac za pracovný deň!; štatistika OECD za rok 2006; podľa počtu odpracovaných hodín za rok na zamestnanca). Môžu tak mať ľahšie vyššie mzdy napriek najvyššej slovenskej produktivite práce na odpracovanú hodinu.

2. Slovensko má najvyššiu nezamestnanosť (ale porovnateľnú s Poľskom), a preto je pracovná sila pre kapitál menej vzácna ako v Maďarsku a Čechách. V krajinách s vysokou nezamestnanosťou sú zamestnaní zväčša len tí produktívnejší, čo potom zvyšuje priemer produktivity (sú však poväčšinou "nahraditeľní", a preto nemusia byť až tak dobre platení).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Poľsko, Česko aj Maďarsko majú vyššie ceny (Poľsko o 8.1%). Reálna kúpna sila ich vyšších nominálnych miezd je tak v skutočnosti o tento rozdiel nižšia.

4. Maďari a Poliaci platia štátu viac zo svojej hrubej mzdy ako Slováci (25,2-26,7% z celkových nákladov na pracovnú silu v porovnaní so slovenskými 17.7%, Česi 16.7; znova štatistiky OECD za r. 2006), tá teda ľahšie može byť vyššia. Čistá mzda tak potom výjde porovnateľnejšia (prepočítaná na kúpnu silu tá slovenská dokonca vyššia ako v Maďarsku). Pri porovnávaní čistej mzdy by sa však patrilo pozrieť aj na nepriame dane (DPH a spotrebné dane).

5. Štruktúra pracujúceho obyvateľstva? Ak má Slovensko menej zamestnancov z celkového počtu pracujúcich ako iné krajiny, potom je produktivita práce (HDP na zamestnanca) "nadhodnotená" (vyššia pri rovnakom HDP na hlavu a podiele pracujúcich; môže ísť napr. len o preklasifikovanie zamestnancov na živnostníkov a "produktivita" sa zvýši).

SkryťVypnúť reklamu

6. Nemzdové príjmy zamestnancov? (benefity v práci a iné; môžu byť vyššie v SR ako inde, možno sa dajú vydedukovať zo mzdových a iných nákladov na prácu zverejňovaných ŠÚSR)

(7) Výmenný kurz ktorým mzdy prepočítavame. Ten však je už zahrnutý v úrovni cenových hladín (bod 3.))

(8.) Iné? Chcelo by to preštudovať ešte tento paper: Bart van Ark: Understanding Productivity and Income Differentials among OECD countries

Michal Lehuta

Michal Lehuta

Bloger 
  • Počet článkov:  990
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Gamča '02. Potom B.A. zo spoločenských vied, M.A. z medzinárodných vzťahov na Jacobs University Bremen. Dnes ekonomický analytik týždenníka TREND. Zoznam autorových rubrík:  GeografiaEkonómia / EkonomikaHudbaNa zamyslenieKomentárInšpiráciaVlastná tvorbaAbsolute jaPolitikaPostrehUmenieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

141 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu