Španielsko - povedz "No"!

Niekoľko rokov po Vojne za nezávislosť amerických kolónií sa ich zástupcovia zišli aby si spísali základné pravidlá fungovania konfederácie. Postupným schvaľovaním Ústavy Spojených štátov vo všetkých trinástich kolóniách zmluva vstúpila do platnosti. V štáte New York sa páni Hamilton, Madison a Jay angažovali v písaní pamfletov za prijatie Ústavy - to boli tzv. Listy federalistov. Po vyše dvesto rokoch sa mi zdá, že tu na druhej strane Atlantiku tiež potrebujeme takých Hamiltonov a Madisonov, ale na presne opačný cieľ - a to na neratifikovanie Ústavnej zmluvy Európskej únie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Že prečo táto Ústava nie? Dôležité sú hlavne dva faktory:

1. Po prvé, nová zmluva vytvára Európsky štát. Kompetencie sa presúvajú do bruselského centra, a aj v otázkach tzv. spolurozhodovania orgánov EÚ a členských štátov sú záujmy EÚ povýšené nad záujmy národné. Ďalšia koncentrácia moci v nevolených orgánoch akými sú Komisia, Rada, a ECJ zvyšuje nebezpečenstvo jej zneužitia. Nútená harmonizácia politík neumožňuje konkurenciu iurisdiktúr.

2. Nová zmluva prináša Ústavný socializmus. Napriek tomu, že základný zákon by mal byť politicky neutrálny, predložený návrh obsahuje množtvo tzv. sociálnych práv, ktoré sa nezaobídu bez vysokého zdaňovania a neslobodnej ekonomiky (napr. "právo na bezplatné sprostredkovanie práce", ukotvenie silných právomocí odborov). Takýto stav nepomôže európskej ekonomike zabrániť jej zaostávaniu za Spojenými štátmi a ostatnými rýchlo-rastúcimi krajinami.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Some minor bugs:

a. Ústava si protirečí. Na jednej strane zakazuje akúkoľvek diskrimináciu, na strane druhej povoľuje tzv. diskrimináciu pozitívnu (cháp upieranie práv väčšine).

b. Je príliš komplikovaná/dlhá. Kapitoly o spoločnom trhu by mohli byť vyjadrené pár vetami (nebyť množstva šľachetných cieľov, ktoré články sledujú, špecifických situácií a výnimiek).

c. Ústava ukotvuje Spoločnú poľnohospodársku politiku, kvôli ktorej platíme za niektoré potraviny takmer dva krát viac a v Afrike kvôli jej protekcionizmu nepriamo zomiera denne niekoľko ľudí.

d. Položil si niekto otázku či Európa vôbec potrebuje nejakú ústavu?

SkryťVypnúť reklamu

See also: http://www.euroustava.sk, http://www.eunie.sk

Michal Lehuta

Michal Lehuta

Bloger 
  • Počet článkov:  990
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Gamča '02. Potom B.A. zo spoločenských vied, M.A. z medzinárodných vzťahov na Jacobs University Bremen. Dnes ekonomický analytik týždenníka TREND. Zoznam autorových rubrík:  GeografiaEkonómia / EkonomikaHudbaNa zamyslenieKomentárInšpiráciaVlastná tvorbaAbsolute jaPolitikaPostrehUmenieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu