Záujimavosti v šľachtení jabloni

Juraj Fándly, kňaz spisovateľ a osvetový pracovník sa v r. 1792 v diele: Piľni domajší a poľní hospodár zmienil aj o ,,nekvitnúcej" jabloni, ktorú mal vo svojej záhrade v Naháči. Nenápadné kvety /bez korunných lupienkov/ takýchto jabloní nelákajú hmyzích opeľovačov, takže k prenosu peľu z iného stromu dochádza iba zriedka. Pestované jablone sú väčšinou alogamické /oplodňované samčími gamétami-pohlanými bunkami, iného jedinca/, niektoré odrody však tvoria časť jabĺk aj po oplodnení vlastným peľom a iné majú dokonca tendenciu k tvorbe b e z s e m e n n ý c h plodov /taká jabloň sa množí vegetatívne/.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Bezsemenné plody sú typické aj pre Fándlyho ,,nekvitnúcu" jabloň. Dozrievajú začiatkom septembra, majú v priemere 7 - 8 cm, žltozelené sfarbenie, guľatý tvar, bielu dužinu, jemnú vôňu a sladkokyslú chuť. Čo vieme o takomto type jabloní povedať dnes? V roku 1991 stanovili Coen a Meyerowitz /na základe genetického štúdia mutantov modelových druhov/ takzvaný ABC model identity kvetných orgánov. Je pomerne jednoduchý a platí pre široký okruh krytosemenných rastlín.Podľa tohto modelu gény skupiny A regulujú vývin kalicha a podieľajú sa aj na vývine korunných lúpienkov. Gény skupiny B sa podieľajú na regulácii vývinu koruny a tyčiniek /samčích generatívnych orgánov/. Poslednú skupinu tvoria gény skupiny C podieľajúce sa na regulácii vývinu tyčiniek a plodolistov. Ak dôjde k vyradeniu funkcie génov skupiny B, vznikne kvetný mutant, ktorý nemá schopnosť utvárať korunné lupienky a tyčinky. Na ich mieste vzniknú kališné lístky ako následok pôsobenia génov skupiny A a namiesto tyčiniek piestiky riadené génmi zo skupiny C podieľajúce sa na regulácií vývinu tyčiniek a plodolistov.Ak dôjde k vyradenie funkcie génov skupiny B, vznikne kvetný mutant, ktorý nemá schopnosť utvárať korunné lupienky a tyčinky. Na ich mieste vzniknú kališné lístky ako následok pôsobenia génov skupiny A, namiesto tyčiniek piestiky riadené génmi zo skupiny C. Kvet mutanta je jednopohlavný - samičí. K Takýmto mutantom patrí aj Fándlyho ,,nekvitúca" jabloň. V roku 2001 sa podarilo Jia-Longovi so spolupracovníkmi klonovať a charakterizovať gén, ktorý po poruche dovolí vývin bezsemenných jabĺk. Ukazuje sa, že táto bezsemennosť je determinovaná iba jedným recesívnym génom, ktorý nazvali MdPI. Blokáda tohoto génu sa preukázala vo všetkých troch analyzovaných mutantoch v porovnaní s pestovanými semennými variantami jabloní. Výskum v tejto oblasti ukázal, že genetické modifikácie vedúce k zamedzeniu expresie génu MdPI môžu znamenať veľmi rýchle vyšľachtenie jabloní z bezsemennými plodmi. Navyše sa pri takýchto jabloniach predpokladá pravidelna každoročná plodnosť, pretože u semenných druhov dozrievajúce semnenná inhibujú, potláčajú, násadu kvetných púčikov pre budúci rok. Predpokladá sa aj menšie poškodenie plodov hmyzími škodcami ukladajúcim vajíčka do vyvíjajúcich sa semien.

Michal Lejko

Michal Lejko

Bloger 
  • Počet článkov:  115
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som obycajny clovek, ktory vidi, citi, pocuje a snazi sa pochopit... Zoznam autorových rubrík:  spoločnostvieraHumornazory, komentareľudiaveda

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu