Akosi zabudol, že politik je tvor kreatívny a pretože aj v popise práce má napísané „ myslieť na budúcnosť „ je PR ho dostatočne jazykovo podkul na to aby vedel povedať jedinú pravdu minimálne dvojzmyselne A Tak píše to čo počul, veď ak doplní článok o nejaký druhý názor, (pozor, hovorím druhý a nie iný, alebo nebodaj dokonca protistanovisko) takže v konečnom dôsledku si čitateľ môže zaujať stanovisko... A novinár je samozrejme z obliga – veď podal informáciu z dvoch strán a bol teda nezávislý a nestranný. Ale je to naozaj tak?
Pozrime sa na jeden príklad za všetky práve z oblasti fotovoltiky Nemôžem pochopiť , ako je to , že si tak jednoduchú analýzu neurobí aj novinár , ktorý si dovolil tému o slnečných elektrárňach v Čechách spracovávať. Ak sa totiž pozrieme na oficiálny web ČEZu nájdeme tam všetky potrebné čísla. Celkove je napríklad v správe ČEZ ku koncu roku 2009 14 395 MW inštalovaného výkonu (tepelné 8.623 MW, vodné 1140 MW, zvyšok jadrové elektrárne) ktoré v roku 2010 vyrobili spolu 365 135 000 MWh
Na druhej strane ku koncu roku 2010 bolo nainštalovaných celkom 1 250 MW fotovoltických elektrární ktoré sú schopné vyrobiť maximálne 2 053 125 MWh za rok - čo ak porovnáme zistíme , že podiel takzvanej predraženej energie (to preto že je 2,5 krát drahšia ako priemerná cena predajná) je celkove len 0,56%-tný podiel na všetkej vyrobenej energii vyrobenej v ČR.
Položme si teda otázku - aká výkupná cena by musela byť, aby celkovú cenu ovplyvnila natoľko aby zvýšila cenu pre spotrebiteľa o plných 20% ako sa to stalo v čechách? Na jednej strane môžeme vyčítať z týchto čísel , že inštalovaný výkon je využitý len na 53% . Je teda jasné, keďže nevedia využiť a predať svoje kapacity – je jasné , prečo sa cena zdvíha. (ako vidieť – určite to nie je kvôli fotovoltike ale kôli neschopnosti manažmentu predať čo najviac...) Z druhej strany, ale pozrime sa na samotného hráča ČEZ. Ako sa zdá, on s tým všetkým naozaj nemá problém a celkom pokojne začína svoju cenovú politiku na slovenskom trhu o 10 % nižšie ako doterajší hráči, ktorí naopak trápia ÚRSO s požiadavkami na zvýšenie ceny dokonca o 14 %... ČEZ si to však môže dovoliť.
Ako je to teda na Slovensku?
Zdá sa , že Slováci sa poučili z chýb v Čechách . Veľmi sa mi ale chce spýtať, aké sú to vlastne chyby - lebo práve sme si dokázali , že z predražovaním to asi tak jednoznačná pravda nie je , že je to len jedná z energetických lobby, ktorej unikajú peniaze páve cez tieto zdroje. Na druhej strane asi by som klamal, keby som tvrdil, že tam bolo všetko v poriadku a niet sa z čoho poučiť.
Odborníci tvrdia , že čím parciálnejšie bude rozdelenie výkonu po území Slovenska , tým lepšia a stabilnejšia bude aj rozvodná sieť. Veď ak sa pozrieme na meteorologický graf svietivosti slnka na našom území, sú úplne odlišné každých 50 – 100 km. To znamená , že ak V Košiciach svieti slnko , v Poprade je zamračené, v Dunajskej Strede je dášť , ale v Žiline a Trenčíne je už len veľmi malá oblačnosť a v Bratislave znova slnečno a samozrejme naopak. Takýmto spôsobom by jednotlivé výkony v lokalitách suplovali zníženie výkonu v iných regiónoch. A určite ste sami zažili príklad na jednej strane vlaku je pekne a slnečno a na druhej zamračené – ba dokonca dážď. Je teda jasné, že 10 ks 100kW elektrární je lepších, ako jedna jedno megawattová . A na základe toho si teraz môžeme oceniť prácu jednotlivých distribučných spoločností .
Napríklad na západnom Slovensku ZSE do konca roka 2010 zaregistrovala viac ako 1300 žiadostí o povolenie výstavby FVE na ktoré však reagovala nielen mimo zákonného termínu 30 dní (nie je výnimkou aj 60 dní) ale ešte aj v nesúlade so zákonom 309/2009 kde sa píše citujem „ ...zapájať prednostne a prioritne...“ Pravda je taká, že sa kladú všemožné prekážky z všetkými možnými aj absúrdnimi odôvodneniami. Sľubujú však, že do marca by to mali zvládnuť natíska sa však opäť niekoľko otázok. Bude to 21 žiadostí denne – aká asi bude kvalita rozhodnutí? Ako vlastne chcú stihnúť ročný sklz za len tri mesiace? Veď takáto odborná činnosť sa nedá zastrešiť brigádnikom... Aký alibizmus ich teda zdržuje? Azda nedostatok kogeneračného výkonu? (o tejto možnosti sa akosi mlčí) A vari sa za jediný rok situácia natoľko zmenila, že je zrazu dostatok kogeneračného výkonu?
A stredoslovenská SSE ? Tá nielenže ignorovala, podotýkam že úplne beztrestne , už citovaný zákon až do konca roka 2010 . Napriek všetkému - ZSE to aspoň registrovala na SSE to jednoducho ignorovali a povolenie nedostal nikto ( mimo vyvolených). Teda okrem niekoľko megawattových z ktorých jeden projekt je práve niekoľko megawattový vo vlastnej investičnej réžii SSE a pre vlastné potreby. Takže vyjadrenie jedného nemenovaného vysokopostaveného v SSE sa zdá byť pravdivé. Citujem: „ ... ja môžem je... všetky tie malé prdítka - 1 – 3 - 5 kW ...“ (ktoré mimochodom úplne postačujú pre potreby rodinného domu – pozn. red.) Kto by ich reigistroval a sledoval to všetko. Radšej si postavím niekoľko megawattovú a poviem že mám splnenú kvotu...“ A napriek tomu, že na svojom webe dali informáciu už v novembri , že začínajú s povoľovacím konaním aj pre tých malých a v súlade z novelou zákona 309/2009 z roku 2010 prvé skúsenosti však ukazujú, že pri každej žiadosti sa snažia nájsť nejakú príčinu pre nevydávanie takého povolenia, či už je to technická chyba alebo vyžadovanie iných doplnkových dokumentov, nesúvisiacich priamo s funkčnosťou zariadenia. A z dodržovaním zákonných lehôt sa to tiež nie veľmi zlepšilo...
Pri takýchto príkladoch zdá sa že na východe vo VSE je naozaj ako v jedinej distribučke relatívne všetko v poriadku. Ako je to vlasne možné v jednom štáte s jedinou zákonnou bázou?
Ako vidieť, energetická lobby si teda z politikov a dodržiavaním zákona veľa nerobí – ba naopak , politici nechcú vidieť problém z iných pohľadov mimo finančného - a to napríklad , že veľké megawattové projekty sa už z 80 % nachádzajú v rukách zahraničných investorov – napríklad investičných dôchodkových spoločností a peniaze, ktorými je táto energia dnes dotovaná a ich pôvodný cieľ mal byť štátny rozpočet, teraz v podstate prispievajú na dôchodok v zahraničí vo forme zisku, napríklad namiesto toho, aby sa vztvorili aj nejaké podmienky pre priemerného našinca... Toto je ale daň za spoločný európsky trh, ťažko proti tomu bojovať.... iba ak... možno použiť spôsob zdaňovania ziskov odchádzajúceho do zahraničia na spôsob Miklóša Orbána.... Alebo poznáte iný spôsob ako dokázať Slovákovi, že oň štát stojí??