Karty ešte nie sú rozdané

Do koalície by sa momentálne nedostali všetky strany, ktoré predtým. Prečo má Smer stále 20% a aké sú možnosti na zostavenie vlády? V čom mať bude budúca koalícia väčšiu spoločenskú zodpovednosť ako tá predchádzajúca?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Karty síce ešte nie sú rozdané, no na základe rétoriky politikov a ich činov si vieme spraviť svoj obraz. Momentálne sú tri politické strany nad dvojcifernou hranicou a to Smer, PS a Spolu, ĽSNS. Tie ostatné sa pohybujú okolo 8-6 % čo z hľadiska prieskumov aj so štatistickou odchýlkou môže znamenať, že sú v teoretickom ohrození na hranici zvoliteľnosti. Samozrejme toto delenie hlasov prirodzene spôsobilo aj vznik nových politických strán ako Za ľudí a znovu oživenie strany KDH. V určitých opozičných stranách vidíme aktuálne vnútrostranícke problémy, ktoré pôsobia dojmom nejednotnosti strany, čo vzhľadom aj k minulosti bude vyvolávať neistotu a niekoľko mesiacov pred voľbami môže znamenať, že nemusia dosiahnuť hranicu zvoliteľnosti. Sú aj opozičné strany, ktoré síce robia opozičnú politiku tak, že vďaka nim sa prišlo na veľký počet káuz a škandálov, no chýba tam istá miera diplomacie a pocitu stabilnej spolupráce v budúcej možnej koalícií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
NRSR
NRSR 

Opozičné strany Za ľudí, Spolu a PS, KDH sa spájajú, no počet aktuálnych mandátov ukazuje, že počet hlasov by im nestačil na zostavenie vlády a to aj s ďalšími niektorými opozičnými stranami. Je zrejmé, že Smer by nezostavil vládu s tými koaličnými partnermi, s ktorými je dnes. Veľa ľudí sa čuduje, že nech sa deje čo sa deje Smer má stále stabilných 20%, pod ktorých klesá len ťažko. Dôvodom je, že v čase vraždy novinárov spájaných s veľkými verejnými protestmi sa vymenil premiér.., ktorý má inú rétoriku a nepôsobí tak “ľavicovo“ ako niektorí iní poslanci Smeru, pričom súčasne zastáva hodnoty viac neutrálne, no stále dokáže uistiť svojich voličov, že o svoje “istoty“ neprídu.

SkryťVypnúť reklamu

Z hľadiska počtu neistých mandátov a ďalšieho neistého vývoju možných spoluprác nie je možno to najlepšie riešenie vylučovať spoluprácu už dnes a to až so 4 politickými stranami, čo už aktuálne deklaruje istá časť súčasnej opozície. Nehovorím, že nemajú vylúčiť niektoré politické strany.., ale matematika nepustí a vylúčenie 4 strán je jednoducho veľa, pokiaľ naozaj chcú zostaviť aspoň nejakú budúcu koalíciu. Táto stratégia “férovosti“ sa im môže vypomstiť, pretože vždy o tom rozhodneme až my voliči.

Je zrejmé, že budúcu koalíciu čakajú menej obľúbené politické rozhodnutia vzhľadom nato, že náš štátny rozpočet nebude pravdepodobne v takom stave ako sa predpokladalo. Je pochopiteľné, že aj preto hovoria politici zdržanlivo o niektorých reformách, ktoré budeme musieť podstúpiť, pretože opäť matematika nepustí aj vzhľadom ku budúco očakávanej recesií. Okrem toho však my občania potrebujeme vidieť stabilné systémové zmeny, ktoré sa nebudú meniť každé volebné obdobie, čo aj niekedy dobré nápady zabíja.., ale chronologické zavádzanie zmien takých, ktoré sú reálne a uplatniteľné vzhľadom na náš súčasný stav. Pokiaľ tieto zmeny nebudú vykonané správne a koalícia nebude stabilná, čaká na obdobie ešte väčších neistôt a možnej podpory takých politických strán, ktoré presadzujú záujmy viac radikálne.

Michal Lendvorsky

Michal Lendvorsky

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Doktorand - verejná ekonómiaPri publikovaní sa snažím byť objektívny, čo nie je vždy jednoduché, pretože každý človek má svoj subjektívny názor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu