Vzdelávame, vzdelávate, ale oni sa nevzdelávajú

Nový pán minister školstva, pán Čaplovič, odkedy nastúpil na trón svojej funkcie je nejaký akčný... Každú chvíľu počujeme, že chce zaviesť to alebo ono. Raz je to, že iba žiaci s určitým priemerom môžu ísť na gymnáziá, druhýkrát, že potrebujeme zvýšiť počet študentov na odborných školách. Najnovšie sa angažuje vo vzdelávaní našich spoluobčanov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Hneď na úvod objasním terminologiu, ktorú budem používať, aby ma náhodou niekto nezviezol za rasizmus. Rozlišujem medzi pojmami "Róm, rómsky" a "Cigán, cigánsky". "Cigán" je príslušník tmavšieho etnika (je to takto definované aj v slovníkoch), pojem "cigánsky" je odvodené od vlastného mena Cigán. "Róm" a "rómsky" sa začali používať až počas 70. rokov, keď sa konala prvá medzinárodná konferencia našich spoluobčanov.

V súčasnosti sa rozlišujú Cigán a Róm asi tak, že Cigán je človek, ktorý je síce príslušníkom etnika, ale pracuje a snaží sa začleniť sa do majority. Tento človek si povie aj sám, že nie je žiadny Róm, ale je Cigán. Rómom je obyvateľ, ktorý nevie, že sklo v oknách slúži ako tepelná izolácia, že parkety sú na to, aby byt nejako vyzeral a neslúžia ako palivo... Ale už dosť bolo terminológie, prejdime k podstate...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náš pán minister si zobral za cieľ, že ideme vzdelávať Rómov.

Jedným zo základných ľudských práv je právo na bezplatné vzdelanie (samozrejme, podľa možností a schopností každého človeka). Cigáni si toto právo uvedomujú a využívajú ho. Uvedomili si, že vzdelaním môžu dosiahnuť lepší a kvalitnejší život. Jedinou povinnosťou je posielať deti do školy. Tie chodia, učia sa, niektorí lepšie, iní trochu horšie. Problémom však nie je vzdelávanie Cigánov, ale Rómov. Tu končí celá legislatíva, všetky predpisy, všetko... Začína otázka "Ako?"

Už sa popísalo veľa o metodike ako ich vzdelávať. Rôzne spôsoby interaktívneho vyučovania na posilnenie talentu, etc. Čo však z toho, keď dieťa aj keď má snahu, nadanie, talent, príde zo školy domov a doma nič. Rodičia sa mu nevenujú, nepíšu si s ním úlohy, neposielajú ho do školy. No kto by šiel proti vôli rodičov do školy, že?

Skryť Vypnúť reklamu

Metodika je rozpracovaná, ale aj tak sa tomu nejako nedarí. Prečo? Vidím tu jeden veľký nedostatok - ako ich dostať do školy. Toto je najzákladnejší základ - dostať Rómov do školy. Ak som správne zachytila, pán minister nadviazal na už skôr spomínané riešenie - internátne školy. Ako chce dostať Rómov do internátnych škôl? Dojde do osady, zhrabne deti a dá ich do školy? Hneď na druhý deň bude Slovensko zažalované Bruselom za násilné odňatie dieťaťa od rodiny.

Ako by to vyzeralo v praxi? Za ideálnych podmienok by dieťa malo prísť v nedeľu večer na internát, od pondelka do piatka sa zúčastňovať výučby a a piatok poobede odísť k rodičom. A takto by sa to malo opakovať celý školský rok. Ako by to však vyzeralo v praxi? V pondelok by deti neboli v škole, lebo (dôvod sa vždy nájde), potom by sa im vštepovali do hlavičky nejaké informácie, ktorých proces ukladania by bol prerušený piatkom...

Skryť Vypnúť reklamu

Čo sa týka financií, pán minister, z čoho chcete toto vzdelávanie financovať? Kto ho má vykonávať? Zhrabnú peniaze nejakí smerácki známi? Nebolo by lepšie a efektívnejšie venovať sa deťom a aj rodičom efektívnou už vyskúšanou a overenou terénnou prácou s komunitou? Aby rodičia išli sami vzorom svojim deťom v učení a aby sa v nich objavili aj pracovné návyky, ktoré sa "akosi stratili" za posledné roky, počas ktorých nemuseli robiť nič a dostávali peniaze od štátu... Nie je lepšie naučiť človeka chytať ryby, aby sa uživil sám ako mu tie ryby dávať? Samozrejme, potom by ste stratili voličov...

A keď sme už pri tom vzdelávaní, nebolo by lepšie... hm, ale to je už na iný článok.

Lenka Sabová

Lenka Sabová

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ak nechápeme udalostiam teraz, pochopíme ich neskôr. Schopenhauer Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu