11. november

Deň ako všetky ostatné. Tento rok je možno trochu iný, lebo pripadol na nedeľu a tak je dňom pracovného pokoja. Ináč je všedný, a predsa výnimočný.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

11. novembra 1918 v Compiegnskom lese podpísalo Nemecko kapituláciu a o 11.00 hod. bola definitívne ukončená prvá svetová vojna. Tento koniec znamenal veľké zmeny na území Európy. Najpodstatnejším bol rozpad habsburskej monarchie. Z nej vznikli samostatné štáty ako napríklad Československo, Poľsko a mnohých ďalších.

Pre Poliakov je tento deň najvážnejším štátnym sviatkom. Po 123 rokoch neexistencie sa znovu na mape objavilo Poľsko ako nezávislá krajina. Už od piatka sa na domoch začali objavovať bielo-červené štátne zástavy. Každý si musel všimnúť, že sa bude niečo diať. Dnes od rána na Placi Matejki v Krakowe organizátori pripravovali zátarasy na uzavretie dopravy, televízny štáb rozkladal aparatúru. Získanie nezávislosti sa začalo slávnostnou svätou omšou v Archikatedre na Waweli. O dvanástej bol Plac Matejki už úplne uzavretý, okolo neho postávalo množstvo ľudí, ktorí s národnými vlajkami prišli osláviť tento významný sviatok. Vo všetkých kostoloch sa slúžili omše za "naszą ojczyznę" (našu vlasť).

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Osláv sa zúčastnilo množstvo významných osobností z politiky, armády, samospráv, atď. Počas hry armádneho orchestra došli rôzne oddiely armády. Celá slávnosť sa začala odohratím slávneho krakowského Hejnału. Po skončení príhovorov sa za doprovodu hymny "Jeszcze Polska nie zgineła" slávnostne vytiahla národná zástava na stožiar. Udeľovali sa rôzne vyznamenia a dekréty so štátnym občianstvom. Neskôr sa na hrob neznámeho vojaka slávnostne ukladali vence, ktoré tam nosili rôzne delegácie. Na počesť množstva zosnulých ľudí, ktorí bojovali za tento nezávislý štát sa vystrelili salvy, ktoré však rozplakali malé deti. Na koniec znovu za sprievodu armádneho orchestra bola prehliadka oddielov a ich defiláda.

SkryťVypnúť reklamu

Premýšľam. Beriem do rúk kalendár a prechádzam štátne sviatky:

1.1. Nový rok, vznik SR

6.1. Traja králi - cirkevný sviatok - vynechávam

Veľký piatok, Veľkonočný pondelok - jeden cirkevný, druhý nič nehovoriaci deň

1. a 8.5. sviatok práce a deň víťazstva nad fašizmom - nijako zvlášť nepripomínané

5.7. Cyril a Metod - viac menej cirkevný sviatok - vynechávam

29.8. SNP - hm, nejaké "oslavy" sa robia - kladú sa vence (samozrejme skoro nikto o tom nevie) a tým to končí

1.9. deň ústavy - (vlastne od budúceho roka už nie štátnym sviatkom) oslavuje sa tak, že je deň otvorených dverí v parlamente

15.9. Sedembolestná Panna Mária - cirkevný sviatok a podobne ako 1.9. od budúceho roka nie je štátnym sviatkom

SkryťVypnúť reklamu

1.11. Všetkých svätých - viac menej cirkevný, znova vynechávam

17.11. deň boja proti totalite - skôr známy pod pojmom deň študentov a dokonca si aj veľa ľudí myslí, že je dňom prac. pokoja kvôli tomuto

a ostali ešte vianočné sviatky, ale tie sú tiež skôr cirkevné, takže aj tie vynechávam.

Zamyslene na ne pozerám a stále premýšľam. Ktorý môže byť našim najvážnejším sviatkom? Slávime ich nejako? 1.1. je oslavovaný predovšetkým ako nový rok... Iba politici sa zmienia, že aj Slovensku sa pripísal ďalší rôčik existencie. Niekedy veľkolepo oslavovaný prvý máj. V súčasnosti? Nejaké pikniky v lese. 8. máj, 29. august a 17. november väčšine ľudí tiež nič nehovorí. Národným dejinám z tohto obdobia sa veľa pozornosti nevenuje, takže pojmy ako totalita, fašizmus a národné povstavnie sa skôr spájajú s niečim úplne iným.

SkryťVypnúť reklamu

Znovu sa vrátim k dnešnému dňu nezávislosti v Poľsku. Celý národ je zjednotený a uvedomujú si dejiny. A my? Tiež sa dokáže národne zjednotiť. Ale iba keď sú majstrovstvá v hokeji. Uvedomujeme si dejiny? Vieme čo sa skrýva za ktorým sviatkom alebo sú to pre nás len nejaké voľné dni?

Lenka Sabová

Lenka Sabová

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Ak nechápeme udalostiam teraz, pochopíme ich neskôr. Schopenhauer Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu