Slovensko je malá krajina v srdci Európy. Dalo by sa napísať, malá a bezvýznamná, ale nie je to tak.
Zahraniční turisti poznajú a navštevujú Slovensko vdaka majestátnym štítom Vysokých Tatier.
Zahraniční politici zas vnímajú a sledujú Slovensko kvôli, (nie (vďaka) našim štátnikom. Akoby nestačila svetová hanba znepokojnie, keď premiér svetu oznámil , že v Kyjeve nie je vojna, europoslanec Radačovský sa chystá zo západu urobiť trávnik.
Najnovšie ministerka kultúry, sa na medzinárodnej konferencii Unesco prihovorila zúčastneným “slovanskou angličtinou”. A presne šesť rokov po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky,ktorá neslávne preslávila slovensko vo svete, si poslanec a šéf poradcov predsedu vlády, Erik Kaliňák si v tmavej uličke s kumpánmi počkal novinára Mariána Leška.
Svoj postoj k demokracii a slobode slova a demokracii umocnil aj premiér róbert Fico trestným oznámením na novinára M.M. simečku, bitkár, poslanec smeru Richard Gluck, sa nelichotivo vyjadroval na adresu obetí znásilnenia. A premiér zase drzo a bez dôkazov obviňuje prezidentku Čaputovú z dohody s Ústavným súdom, na ktorý podala podnet na prešetrenie novely trestného zákona, s ktorou sa vláda tak ponáhľala, že ju parlament musel schváliť v skrátenom konaní a nie v normálnom legislatívnom procese.
Vláda sa však ponáhľala iba do podpisu novely hlavou štátu, ktorá neskočila do ich pasce a novelu nevetovala. Naopak, zákon podpísala napriek nesúhlasu s ním, a zároveň podala podnet na Ústavný súd.
Hneď na to vláda, prostredníctvom predsedu parlamentu Pellegriniho spustila svoj plán B.
Pellegrini ešte stále neposlal zákon na zverejnenie v zbierke zákonov, tým pádom ho ústavný súd nemôže začať prejednávať. pripomeňme si, že ak Ústavný súd nestihne v tejto veci rozhodnúť, kontroverzné zmeny v trestných kódexoch nadobudnú účinnosť 15.3.
Ak budú v platnosti čo len jeden jediný deň, znamená to generálnu amnestiu pre mnohých obvinených členov vládnych strán, aj ľudí im blízkym.
Medzi tým potichu a napriek tomu, že sa tá novela zákona, ktorou sa vláda a parlament ako jedinej venovali tri mesiace, a údajne iba preto, že v posledných rokoch boli vážne porušované ľudské práva, Ministerstvo spravodlivosti zrušilo dotačnú výzvu v programe Ľudské práva 2024.
Ako dôkaz toho, že o ľudské práva tejto vláde naozaj nejde, i keď premiér tak rád a kvetnato o nich rozpáva vo videách pre svojich fanúšikov. Len aby bolo jasno, v tejto dotačnej výzve vôbec nešlo o tie „zlé politické mimovládky“.
Do výzvy sa zapojili napríklad. Červený Kríž, Nadácia Post Bellum, i Univerzita Komenského, a mnohí ďalší.
Európska únia , aj ostatní lídri štátov vo svete, toto všetko so záujmom sledujú.
Ako asi vidia dianie a demokraciu v tej malej peknej krajine uprostred Európy?
Nemalo by nám to byť jedno. sme súčasťou tej Európy,
Do stretnutia na námestiach, priatelia demokracie.