Krátko pred prázdninami a letným oddychom parlament nezaháľa a v priebehu posledných dní schvaľuje v skrátenom legislatívnom konaní samé bomby.
Napriek predvolebným sľubom to však nie sú zákony, ktoré by zlepšili život občanov, ale zákony dôležité pre vládu.
Na návrh ministerky kultúry M. Šimkovičovej poslanci schválili zákon, ktorým sa ruší RTVS, a vzniká namiesto nej STVR (slovenská televízia a rozhlas)
STVR bude minimálne prvé tri mesiace fungovať bez generálneho riaditeľa a bez rady novej verejnoprávnej inštitúcie. Počas tohto obdobia bude médium riadiť štatutár, ktorého vyberie predseda NR SR, v tomto prípade jeho zástupca, podpredseda parlamentu za Hlas-SD Peter Žiga.
S ukončením RTVS odíde zo svojej pozície aj súčasný generálny riaditeľ verejnoprávnej inštitúcie Ľuboš Machaj.
Namiesto programovej rady má vzniknúť rada STVR.
Generálneho riaditeľa by nemal voliť parlament, ale rada STVR. Orgán bude zložený z deviatich členov. Štyroch z nich bude navrhovať rezort kultúry a zvyšnú päticu parlament.
Takže vo vedení novej televízie budú hlavne politickí nominanti, až na jedného člena, ktorého navrhne Matica Slovenska.
Druhým ešte viac kontroverzným schváleným zákonom z dielne koalície je zákon „Lex atentát”
Lex atentát pripravila vláda zrýchlene po atentáte na premiéra Roberta Fica. Návrh okrem zvýšenej ochrany politikov obsahuje aj kontroverzné body, ktoré podľa opozičných poslancov porušujú slovenskú ústavu a európsku legislatívu.Podstata lex atentát: ochrankár a šofér v jednej osobe s prideleným služobným autom a doživotná renta nielen pre bývalých prezidentov, ale aj pre predsedu parlamentu a premiéra, ak vo funkcii strávia viac ako dve volebné obdobia (momentálne sa to týka len Roberta Fica).
Lex atentát, ktorý vláda predložila po atentáte na premiéra Roberta Fica, ohrozuje slobodu zhromažďovania, varuje Slovenské národné stredisko pre ľudské práva (SNSĽP) na základe zistení OBSE. Organizácia upozorňuje, že návrh na zákaz zhromaždení v okruhu 50 metrov od určitých miest je problematický. OBSE odporúča dôkladné preskúmanie vplyvu zmien a konzultácie s relevantnými aktérmi. SNSĽP súhlasí so závermi OBSE a vyzval poslancov, aby návrh neprijali v jeho súčasnej podobe a zabezpečili dodržiavanie medzinárodných ľudskoprávnych záväzkov.
Zhromaždenie, pri ktorom by mohlo dôjsť k stretu s účastníkmi skôr oznámeného zhromaždenia a tým by sa narušil pokojný priebeh, bude zakázané. Policajný zbor bude musieť obci poskytnúť konkrétne dôvody pre zákaz zhromaždenia. Prezident, predseda Národnej rady (NR) SR a premiér budú mať nárok na "primerane vybavenú nehnuteľnosť" a doživotnú rentu. Prezidentova doživotná renta bude závisieť od dĺžky jeho funkčného obdobia. Predseda parlamentu a premiér, ktorí budú vo funkcii dvojnásobne dlhšie ako prezident, budú mať nárok na doživotný plat. Ministerstvo vnútra bude zodpovedné za zabezpečenie ubytovania pre troch najvyšších ústavných činiteľov, pričom sa bude klásť dôraz na bezpečnosť týchto ubytovaní. Do 12. septembra by mal byť pripravený zoznam vhodných nehnuteľností, ktoré splnia bezpečnostné požiadavky. Ak ministerstvo rozhodne, že nejaké konkrétne ubytovanie je bezpečné, ústavný činiteľ ho bude musieť z bezpečnostných dôvodov využívať. Doživotný plat bude mať dve výnimky: ak osoba začne vykonávať inú ústavnú funkciu, plat sa pozastaví, a v prípade odsúdenia za úmyselný trestný čin plat úplne zanikne. Ochrana bude poskytnutá aj predsedom politických strán a hnutí, ktoré sú zastúpené v NR SR, ak sú poslancami a nemajú inú ústavnú funkciu. Generálny prokurátor a predseda Ústavného súdu SR budú tiež chránení. Minister vnútra má do 12. septembra analyzovať súčasné postupy ochrany ústavných činiteľov a navrhnúť opatrenia na zlepšenie ochrany. Nová legislatíva nadobudne účinnosť od 15. júla.
Zákon lex atentát vznikol údajne na posilnenie bezpečnosti politikov, po„ atentáte" na R. Fica, zasahovanie do práva na slobodu zhromažďovania je síce v rozpore s Ústavou SR, a iba koaliční poslanci vedia ako doživotná renta posilní bezpečnosť, a zabráni niekomu vyšinutému strielať.
No už teraz nám je jasné, že novopečený prezident oba kontroverzné zákony podpíše. Lebo, ako sa nechal počuť, nepodľahne mediálnemu tlaku.
Čím nám dal opäť jasne najavo, komu on podlieha.