Škola a práca v Londýne? Ako to zvládnuť...

Keď si človek predstaví, že má ísť sám do veľkého sveta, chce to odvahu. Najmä ak má niekto čerstvých 18 a k tomu všetkému ešte začína v tom veľkom svete aj vysokú školu. Ale zvládnuť sa dá všetko.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na začiatku je dlhokánsky zoznam, treba vybaviť školné, nájsť ubytovanie, prácu, prísť na to, ako to v tom meste chodí. Čím väčšie mesto, tým je tej "srandy" viac. A v Londýne sa človek rozhodne nenudí.

Ale pekne po poriadku. Keď som mala papier o prijatí na Univerzitu, šla som na Student Finance UK, kde je step by step postup ako si požiadať o pôžičku. Je to jednoduché a základné pravidlá sú, že študenti z členských krajín EU majú nárok na pôžičku na školné, ktorú začnú splácať po skončení štúdia. Ak niekto žil v UK aspoň tri roky, má nárok aj na tzv. Maintenance Loan, čo je pôžička na pomoc pri bežných výdavkoch, nájmu, cestovania a podobne. Všetko sa to začne splácať po ukončení štúdia pri plate minimálne 20,000 libier ročne. Čím viac zarábaš, tým viac platíš. Sťahujú to rovno z výplaty a ak sa presťahuješ späť na Slovensko, platíš tiež.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

S ubytovaním to môže byť rôzne. Najjednoduchšie je mať známeho v Londýne, u ktorého sa dá na týždeň-dva prespať a za ten čas sa ubytovanie nájde. Ja som si svoje našla cez Spareroom, mnoho ľudí používa aj Gumtree. Samozrejme, treba si dať pozor na podvodníkov, stále si izbu najskôr pozrieť a aj sa niečo zdá ako príliš dobý deal, asi na tom niečo bude. Ceny sú, najmä s porovnaním na Slovensku, šialene vysoké, single room od 70 libier na týždeň, double od 100. Ďalší spôsob je ísť na internát. Každá škola nejaký ma a prváci izbu stále dostanú. Je to istota, najmä pre rodičov, ale je to o dosť drahšie, od 180 libier na týždeň. Môj tip - na začiatok nie ďaleko od školy, resp. pozrieť si dopredu spojenie. V Londýne platí, že ak cestuješ do hodiny, nieje to zlé, nad hodinu to už je ďaleko. Ja mám rada stránky TfL - Transport for London, kde sú všetky mapy, spojenia, cenník. A do mobilu rozhodne Citymapper appku.

SkryťVypnúť reklamu

Keď už som pri tom cestovaní. Hneď po zápise je najlepšie si požiadať o Student Oyster Card, s ktorou je zľava na cestovné 30%. A to už je rozdiel, ja napríklad platím 120 libier mesačne na zóny 1-4. Najjednoduchšie je cestovať metrom, najlacnejšie autobusom. Záleží od preferencie. 

A keďže nič nieje zadarmo, treba aj prácu. Najjednoduchšie je nájsť si niečo na smeny, takže sa to dá kombinovať so školou. V meste je mnoho cateringových agentúr, ktoré hľadajú študentov na smeny v rôznych hoteloch, či na podujatiach, napríklad Lola, Delaware, Metro, alebo pekne krásne chodiť so životopisom od obchodu k obchodu, vyskúšať každý Starbucks, či Tesco a niečo sa podarí. A zopár odmietnutí aj trocha zocelí človeka.

SkryťVypnúť reklamu

Na všetko sa dopredu pripraviť nedá. S malou pomocou z domu, silnou vôľou a vytrvalosťou, sa škola a práca zvládnuť dá. Držím palce každému, kto naberie odvahu a ide.

Lenka Skodronova

Lenka Skodronova

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Išlo vajce na vandrovku a ako kopec iných, skončilo v Londýne. A je šťastné. Veľa vecí sa tu deje, škola, práca, nové zážitky. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

105 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu