Nie je ľahké byť ľahkou ženou

Na športe sa mi vždy páčilo, že môžem veľa jesť a nepribrať. Prirodzene rýchly metabolizmus v kombinácii s veslárskym tréningovým plánom mal za výsledok hrôzu v očiach chlapcov, keď som na romantickej večeri zjedla viac ako oni, a radosť starej mamy, že som ako jediná dokázala zjesť všetko, čo naložila na tanier. So začatím výberového procesu do hlavného univerzitného veslárskeho tímu sa však tréning zintenzívnil a to sa odrazilo na raste svalovej hmoty a tým pádom aj náraste hmotnosti. A prišlo to, čoho som sa ani neobávala, lebo som myslela, že sa to nikdy nestane - chudnutie s cieľom udržať sa v kategórii ženy ľahkej váhy, na Slovensku a v Česku skrátene nazývanej ľahké ženy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Ženské veslovanie sa delí na dve váhové kategórie – ženy ľahkej a ťažkej váhy. Pri tom mi vždy napadne, že neviem, či je horšie byť nazývaná ľahká žena alebo ťažká žena. Limit je v zimnej trenažérovej sezóne zvyčajne 61.0 kg a v lete na vodu 59.0 kg, s tým, že priemer posádky na lodi musí byť do 57 kg. Pokiaľ však súťažíte v britskej čisto univerzitnej súťaži, priemer posádky sa nepočíta a každý si musí dávať na váhu pozor „len“ sám na seba. Delenie na váhové kategórie môže vyzerať trochu smiešne - dalo by sa to prirovnať k basketbalu ľudí pod 170 cm. Ale je mi jasné, že oproti dievčatám o 15 cm vyšším a 15 kg ťažším by som nemala veľkú šancu. Takže som za rozdelenie rada.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na prvý pohľad limit nevyzerá nijak hrôzostrašne pre dievčatá približne medzi 160 a 175 cm. Ale ako sa hovorí v každom ženskom časopise o chudnutí – svaly vážia viac ako tuk. A s 11 tréningami týždenne človek ku svalom chtiac-nechtiac príde. V rámci tréningoveho a weight-management plánu nás každý týždeň vážili (a raz za čas nám merali percento tuku). Bolo pomerne desivé pozorovať, ako mi počas prvých troch mesiacov každý týždeň váha stúpla o pol kila – okrem tréningov pravdepodobne aj dôsledok nadmernej konzumácie quadruple-chocolate cookies a iných dobrôt na „vyrovnanie sa s kultúrnym šokom po prisťahovaní do Anglicka“.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj napriek hrôze v mojich očiach pri pohľade na váhu som vedela, že niekoré dievčatá na tom boli horšie. Potrebovali schudnúť zo 66 – 67 kg, čo znamená dlhý proces počítania kalórií a odriekania. Dôvod je taký, že ak ste váhovo medzi dvomi kategóriami (dievčatá ťažkej váhy majú zvyčajne 70-75kg), máte väčšiu šancu uspieť, ak schudnete do nižšej váhovej kategórie. V každom prípade mi ale neostávalo nič iné, než sa postaviť výzve zoči-voči.

Vidiac koľko zjem, aj tak by nikto nepovedal, že som na diéte. Odporúčaná denná dávka kalórií pre ženy je približne 1800-2200 kcal a pre mužov 2200-2800kcal. S veslárskym tréningom však tieto čísla naberajú iné rozmery – pre ženy ľahkej váhy (ktoré nechudnú), je to okolo 3000kcal, ženy ťažkej váhy okolo 3500-4000kcal, muži ľahkej váhy približne 4500kcal a u mužov ťažkej váhy sa ich spotreba vyšplhá až na 6000kcal. Variť pre takéhoto chlapa je ako variť pre trojčlennú rodinu so školopovinným dieťaťom ;) A vystihuje to aj fakt, že výrobok Slimfast (prášok, ktorý si nasypete do vody a rozmiešate) slúžiaci ako náhrada jedného celého chodu pre tých, čo sa jeho pomocou snažia schudnúť, je pre veslárov obľúbený snack po tréningu.

Skryť Vypnúť reklamu

No a ako vyzerá životný štýl chudnúcej ľahkej ženy? Najprv si treba vybrať správny okamih, kedy začať. Nesmie to byť príliš skoro, aby ste nechudli príliš dlho a/alebo neschudli priveľa, a nesmie to byť príliš neskoro, aby ste nemuseli chudnúť príliš drasticky. Ideálne je vyradiť alkohol (priveľa kalórií, ktoré sa nedajú jesť), maslo a sladkosti, nainštalovať si na smartphone počítadlo kalórií a držať sa okolo 2500kcal na deň (v drastickejších prípadoch okolo 2000kcal). Ak ste v Anglicku, vaša strava vo výraznej miere obsahuje sladké zemiaky (batáty), cottage cheese, menej kalorické cereálie, málo tučné jogurty, mrkvu, vajcia a fazule v konzerve. Váži sa dve hodiny pred pretekmi a keďže v princípe je lepšie byť čo najťažší (a mať tú váhu v svaloch), posledné dni a hodiny treba minimalizovať hmnotnosť všetkého ostatného, čo nie je čistá váha tela. A aj ak máte deň pred pretekmi stále 2-3 kg navyše, nič nie je stratené.

Skryť Vypnúť reklamu

Niekoľko dní pred pretekmi začína fibre reduction, čiže obmedzenie príjmu vlákniny, spoločne s pitím džúsu zo sušených sliviek alebo figovým sirupom (a pre tých drsnejších laxatíva). Za normálnych okolností toto v spojení s vypotením sa pri miernom veslovaní v štyroch vrstvách oblečenia krátko pred vážením a s obmedzením príjmu potravy a tekutín v deň váženia (prípadne aj deň predtým) stačí. Ak nie, otvárajú sa ďalšie možnosti – večer pred pretekmi si môžete dať príliš horúci kúpeľ (pri ktorom sa spotíte), ísť si zacvičiť naobliekaný do sauny alebo zabehať si obalený v potravinovej fólii. A treba si pamätať, že v posledné dni sa už nerátajú kalórie, ale hmotnosť jedla – v skratke, kilo šalátu váži v tele rovnako ako kilo čokolády. Ráno si znovu dáte kúpeľ/zacvičíte/zabeháte, oblečiete si najtenší dres bez spodného prádla, a v prípade krízy vytrvalo pľujete. A pri poriadnom vydýchnutí máte tiež o 0.1kg menej.

Logicky sa dá predpokladať, že čím menej sa pred pretekmi „zruinujete“, tým lepší výkon podáte. To platí najmä pre prílišnú dehydratáciu. Na druhej strane, je lepšie mať kilo hmotnosti v svaloch než v raňajkách, ktoré ste zjedli. A celkovo to nie je tak zlé, ako to asi znie, a nechcem sa sťažovať, pretože každý si to zvolí sám. Keby som to nechcela podstupovať, môžem súťažiť za ťažké váhy. Neviem si však úplne predstaviť, na čo pred pretekmi myslia oni, keďže nič takéto riešiť nemusia...

Lenka Veselovska

Lenka Veselovska

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

PhD študentka genetiky, veslárka a bežkyňa, nadšenkyňa hôr a cestovania Zoznam autorových rubrík:  veslovanieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu