Sputnik po slovensky

Písmo: A- | A+

Tých zodpovedných, kto sa zapájajú do problému „Sputnik“ začína byť viac. Dianie okolo vakcíny začína mať pravú tvár. Klamstvá a manipulácie Igora Matoviča sa postupne odhaľujú.

Zalistujme do len nedávnej minulosti. Objavuje sa správa, že Rusi žiadajú vakcínu späť. Na druhej strane je podsunutá informácia, že si máme prevziať ďalšiu dodávku vakcíny. Rozumie tomu niekto?

Igor Matovič cestuje do Moskvy. Po návrate nehovorí pravdu. Rusi už zabezpečujú kamióny na odvoz vakcíny a pripravujú cestu auditorov na Slovensko. Naopak Igor Matovič v úlohe záchrancu nám rozpráva o urazených profesoroch. Profesori a vlastne celé Rusko sa cítia hlboko ponížení. ŠUKL si dovolil dať testovať ich vakcínu v neregistrovanom laboratóriu. Neregistrovaní slovenský akademici si dokonca dovolili odhaliť nezhodu so skutočným Sputnikom. Samozrejme si to všimli Američania a roztrúbili to po celom svete cez plátok New York Times. Také poníženie. Viete si predstaviť čo sa asi dialo, keď sa spomenuté číslo New York Times objavilo na stole v Kremli?

Samozrejme Igor Matovič nemohol ísť do Moskvy nepripravený. Musel navrhnúť riešenie. Doma na Slovensku predostrel geniálny plán záchrany Sputnika za pomoci Viktora Orbána. Po ceste do Moskvy nasleduje cesta do Budapešti s pošliapaním všetkých diplomatických zvyklostí. Zbratanie sa s Viktorom. Prísľub testovania, o ktorý už dávno bezvýsledne požiadal 3x ŠUKL.

Lenže celé to muselo byť klamstvo, divadlo pred národom. Veď do Michalian už smerovali kamióny. Viktor Orbán v čase stretnutia musel byť z Moskvy informovaný, že mu príde dodávka Sputnika.

Medzitým pani prezidentka Zuzana Čaputová už má toho Matovičovho pobehávania medzi Moskvou a Budapešťou dosť. Žiada prísne utajenú zmluvu a list z Ruska so žiadosťou o vrátenie. Celá zainteresovaná verejnosť tipuje čo asi v tej zmluve je. Medzi tým sa objavuje text maďarskej zmluvy. Pre mňa sú podmienky šokujúce. Ako vôbec mohli na to Maďari pristúpiť? Ich vec. Od pani prezidentky sa dozvedáme vysvetlenie. Žiadosť o navrátenie nie je kvôli urazeným profesorom. Dôvod je jednoduchý. Za vakcínu Slovensko nezaplatilo.

Zároveň padá rozhodnutie odtajniť zmluvu. Zhodnotenie možnosti odtajnenia prischlo najzodpovednejšej osobe - ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej. Verím, že Mgr. Mária Kolíková si vykoná prácu, ku ktorej sa zaviazala zodpovedne.

Podujať sa právne zhodnotiť zmluvu na Sputnik nie je len tak jednoduchá vec ako sa na prvý pohľad zdá. Ako nás učili, každá zmluva musí mať tri základné body :

  • Predmet plnenia

  • Cenu

  • Termín

Určite najzaujímavejší bude PREDMET ZMLUVY. Ako je dodávka vakcíny SPUTNIK V (Gam covid VAC) asi v zmluve definovaná? Samozrejme tých možností je veľa. Zdajú sa mi pravdepodobné dve možnosti :

1.) Je to sklená ampulka s nalepeným papierikom s nápisom Sputnik s obsahom neznámej kvapaliny. Takto je to v zmluve zrejme definované. Prezrádzajú to a odhaľujú výsledky porovnania v ŠÚKL s údajmi uvedenými v dostupných zdrojoch. Ruská strana dodala len 20 % potrebnej dokumentácie. Určite vedela prečo.

2.) Je to vakcína registrovaná v EMA so zložením jasne uvedeným vo všetkých potrebných dokumentoch a certifikátoch. Takto by to malo byť. V zmluve to ale takto určite nebolo definované. Všetky potrebné schvaľovacie konania doteraz neprebehli. Chýbajú klinické testy. Že by nevychádzali? Pre zaujímavosť v Moskve sa chce dať zaočkovať len 1/3 obyvateľov. Že by životná skúsenosť?

Pre zaujímavosť šéf colníkov predstupuje pred verejnosť s tvrdením, že Sputník bol preclený. Naozaj? Vedia čo preclili? Veď najväčšia autorita ŠUKL nevie čo v ampulkách je, ako to môžu vedieť colníci?

Medzitým slovách Igora Matoviča o testovaní v registrovanom laboratóriu Slovensko sa upokojilo v klamlivom očakávaní. Verí, niekde na východe už určite balia vzorky na testy. Prichádza aj správa od slovenských akademikov – ich testy dopadli výborne, myšky prežili. Občania na východe začínajú odmietať Astru Zenecu. Netrpezlivo čakajú, kedy do nich naočkujú Sputnik. Viete si predstaviť ten slastný pocit, mať v sebe Sputnik? Predseda vlády Eduard Heger sľubuje, že to bude čo nevidieť. 

Ja len čakám, kedy Igor Matovič oznámi verejnosti, že Sputnik je vektorová vakcína rovnako ako Astra Zeneca. Nie sú to vakcíny RNA vakcíny ako od Pfizeru alebo Moderny. Na problémy vektorových vakcín Rusi zrejme prišli a preto odkladali certifikáciu v EMA. Jednoducho im nevychádzali klinické skúšky a tie nedokázali dodať.

Blíži sa koniec týždňa a Igor Matovič sa objavuje s dvojhodinovým prejavom plným osočovania a nenávisti predovšetkým proti statočnej riaditeľke ŠUKL-u. Netuší, že z riaditeľky robí hrdinku. V prejave dokazuje pred národom, že je politická mŕtvola čo už vedia všetci čo to chcú vedieť. Vedia to aj v Moskve. Nedokázal presadiť očkovanie a tak mu v Kremli verili. Nie je ako Viktor, to je iná osobnosť.

V roku 2011 bol to on kto povalil vládu svojich koaličných partnerov, vládu Ivety Radičovej. Otvoril cestu k moci Róbertovi Ficovi. V roku 2021 povalí dokonca svoju vlastnú vládu a otvára opäť cestu k moci Róbertovi Ficovi. Róbert Fico to už má pripravené. Čaká na vhodný okamih, keď bude príhodná chvíľa a preferencie vládnych strán klesnú na minimum. Presadí referendum. Nálada v spoločnosti k tomu smeruje. Je to otázka mesiacov keď zasadne do vlády v pozadí za Petrom Pellegrinym. To čo dokázal Igor Matovič skrátka nedokáže nik.

Prichádza piatok. Pred ŠUKL-om sa zhromažďujú ľudia s kvetinami. Onedlho je kvetinami zaplnený celý vstupný priestor.

Prichádza doslova šokujúce rozuzlenie. V Šarišských Michaľanoch už týždeň stoja kamióny. Prišli si pre Sputnik. Poslali ich Rusi. Majú vakcínu previesť do Maďarska. Nie vzorky. Všetkých 34 paliet. Dozvedáme sa, že Rusi oneskorenú platbu vrátili a chcú vakcíny previesť Viktorovi. Tu už sa nedá uhnúť. Predpisovo náklad odovzdať. Čaká nás vycestovanie špičiek OĽANO na východ. Na nádvorí IMUNY PHARM prebehne rozlúčka. Tak ako bol slávnostne privítaný na letisku, patrí sa aby bol aj dôstojne odprevadený. Už vidím ako budú stranícke a vládne špičky v rade nastúpené. Pohľadom vyprevádzať dva kamióny s prapodivným nákladom. Viete, kto bude jediný šťastlivcom z tejto partie? Pán brigádny generál Vladimír Lengvarský. Ten statočný človek jediný do tej partie nepatrí. Nebude už musieť podpísať dobrozdanie na používanie Sputnika, do ktorého by ho nútil Igor Matovič.

Kamióny sú potvrdením, že žijeme trvale v klamstve a prekrúcaniach zo strany Igora Matoviča. Tak preto to nenávistné dvojhodinové štvrtkové vystúpenie. Skôr ako príde pravda najavo treba vinu zvaliť na niekoho iného. V piatok sa dozvedáme, že Igor Matovič zmluvu ani nevidel.

Ako je možné, že o kamiónoch v Šarišských Michaľanoch doteraz nevedel nik z vlády? Týždeň tam stoja. Čo na to Eduard Heger? Ako sa postaví ku klamstvám a manipuláciam. Aké dôsledky vyvodí voči svojmu ministrovi financií? Dokazuje, že je len sekretárom Igora Matoviča? Dokedy to bude trpieť? Dokedy bude národ manipulovaný, zaoberať sa riešením klamstiev?

Kamióny sú neočakávane príjemným prekvapením pre mňa a nepríjemným prekvapením pre všetkých nedočkavých priaznivcov Sputnika. Čo teraz? Pre Igora Matoviča sa tu otvára obrovská šanca založiť cestovku z názvom trebárs SPUTNIK TRAVEL HU/SK.

Najhoršie je, čo si málo kto uvedomuje, že svet sa na nás díva. Svet to vidí celkom inými očami. 

Viete, čo to všetko vyrieši? COVID zmizne tak ako prišiel. Že trepem? COVID nie je prvá pandémia. Tých tu bolo, dokonca bez respirátorov alebo autogénnych testov. Všetky predošle raz skončili aj bez Sputnikov.

Skryť Zatvoriť reklamu