Sloboda slova? Ako pre koho!

Písmo: A- | A+

Aliancii za rodinu odmietli vysielať reklamu. Všetky slovenské televízne kanály. Reklamu bez vulgárností, bez sexu, bez násilia, bez urážok. Prečo zrazu taká cenzúra?

Áno, už je to tu zas, poviete si. Lešičková sa zase ide vŕtať do problematiky homosexuálov. Bohužiaľ, sklamem vás. Posnažím sa ostať neutrálna :)

Začnime jednoduchými faktami.

Aliancia za rodinu, iniciátor blížiaceho sa referenda o ochrane rodiny, natočila krátku reklamu. Napodiv, neobjavila sa v žiadnej televízii. Všetky kanály ju odmietli vysielať. Aliancia pritom žiadala štandardný reklamný spot (ktorý by si, samozrejme, aj zaplatila, takže žiadna charita). Čo je na tom videu také poburujúce?

Ak ste nemali možnosť dopracovať sa k danému videu na internete, v krátkosti vám ho priblížim. Chlapec je umiestnený v profi rodine (dnes je väčšina detí, ktoré sú v starostlivosti detských domovov, umiestnená do profesionálnych rodín, takže detský domov neznamená neosobný ústav!). Jeho profi matka mu oznamuje, že si po neho prišli noví adoptívni rodičia. Keď chlepc zistí, že sa jedná o homosexuálny pár, prekvapene sa opýta, kde je mama. Slogan je pochopiteľný - deti v tom majú jasno.

Dobre, odmyslime si debaty o tom, či je reklamný spot "dobrý" alebo "zlý" - umelecky, filmársky, myšlienkou atď. Možno to nie je najšťastnejšia reklama, aká kedy vznikla. Ale prečo ju rovno odmietli vysielať? Existujú prípady kontroverzných reklám, ktoré po jednom či dvoch dňoch stiahli pre veľké pobúrenie divákov. No tie boli aspoň odvysielané. Aspoň raz. 

O slobode slova sa veľa debatuje aj v súvislosti s udalosťami vo Francúzsku. Zdá sa, že (ani u nás) sa nikto nepozastavuje nad tým, keď niekto vyrobí karikatúry. Dokonca ani vtedy, keď sú rovno vulgárne či niekoho urážajú. Po nedávnom útoku na satirický (často vulgárny a urážlivý) magazín Charlie Hebdo sa jeho náklad dokonca zvýšil a popularita vzrástla. Ľudia v moslimských krajinách pritom často podupkávajú pred budovami francúzskeho veľvyslanectva a žiadajú nápravu. Napriek tomu sa nikto nepokúsil tento magazín zrušiť. Veď je predsa sloboda slova.

A teraz sa vráťme k nám. Reklama AZR v princípe nikoho neuráža. Počula som názor, že homosexuáli v nej sú vykreslení "ako hipsteri," no osobne sa mi na ich vizáži nezdá nič zvláštne. Iní sa zase pozastavili nad tým, prečo ten chlapec chce mamu, keď ho vlastná mama nechala v decáku. (nedá mi - a ako vedia, že ho nechala? mohla umrieť, môže byť ťažko chorá, alebo je veľmi chudobná a úrady jej dieťa odobrali, lebo sa o neho nedokázala postarať). Mimochodom, potreba mať "mamu" je v dieťati zakorenená aj napriek tomu, že vyrastá bez tej vlastnej (poznám pár detí z domovov, resp. profi-rodín, takže to mám potvrdené).

Nech sa na vec pozerám z akéhokoľvek uhla, nemôžem prísť na jediný dôvod, prečo médiá túto reklamu neodvysielali. Mohli počkať na reakciu divákov a stiahnuť ju v prípade hromadného nesúhlasu. Nemyslite si, nepíšem to len kvôli tomu, že sa jedná o reklamu práve Aliancie za rodinu. Ide o princíp. Stiahnuť reklamu kvôli pobúreniu verejnosti je niečo celkom iné ako jej úplné neodvysielanie. Možno mám krátku pamäť, no nevybavujem si žiaden podobný prípad. 

To, čo sa stalo na Slovensku, sa dá definovať iba jedným slovom - CENZÚRA. Tá bola v móde za totality. Keby sme boli stále v totalitnom režime, pochopila by som, že niečo, čo je možno "mimo záujem vládnej moci" proste nepustia. Lenže my sme - údajne - demokratická krajina. Alebo je aj v demokracii sloboda slova vyhradená tým, ktorí konajú v súlade so záujmami "horných 10 000"?

Skryť Zatvoriť reklamu