Špina charakter

Písmo: A- | A+

...alebo ako sa po voľbách menia priority

Ktosi múdry mi raz povedal, že sa nehodí, aby som špinila do svojho hniezda. A ako lokálpatriotka, za ktorú sa považujem, by som zas nemala špiniť na svoje mesto. Niekedy sa však nedokážem ovládnuť a toto je ten prípad.

Od komunálnych volieb uplynuli sotva dva týždne. Mestské zastupiteľstvo v Bardejove má za sebou prvé stretnutie, na ktorom odhlasovali - okrem iného - značne nadštandardný plat pre nášho "večného" primátora. 

Najprv niekoľko faktov:

Plat primátora má svoju základnú hodnotu, ktorá je určitým násobkom priemernej mzdy na Slovensku, podľa toho, v akom veľkom meste žije.

V prípade Bardejova sa jedná o sumu cca 2400 euro.

Mestské zastupiteľstvo môže primátorovi plat zvýšiť.

A to naše mu ho zvýšilo na cca 3500 euro.

Mohla by som sa teraz pozastaviť nad tým, či je naozaj potrebné, aby mal až toľko. Aj dva a pol tisíc euro mesačne je oveľa viac ako priemerný plat v Bardejove (mimochodom, ten je na úrovni cca 600 euro mesačne!) a som presvedčená, že by hladom neumrel. Alebo by som sa mohla pozastaviť nad tým, že tieto peniaze navyše sa mohli použiť aj na niečo iné. Alebo to, že po štyroch volebných obdobiach už má vo vreckách natlačené dosť a mohol by sa uskromniť. Pointa je však v niečom inom.

Bardejovské mestské zastupiteľstvo sa skladá z 25 poslancov. Primátor mesta je nominantom strany SMER-SD a táto strana má v našom zastupiteľstve najviac, t.j. 8 poslancov. Zvyšných 17 miest si podelili pravicoví, resp. nezávislí kandidáti. A z týchto 25 poslancov ich 20 hlasovalo za kráľovský plat pre primátora.

Nie, nepíšem to zo závisti. Nech si tie peniaze užije v zdraví. To, čo ma na veci šokovalo najviac, bolo to, že tento návrh podporilo až príliš veľa pravicových poslancov. A niektorí z nich sa pred voľbami fotili na bilboardy s neúspešným kandidátom na primátora, ktorý hlásal, že Bardejov potrebuje zmeny. Voľby skončili a na sľuby sa akosi zabudlo. Keď nedokážu presadiť zmenu aspoň v takom detaile ako je primátorov supervysoký plat, tak prečo sa na nás škerili z plagátov? Prečo nás ťahali za nos?

Zdá sa, že naši volení zástupcovia majú veľmi krátku pamäť. Alebo si z nás po celý čas uťahujú. To, čo urobili len dva týždne po voľbách, považujem za krivdu a sklamanie pre všetkých, ktorí ich volili, lebo chceli zmenu.

Darmo, ak je niekto špina charakter, nezakryje to ani pekným úsmevom.

Skryť Zatvoriť reklamu