Vivat, prezident!

Písmo: A- | A+

Žeby malo Slovensko po toľkých prezidentoch konečne Prezidenta?

Slovenská politická scéna je v posledných dňoch nestabilnejšia ako aprílové počasie. Behom niekoľkých dní sa vymenilo viacero ústavných činiteľov. A prezident republiky prišiel do NRSR, aby tam prehovoril pred poslancami.

Priznám sa, že prezidentské prejavy nepatrili medzi moje obľúbené vysielania, i keď boli spravidla len novoročné. Tento som si však pozrela s veľkým záujmom. Andrej Kiska totiž urobil niečo výnimočné. Nehovoril len klasické distingvované frázy o tom, ako želá novému predsedovi parlamentu veľa šťastia. Pomenoval veci pravými menami. Bez obalu hovoril o vážnej kríze zdravotníctva a - čo ma prekvapilo najviac - zastal sa ľudí, ktorí pred pár dňami pochodovali ulicami a žiadali odstúpenie vrchných predstaviteľov štátu.

Slová Andreja Kisku mi vrátili nádej v existenciu spravodlivosti. Z krízy v zdravotníctve nevinil ani terajšiu vládu, ani minulú. Správne poukázal na to, že tento problém je dlhodobý a naša krajina je "chorá." Obdivovala som jeho asertívny a nestranný postoj. Konečne prezident, ktorý nie je prisluhovačom žiadnej politickej strany! Ocenil to dobré a pokarhal to zlé. A tak to má byť. Neviem, či si prejav pripravoval sám, no pevne verím, že všetky slová, ktoré v ňom odzneli, myslel úprimne.

Bývali najvyšší predstavitelia našej krajiny sa len zriedka unúvali do parlamentu. Novo zvoleným predsedom a ministrom spravidla povedali pár slov počas oficiálneho menovania a tým to haslo. No tento sa cez kamery v národnej rade prihovoril celému Slovensku. Z jeho slov, i keď boli adresované oficiálnym predstaviteľom, zaznieval jasný odkaz pre všetkých. Som s vami. Rozumiem vám. Nie som prisluhovačom žiadnej politickej strany a budem obhajovať vaše práva.

Áno, spočiatku som bola skeptická, keď som sa dozvedela o Kiskovej kandidatúre za prezidenta. Bála som sa, či to nebude ďalší prospechár, ktorý už nevie, čo od rozkoše, a tak sa rozhodol stať prezidentom. Jeho rozhodnutia, ktoré robí ako prezident, a slová, ktorými sa zastal práv občanov, ma však neustále presviedčajú o opaku. 

Vážený pán prezident, ďakujem Vám za obnovenie dôvery v úrad prezidenta SR. Zdá sa, že po toľkých prezidentoch je tu konečne Prezident s veľkým P.

Skryť Zatvoriť reklamu