Charlie Hebdo, Putin a Nostradamus

Písmo: A- | A+

O bohoch sa nežartuje. Vedeli to už staroveké národy. Hneď po chamtivosti a túžbe zabrať nové územia bolo šírenie náboženstva druhým najčastejším dôvodom bojov. A zdá sa, že tento trend nie len neslabne, no stále silnie.

Bola som ešte dieťa, keď sme s kamarátmi sedeli "v bunkri" a hrali sme sa, že bojujeme proti imaginárnej armáde nepriateľov. Jeden z nich vtedy nadhodil - a viete, že v roku 2000 začne tretia svetová vojna? Vtedy bol tuším rok 1994-5 a rok 2000 sa nám zdal neskutočne ďaleko. Medzitým však prišiel aj odišiel, tretia svetová vojna nenastala, no svet nie je vôbec príjemné miesto. A predpovedí blížiaceho sa konca sveta pribúda.

Odkiaľ berú všetci proroci istotu, že koniec je blízko? Mnohí sa opierajú o Nostradamove proroctvá a jeho tézu o troch antikristoch. Prvých dvoch dejiny identifikovali ako Napoleona a Hitlera. Ten tretí by sa mal ukázať práve teraz. Väčšina vykladačov Nostradamových proroctiev udáva, že príde z Blízkeho východu. Ešte pred desiatimi rokmi si títo mudrci boli "istí," že ním bude Saddám Husajn. Lenže veci sa zmenili, Husajn zmizol zo scény. Nie však nebezpečenstvo. Nedávny útok na francúzsky magazín Charlie Hebdo nám kruto pripomenul, že Blízky východ naozaj nie je bezpečné miesto a zrejme sa v ňom skrýva veľa potenciálnych "antikristov".

Nebezpečenstvo pre našu krajinu však predstavuje aj náš bezprostredný sused. Na Ukrajine to vrelo už neraz, no udalosti posledného roka sú predsa trocha silná káva. Ešte za čias studenej vojny sa svet neraz ocitol na pokraji konfliktu, ktorý mohol skončiť skazou celého sveta. Obávam sa, že ani teraz, v čase "mieru" medzi východnou a západnou Európou to s nami nevyzerá ružovo. Je zaujímavé, že aj dianie na Ukrajine má svoj náboženský podtext. Východ Ukrajiny je viac pravoslávny, a preto inklinuje k Rusku. Zatiaľ čo jeho západná polovica je skôr katolícka a tiahne ju to k západnej Európe. Podľa jednej novšej teórie je tretím antikristom Putin. Pokiaľ to tak je, potom sme priamo na rane. 

Nie, nebojte sa, neberiem tieto predpovede vážne. Vykladači Nostradama si veľa vecí domýšľajú a neberú do úvahy fakt, že história sa opakuje a (je to vedecký fakt) sám Nostradamus pri tvorbe svojich "Storočí" použil už existujúce rukopisy s predpoveďami z včasnejších dôb. O jeho presnosti by sa tiež dalo polemizovať. 

Nostradamus je však zaujímavým príkladom slobody slova. Nech napísal čokoľvek, dobré či zlé, napísal to tak, že hoci sa nad tým každý pozastaví, nikto sa neurazí. Keď sa však pozrieme na prípad Charlie Hebdo, je to niečo celkom iné. V mene slobody slova sa v ňom permanentne vyskytovali satiry (vrátane tých naozaj vulgárnych) na rôzne, aj náboženské témy. 

áno, viem, čo si teraz myslíte, že chcem povedať - dobre im tak, nemali provokovať

je mi ľúto obetí parížskeho masakra a neodsudzujem nikoho pre jeho názory, len sa pýtam, či je "sloboda slova" naozaj chápaná správne

Zabudnime na Nostradama. Naša civilizácia - ľudstvo ako také - je v nebezpečenstve. Na našej planéte je priveľa tých, ktorí si vedia nájsť dôvod, aby vytiahli zbrane. Je nás priveľa na to, aby sme si mohli robiť čo chceme. Pri mnohých veciach musíme vedieť nájsť kompromis a zbytočne neprovokovať tých, ktorí by nám to mohli bez varovania vrátiť.

Nechcem sa teraz zastávať moslimov ani obhajovať extrémistov. Len sa pokúšam vžiť do ich kože. Každý z nás má niečo, na čo je háklivý. Pre veľmi nábožensky založených ľudí je to práve ich viera. Ani mne by sa nepáčilo, keby som niekde videla vulgárne karikatúry Ježiša. Vtipný humor je niečo iné ako urážky. Možno by stálo za to zamyslieť sa, či sloboda slova nie je chápaná zle. Sloboda jedného človeka totiž končí tam, kde začínajú práva druhého. Myslím si, že nie je dobré pod rúškom "slobody slova" niekoho urážať. Kohokoľvek. Akokoľvek.

Nečudujme sa, že to v našom svete vyzerá tak, ako to vyzerá. O bohoch sa nikdy nežartovalo a myslím, že by sa o nich nemalo žartovať ani teraz. Inak si to splnenie Nostradamových proroctiev sami privoláme.

P.S.: Albert Einstein vraj povedal: "Neviem, čím sa bude bojovať v tretej svetovej vojne, no vo štvrtej to budú palice a kamene." Neviem ako vám, no mne sa dôsledky tejto tézy vôbec nezdajú príjemné.

Skryť Zatvoriť reklamu