Ale nepopieram. Môže mať pravdu Daniška, a nie ja. Možno predsa len by premiérka Radičová mala prehodnotiť svoje priority a namiesto boja proti korupcii, nastoleniu čo najväčšej transparentnosti, reforme justície, zavedenia rozpočtovej zodpovednosti, či snahe riešiť nezamestnanosť by sa mala sústrediť na to, aby vymyslela niečo na Fica, Dzurindu, či na Orbána. Tak by sa možno podobať na oveľa lepšiu premiérku.
„Nemá dobrú ruku na svojich poradcov", píše ďalej Daniška. Hlavným a jediným negatívom toho, že predsedom poradného zboru je Marián Balázs, je podľa Danišku fakt, že ide o bývalého katolíckeho kňaza. Nepopieram opäť. Aj v tomto môže mať Daniška pravdu. Ja osobne som síce ani raz nezaznamenala, že by sa Jaroslav Daniška občiansky angažoval napríklad v časoch tvrdého mečiarizmu, keď reálne hrozilo, že sa na Slovensku presadí tyrania jednej strany, jedného politika. Ale za to si pamätám katolíckeho kňaza Balázsa. Pamätám si, ako spoluorganizoval panychídy za Róbertom Remiášom, zavraždeným korunným svedkom únosu prezidentovho syna. Pamätám si ho na množstve demonštrácií za demokraciu. Pamätám si jeho komentáre a analýzy, publikované v denníku Sme, v týždenníku Domino fórum, na internete. Ale možno práve preto som zaujatá a Daniška nie.
A ako pointu toho, že Radičová sa nepodobá na dobrú premiérku, Daniška uvádza: „..v čase najväčšej koaličnej krízy uprednostní banket s pani Obamovou".
To je prinajmenšom prekvapujúca výčitka. Ale pripusťme opäť, že správna. Napriek tomu, že premiérka Radičová odcestovala do USA v prvom rade na 66.zasadnutie Valného zhromaždenia OSN, kde vystúpila s prejavom. Počas svojho pobytu sa medziiným zúčastnila aj na Open Government Partnership. Ide o iniciatívu, ktorú spolu s ďalšími siedmimi krajinami založilo USA a do ktorej už vstúpilo vyše 80 vlád z celého sveta. Hlavnou myšlienkou je podpora transparentnosti vlád a boj proti korupcii, pretože členovia tohto zoskupenia sú presvedčení, že korupcia rozkladá demokraciu, spôsobuje dokonca zaostalosť spoločnosti a ako následný krok prehlbuje chudobu.
Len na margo podotýkam, aj keď pravdaže nechcem nijako polemizovať s presvedčením Jaroslava Danišku, že vláde Ivety Radičovej sa doteraz podarilo prijať rad systémových opatrení, ktoré sú namierené práve proti korupcii a klientelizmu. V prvom rade, hneď v prvých dňoch zaviedla zverejňovanie zmlúv štátu a samospráv. Zachováva sa pritom princíp - ak nie je zmluva zverejnená, nenadobudne účinnosť. Vytvoril sa centrálny register zmlúv. Ide o zoznam zmlúv uzatvorených ministerstvami, ústrednými orgánmi štátnej správy, verejnoprávnymi inštitúciami a podriadenými organizáciami týchto inštitúcií. Údaje sú prístupné každému návštevníkovi portálu bez diskriminácie. Zriadil sa centrálny vestník verejného obstarávania. Poslanci schválili novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá prikazuje povinné používanie elektronických aukcií. A tak ďalej a tak podobne.
Ale vráťme sa k spomínanému banketu. Len na upresnenie, ten kritizovaný banket nebol len s Michelle Obamovou, ale aj s jej manželom, prezidentom USA Barackom Obamom a ďalšími vrcholnými predstaviteľmi ostatných krajín sveta, ktorí sa zúčastnili Open Government Partnership.
Ale premiérka Radičová možno naozaj mala zvážiť svoju cestu a zostať doma. Veď doma je doma, nie nadarmo sa vraví - všade dobre, doma najlepšie. A keď už tam išla, napokon premiéri, ministri a prezidenti predsa len občas odcestujú do zahraničia, aby reprezentovali svoju krajinu, nemala chodiť na nejaké bankety a nemala sa zabávať, keď na Slovensku zúri koaličná kríza. V týchto ťažkých časoch nemala občanov Slovenska provokovať kadejakými zábavkami s prezidentmi cudzích štátov a ich manželkami, ale mala zostať skromne v hotelovej izbe a hotovo. Veď si mohla so sebou vziať štangľu pravej slovenskej salámy a dobrý slovenský chlieb a mohla sa v hotelovej izbe pokojne navečerať z privezených zásob. Síce priviezť do USA akékoľvek potraviny je problém, ale to by sa pre premiérku predsa dalo vybaviť. A v tichosti hotelovej izby kdesi vo Washingtone či New Yorku, nerušená nejakými Obamovcami a ďalšími, by jej možno aj prišlo na um, čo robiť s Ficom, Dzurindom, Orbánom a eurovalom 2.
A keby na to prišla, konečne by už mohla vyzerať ako dobrá premiérka. Aspoň podľa Danišku.