Generálny fico SR a ďalšie očakávané udalosti

Písmo: A- | A+

Čo nás čaká v tomto roku na slovenskej politickej scéne? Vyberám z veštby slávnej veštice Amélie. Január 2014 - Koncom januára navštívi Slovensko dvadsať-členná skupina stredoškolákov z Južnej Dakoty. Počas krátkeho rozhovoru pre istú súkromnú slovenskú televíziu priznajú, že ich najväčšou túžbou je stretnúť sa so slovenským premiérom, pretože ho obdivujú. Na druhý deň po odvysielaní tohto rozhovoru si dojatý slovenský premiér nájde vo svojom nabitom programe voľných dvadsať minút a prijme ich. Nadšení stredoškoláci za prítomnosti  štábov zo všetkých slovenských  televíznych a rozhlasových kanálov (a dokonca aj za prítomnosti zopár amerických televíznych štábov)  vysvetlí slovenskému premiérovi, že  sa rozhodli precestovať celú Európu. Že ich výlet má byť v prvom rade spoznávací.

 

Keďže chcú ako turisti spoznať celé Slovensko, plánujú sa  poriadne pripraviť. V svojej rodnej Dakote sa dopočuli, že slovenskému predsedovi vlády sa v premiérskej stoličke počas obdobia šiestich rokov podarilo úspešne pripraviť pre Slovensko.  Preto ho prosia o radu, kde by si mohli premiérske kreslo zaobstarať, či sa dá tých kresiel kúpiť dvadsať, pretože oni sú dvadsiati, či by im tie kreslá tiež preplatili slovenskí občania, tak,ako to urobili jemu, a či sa kurz prípravy pre Slovensko nedá skrátiť aspoň na polovicu. Najideálnejší by pre nich z pochopiteľných príčin bol mesačný kurz. Šesť rokov sa im zdá pridlho, predsa len by sa už budúci mesiac radi vrátili k rodičom do  Dakoty.

Február 2014

Volebná kampaň na post hlavy štátu, teda prezidenta Slovenskej republiky, bude prebiehať navonok pokojne, ale v zákulisí sa budú odohrávať  veľké intrigy, hádky a boje nielen medzi jednotlivými kandidátmi, či volebnými štábmi jednotlivých kandidátov. Boje budú zvádzať aj samotní kandidáti sami so sebou. Napríklad kandidát, ktorý na funkciu prezidenta bude kandidovať z kresla predsedu vlády,  sa stane svedkom toho, ako polovica jeho osobnosti, oddaná funkcii predsedu vlády, začne viesť politický boj  s druhou polovicou svojej osobnosti, ktorá bude kandidovať na prezidentskú stoličku. Počas tých najurputnejších slovných potýčok  pochopí, že si síce víťazstvom vo voľbách z pozície jednej z najvyšších ústavných funkcií vybojuje ďalšiu   najvyššiu ústavnú funkciu, lenže po uplynutí piatich rokoch, keď uplynie čas jeho prezidentovania, už nebude mať o čo bojovať. Z týchto dôvodov  vymyslí ešte vyššiu ústavnú funkciu v štáte, ktorá bude nad premiérom a prezidentom, a bude sa volať generálny fico Slovenskej republiky. Na presadení takejto funkcie začne pracovať už vo februári počas volebnej kampane. A tým sa boje medzi dvomi časťami jeho osobnosti úspešne ukončia.

Marec 2014

Predseda vlády 13. marca predloží na rokovanie vlády návrh zákona na vytvorenie funkcie generálny fico Slovenskej republiky. Vláda ho jednomyseľne schváli a posunie na schválenie do parlamentu.

Pätnásteho marca, ako už bolo avizované,  sa uskutočnia prezidentské voľby. S obrovským náskokom ich vyhrá doterajší predseda vlády.

Máj 2014

V snahe zabrániť prijatiu zákona, ktorým by sa vytvorila nová najvyššia funkcia v štáte - generálny fico Slovenskej republiky, opozične strany budú denne zvolávať protestné mítingy. Občanov tento problém ale nebude príliš zaujímať.  Najväčší protest sa uskutoční pred budovou parlamentu, kde sa po dvojhodinovom čakaní stretne do dvadsať ľudí. Každý z nich bude členom niektorej z opozičných strán. Počas čakania na ostatných občanov sa prítomní členovia medzi sebou  natoľko pohádajú, že sa na niekoľko rokov prestanú medzi sebou rozprávať. Od tej chvíle opozičné strany celkom rezignujú na  politický boj.

Jún 2014

Predošlí dvaja predsedovia vlády z radov opozície sa napriek rezignácii ostatných opozičných politikov pokúsia o znovuotvorenie protestov voči vytvorenie funkcie generálneho fica. Vydajú spoločné vyhlásenie, v ktorom upresnia svoj postoj. Podčiarknu v ňom, že hoci nie sú proti vytvoreniu takejto funkcie, ba naopak vítajú ju, len protestujú voči tomu, že kandidátom na túto funkciu môže byť len človek, ktorý predtým bol zamestnaný aj ako premiér aj ako prezident. Veď aj oni by sa chceli uchádzať o túto funkciu, bude sa písať v ich spoločnom vyhlásení. Jeden z nich sa predsa môže pochváliť dvojnásobným premiérovaním, a ten druhý bol slovenským premiérom dokonca až v troch volebných obdobiach. Zaslúžia si preto, aby aj oni sa mohli stať generálnym ficom. Trojnásobný bývalý premiér navyše ostro odmietne návrh, aby funkcia generálny fico bola doživotná. Zdôrazní, že Slovensku by podobné riešenie zďaleka neprospelo.   Navrhne, aby sa nová ústavná funkcia volala samo-fico a aby sa po päťročnom pôsobení ukončila samo-únosom.

Jún 2014

Pätnásteho júna predseda vlády zloží v parlamente prezidentský sľub do rúk predsedkyne Ústavného súdu a stane sa prezidentom.

Šestnásteho júna vláda schváli  návrh zákona, ktorým sa vytvorí funkcia generálneho fica Slovenskej republiky. Kandidátom na tento post sa bude môcť stať len človek, ktorý predtým vykonával funkciu premiéra a prezidenta. Generálneho fica bude menovať prezident na neobmedzené obdobie, respektíve doživotne.

Sedemnásteho júna prezident republiky vo svojom televíznom príhovore podčiarkne, že obdobie jeho prezidentovania bude naplnené pokojom a tvorivou atmosférou, v ktorej sa bude venovať  najmä vymýšľaniu  zodpovedných úloh pre novovytvorenú najvyššiu ústavnú funkciu. Svoj sľub dodrží.

August 2014

Ani návrh predošlých dvoch premiérov sa nepresadí,  poslanci vládnej strany ho zmietnu zo stola. Napokon ich návrh podporia len traja  poslanci opozície, ktorí ho predstavia v parlamente.  Veľká väčšina poslancov  schváli pôvodný návrh zákona, ktorým sa vytvorí doživotná najvyššia ústavná funkcia - generálny fico Slovenskej republiky.

September 2014

Nový predseda vlády, ktorý si ponechá aj svoju funkciu ministra vnútra nezvládne pracovný nápor. Na pokraji svojich síl navrhne udeliť Nobelovu cenu mieru Hedvige Malinovej. Potom, čo  pošle do Osla  písomný návrh s jej menom, sa sám dobrovoľne podriadi psychiatrickému vyšetreniu. Vyšetrenie odhalí jeho prepracovanosť. Jeho hovorca pri interpretovaní premiérovho návrhu pred médiami podčiarkne, že minister vnútra vždy Hedvigu Malinovú nesmierne obdivoval, obdivuje a bude obdivovať a že počas vyšetrovania údajného napadnutia Malinovej sa minister vnútra najväčšmi obával jediného - že vyšetrovanie sa ukončí a on ju už nikdy nestretne. Na dobiedzavú novinársku otázku, či minister vnútra vydal kvôli tomu príkaz, aby sa vyšetrovanie bitky Malinovej nikdy neukončilo, hovorca ministra neodpovie.

November 2014

Slovensko zaznamená diplomatický úspech, keď sa na konzultácie so slovenskými právnymi a mediálnymi expertmi  prihlási stočlenná skupina vyšetrovateľov zo Severnej Kórey. Okolitým krajinám doslova padne sánka. Mnohí sa totiž budú v roku 2014 usilovať, aby sa do Severnej Kórey dostali vplyvy západnej kultúry a aspoň náznaky demokracie, ktoré by aspoň do istej miery zmiernili severokórejský režim. Čelní predstavitelia Severnej Kórey  nebudú tajiť dôvody, pre ktoré sa rozhodli prerušiť svoju dobrovoľnú izolovanosť od európskych krajín. Na Slovensku totiž podľa nich vyšetrujú vraždy spôsobom, ktorý im nesmierne konvenuje. A navyše aj médiá tento spôsob vyšetrenia predstavujú štýlom, vďaka ktorému veľká väčšina obyvateľov bez akýchkoľvek iných nátlakov podobný spôsob vyšetrovania hodnotí nanajvýš pozitívne.

Severokórejčania s obrovským obdivom dodajú, že aj oni by chceli dosiahnuť, aby bez ďalších nátlakových akcií mohli predstaviť verejnosti vyšetrovanie vrážd prominentných politikov, právnikov, či iných osobností so slovami - zistili sme motív, našli sme páchateľov, len ešte musíme získať, respektíve vyrobiť dôkazy, ktoré by páchateľov usvedčili. Sverokórejčania sa aj odvolajú na vyhlásenia vysokých slovenských predstaviteľov prokuratúry a polície, podľa ktorých polícia  už vyšetrila vraždu prominentného slovenského právnika, už zistila aj mená páchateľov, len ešte musia doplniť dôkazy.

Zatiaľ čo slovenská polícia a prokuratúra vyjde Severokórejčanom v ústrety a pripraví im niekoľko mesačné školenie, ako vyšetriť vraždy najmä prominentných právnikov bez dôkazov, predstavitelia mediálnych, či PR agentúr sa ani s jedným zo Severokórejčanov nestretnú s vysvetlením, že nepatria štátu, sú súkromné podniky, a keby hocikomu, kto si o to požiada, bezplatne poskytli svoje vedomosti, skrachovali by.

December 2014

Opozičné strany sa po mnohých neúspešných pokusoch zjednotiť sa aspoň v jednom názore dosiahnu v decembri obrovský úspech. Nielenže sa zhodnú medzi sebou v istej veci, ale dokonca sa ich spoločným úsilím ukončia aj vnútrostranícke rozpory a a boje v jednotlivých stranách. Tou vecou, v ktorej našli zhodu je presvedčenie, že zhodu nenájdu a už ju ani hľadať nebudú. Po rokovaní si navzájom podajú ruky, pričom zdôraznia, že dohoda o tom, že sa nedohodnú, je v týchto chvíľach nesmierne dôležitá. Predvianočná dohoda o nedohode začne novú éru v spolupráci stredopravicových politických strán.

 

Skryť Zatvoriť reklamu