Sladký život predsedu Matice slovenskej

Keby som si mohla vybrať, čím by som chcela byť, jednoznačne by som vybrala funkciu predsedníčky Matice slovenskej. Bola by som šéfkou verejnoprávnej nie inštitúcie, ale ustanovizne. Skvelé. Nielenže slovo „ustanovizeň" znie neošúchane, až vznešene, ale vďaka jeho historicizmu" sa ako šibnutím čarovného prútika z dvadsiateho prvého storočia ocitáme na konci storočia devätnásteho. A navyše dnes už nik poriadne nevie, akú činnosť by mala taká „ustanovizeň" vykonávať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (29)

Už nehovoriac o tom, že funkcia šéfa Matice je viac ako stabilná. Predsedom Matice slovenskej je od augusta 1990 Jozef Markuš. Áno, dvadsať rokov Matica slovenská nezmenila svojho šéfa. To sa Markušovi naozaj dá len závidieť. Ešte síce má čo doháňať, ak by v počte odslúžených rokov chcel tromfnúť Stalina, ten bol generálnym tajomníkom Sovietskeho zväzu vyše tridsať rokov, či Muammara Kaddáfího, ktorý je na čele Líbye ešte dlhšie, už vyše štyridsať rokov. Ale predsa len byť vo vrcholovej funkcii dvadsať rokov je v súčasnosti v našich zemepisných šírkach úctyhodný výkon.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Občas síce Maticu a jej predstaviteľov kritizujú médiá, ale čo na tom. Kritika prehrmí, ani si ju poriadne netreba všímať. A ak je veľmi zlé, treba sa od predmetu kritiky dištancovať.

Bez povšimnutia ostala výzva predsedu SNS Jána Slotu na oslavách 145-teho výročia Matice slovenskej v auguste 2008, ktorá vyvolala medzinárodný protest. Slota sa totiž usiloval vysvetliť politikom z Maďarska, že majú mylné predstavy o tom, odkiaľ Maďari pochádzajú: „..majú predstavu, že tu starí Maďari vznikli", plamenne vysvetľoval Slota z tribúny počas osláv a pokračoval: „Nikto nechce z ich strany povedať to, že tá ich domovina je asi púšť Gobi v Mongolsku."

SkryťVypnúť reklamu

Na jar minulého roka zase Slovenské pohľady, časopis Matice slovenskej, publikoval básne Radovana Karadžiča. Urobili tak preto, lebo ako povedal šéfredaktor Slovenských pohľadov Štefan Moravčík, ľudí netreba škatuľkovať a Karadžič je dobrý básnik. Celkom iste v rámci takéhoto „neškatuľkovania" časopis ani náhodou nespomenul, že Karadžič je súdený za genocídu, ktorej sa dopustil počas občianskej vojny v Juhoslávii v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Pracovníci Matice slovenskej sa už niekoľko ráz zúčastňovali akcií, ktoré organizujú extrémistické, krajne pravicové zoskupenia, Matica sa od týchto akcií pravidelne navonok formálne dištancuje. Ale príliš ťažkú hlavu si s podobnými záležitosťami očividne nerobí. Naposledy si šéf miestneho odboru MS v Púchove Marián Mišun zarečnil po boku čelnej postavy extrémistickej Slovenskej pospolitosti Mariána Kotlebu. Tento kickboxer sa Rádiu Expres priznal, že podobných akcií so Slovenskou pospolitosťou absolvoval už niekoľko ráz.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomeniem udalosť z minulého roka v Košiciach, kde mladí košickí matičiari vystúpili na protirómskom mítingu, ktorý organizovali neo-nacisti. Matica sa vtedy síce dištancovala od rasizmu a extrémizmu, ale vzápätí sa podobná situácia opakovala, keď matica v Poprade poskytla priestory nacionalistickému združeniu.

Dobré, nie? Napokon, stačí si pripomenúť, že v roku 2007 v nitrianskych Matičných zvestiach vychádzala príloha, v ktorej bol publikovaný oslavný článok na Adolfa Hitlera. Popravu Jozefa Tisa, prezidenta medzivojnového slovenského štátu, kolaborujúceho s hitlerovským Nemeckom, bola podľa tejto prílohy zločinom, ktorý sa ešte nedostal pravdivo do učebníc. Jozef Markuš ani na tomto nevidel nič zlé. Postoj Matice slovenskej vysvetlil v nej televízii v januári 2007 slovami: „Chceme spájať naozaj aj ľudí s odlišnými názormi."

SkryťVypnúť reklamu

Pre svoju činnosť Matica slovenská dostala na tento rok zo štátneho rozpočtu vyše 2,3 milióna eur. Napriek tomu funkcia predsedu Matice slovenskej nepodlieha verejnej kontrole.

Podľa právnika Jaroslava Piláta z nezávislej agentúry Mesa 10 na predsedu Matice ako šéf a „verejnoprávnej ustanovizne" by sa mal vzťahovať zákon o konflikte záujmov, teda „ústavný zákon o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov", lenže nie je to tak. Jednoducho táto funkcia nie je menovaná medzi verejnými funkcionármi, na ktorých sa tento ústavný zákon vzťahuje, hoci na druhej strane je tam šéf STV, TASR, SRo, alebo Ústavu pamäti národa. „ Znamená to teda, že aj keď je MS dostáva príspevky zo štátneho rozpočtu a teda ako taká by mala občanom SR skladať účty, no jej predseda môže byť úplne legálne v konflikte záujmu", podčiarkol Pilát.

Pilát si nemyslí, že išlo o zámer: „Jednoducho MS je taká bezvýznamná a až zbytočná inštitúcia, že jednoducho tvorcovia zákona na MS a jej šéfa zabudli". Na druhej strane je to ale podľa neho stav, ktorý je nežiaduci a mal by byť napravený. Nie je dôvod totiž MS a jej predsedovi čokoľvek také tolerovať.

Právny dôvod tolerovať čosi šéfovi Matice možno nie je, ale toleruje sa. Ani nie chvíľu, či dve chvíle. Deje sa tak už roky. A doteraz to nikomu neprekážalo. Veru, veru, predsedovi Matice je sveta žiť.

Ľuba Lesná

Ľuba Lesná

Bloger 
  • Počet článkov:  30
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som novinárka, dlhšie obdobie som bola na voľnej nohe. Napísala som niekoľko knih - Únos prezidentovho syna, Únos demokracie a Prípad medička. Dostalo sa mi tej cti, že som mohla spolupracovať s jednou z najzaujímavejších osobností Slovenska, s expremiérkou Ivetou Radičovou. Jedným z výsledkov tejto spolupráce je kniha rozhovorov Krajina hrubých čiar. Píšem aj divadelné hry. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

765 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu