9. september - Deň obetí holokaustu a rasového násilia

Tento pamätný deň je venovaný obetiam holokaustu a rasového násilia. Parlament schválil dátum sviatku 9. september preto, lebo v ten deň v roku 1941 vtedajšia Slovenská republika prijala 290 represívnych paragrafov, takzvaný Židovský kódex, ktorým sa začal proces židovských deportácií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)

18. apríla 2000 si celý demokratický svet pripomenul „Pamätný deň obetí Holokaustu“. Ministerstvo zahraničných vecí SR v predvečer začatia berlínskej konferencie OBSE o antisemitizme vyhlásilo, že Slovenská republika odsudzuje všetky akty rasovej nenávisti, xenofóbie a antisemitizmu. Národná konferencia proti rasizmu, rasovej diskriminácii, xenofóbii a antisemitizmu, ktorá sa konala v máji 2000 v Bratislave zaujala jednoznačný postoj proti akýmkoľvek prejavom antisemitizmu a náboženského fundamentalizmu. Od tej chvíle si Slovenská republika pripomína 9. september ako „Pamätný deň obetí Holokaustu“ na Slovensku, majúc na pamäti nariadenia slovenského štátu, tzv. Židovský kódex, dôsledkom čoho zahynulo viac ako 70 tisíc slovenských židov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zvláštnu a zároveň najväčšiu skupinu obetí civilného obyvateľstva z okupovaných území tvorili obete holokaustu. Smutnou výnimkou sa stalo Slovensko, ktoré realizovalo deportácie svojho obyvateľstva do vyhladzovacích koncentračných táborov ako jediná neokupovaná krajina.
(holokaust = z gréckeho slova holokaustum – zápalná obeť; úplné vyhladenie, zlikvidovanie)
Úbohá teória o tzv. „árijskej rase nadľudí“ a šialené teórie o nevyhnutnosti likvidácie „menejcenných“ bytostí viedli k hromadnému vyvražďovaniu, aké nemalo v dejinách ľudstva (ba ani v dejinách vojen) obdoby. Vo vyhladzovacích koncentračných táboroch boli mučené, podrobované neľudským pokusom a doslova priemyselne zabíjané, milióny ľudí.
Holokaust môžeme rozdeliť na rasový, etnický a sociálny. Podľa tohto kľúča boli na „konečné riešenie“ určení Slovania, Rómovia (ako menejcenné rasy), homosexuáli, ale aj telesne či duševne postihnutí ľudia a samozrejme Židia; tí podľa nacistickej ideológie boli hlavným nepriateľom Tretej ríše a počas holokaustu ich zahynulo 6 000 000!

SkryťVypnúť reklamu

Hoci bol krásny jasný deň, slnko zakrýva krvavá chmára minulosti. 9.9.1939 pálilo ľudom do očí to isté slnko. Do očí plných sĺz, neistoty, smútku a beznádeje. Tieto sklenené pohľady patrili 70 000 Slovákom odsúdeným na neľudskú smrť v koncentračných táboroch. Preto sa v tento deň nachvíľu zastavme a obzrime do zadu. Aby už nikdy nevyšla ani slza na zmar....

Viac na : 

http://www.slovakradio.sk/portal/war/index.php?page=page03_gallery&menu=menu03

http://www.slovakradio.sk/portal/war/index.php?page=page03_gallery2&menu=menu03    >

Matúš Levocký

Matúš Levocký

Bloger 
  • Počet článkov:  56
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Medzi Bratislavou a Kezmarkom. Vyštudované ekonomické právo, bilaterálny program medzinárodný finančný manažment, a medzinárodne vzťahy/hospodárska diplomacia. Podľa pasu 29, správaním občas polovicu. S túžbou ovládať čo najviac jazykov a cestovať okolo sveta. Večný optimista, dobrodruh, snívajúc o svete, ako Holden, . . . len tak. Zoznam autorových rubrík:  Môj názorČosi podstatnéPoéziaPríhodyFotočlánkyNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu