
Všetko sa to začalo v roku 1910, keď ho vedecké ústavy Bureau des Longitudes a Bureau Central Météorologigne poverili pozorovaním Halleyovej kométy na Tahiti. Postavil tam hvezdáreň, no kvôli zlému počasiu nebolo možné kométu pozorovať. Aj napriek zmarenému úsiliu pokračoval vo výstavbe ďalších hvezdárni a meteorologických staníc. Ostal tam viac ako rok a okrem výskumu sa venoval aj podnikaniu na tahitských ostrovoch. Obmedzoval ho však nedostatok pracovných síl a riešením boli novoosadlíci zo Slovenska. Skontaktoval sa s podnikateľom a priateľom Amedeem a vymysleli plán. Amedee mal zohnať miesto a Štefánik ľudí, ktorý dovtedy mierili do Ameriky a presvedčiť ich, aby pokračovali až do Oceánie.
Nápad dostal vlastenecký názov Nové Slovensko. Amedee a Štefánik založili spoločnosť, ktorá kúpila ostrov, no plán sa nepodarilo zorganizovať v dostatočnom rozsahu. Amedee tam ešte niekoľko rokov hospodáril a pracovali tam aj Češi, no bolo to len pár odvážnych rodín.
Táto myšlienka sa však ďalej rozvinula na francúzsko-československú spoločnosť Markézy založenú v roku 1926. Na Markézy sa vypravila skupina Čechoslovákov. Pôsobili hlavne na ostrove Nuku Hiva. Údolie, kde žili, nazvali Praga Toovii, ale domorodci mu dodnes hovoria Valle de Tchéco - údolie Čechov alebo České údolie. Kde to je, vám na ostrove ukáže každý. Susedný ostrov Hiva Oa, je známy hlavne ako miesto, kde je pochovaný maliar Paul Gauguin.
Odvážna a neľahká úloha, do ktorej sa osobnosť, akou Milan Rastislav Štefánik bezpochyby bol síce úspešná nebola, no vlastenectvo a pomoc národu podporila nás všetkých.