Iba 17 dní po ukončení prvej fázy dohody o prepustení rukojemníkov sa boje v Pásme Gazy opäť obnovili. Dôvod? Úplný kolaps rokovaní.
Hamas bez akýchkoľvek ústupkov odmietol dva rôzne návrhy predložené osobitným vyslancom amerického prezidenta, S. Witkoffom. Navyše, teroristické skupiny v Gaze pripravovali ďalší teroristický útok proti Izraelu.
Izraelské obranné sily (IDF) preto v noci 18.3. podnikli rozsiahle útoky na infraštruktúru Hamasu naprieč celým pásmom v súlade s medzinárodným právom. Izrael sa zameriava na infraštruktúru Hamasu a robí všetko pre ochranu civilných obetí vrátane ich evakuácie a oznamovania útokov. Informácie o počte obetí zverejňované Hamasom, nemožno považovať za dôveryhodné. Hamas totiž opakovane manipuluje s údajmi za účelom propagandy a zakrývania vlastných zločinov.
Musíme to povedať úplne jasne: Izrael nedovolí, aby Hamas zostal pri moci v Gaze. Nebude tolerovať, aby boli jeho občania ohrozovaní terorom, a podnikne všetky nevyhnutné kroky, aby zabránil opakovaniu masakru zo 7. októbra 2023.
Obnovenie bojov bolo koordinované s USA a vyhodnotenie tejto situácie je výsledkom strategickej spolupráce. Izrael očakáva, že jeho spojenci ho jednoznačne podporia a verejne vyzvú Hamas na prepustenie všetkých rukojemníkov.
Prečo je Izrael stále vo vojne s Hamasom? Kvôli nim. Kvôli 59 mužom a ženám, ktorí stále trpia v zajatí Hamasu.
Tieto osoby – rukojemníci unesení počas brutálneho útoku Hamasu – sú zadržiavaní v neľudských podmienkach. Hladujú, sú izolovaní, vystavení fyzickému a psychickému týraniu. Ide o hrubé porušenie medzinárodného práva.
Videli sme, čo Hamas robí s našimi ľuďmi. Videli sme to na ich tvárach. Videli sme to na ich telách. A týchto 59 neopustíme. Táto vojna má 59 dôvodov.
Počas dočasného prímeria vstúpilo do Gazy vyše 25 200 nákladných vozidiel s humanitárnou pomocou. Väčšina niesla potraviny, palivo a ďalšie nevyhnutné zásoby. Hamas však túto pomoc systematicky zhabal a využil na vlastné účely. Skladoval ju, predával, a čo je najnebezpečnejšie – využil ju na posilnenie svojich vojenských kapacít. Počas prímeria Hamas opäť vybudoval odpaľovacie rampy na rakety, regrutoval nových bojovníkov a obnovil sklady zbraní. Vďaka zhabaným zásobám dokonca prvýkrát po dlhom čase vyplatil plné mzdy svojim ozbrojencom.
Humanitárna pomoc sa tak v Gaze stala najväčším zdrojom príjmu Hamasu. Kým obyčajní ľudia trpia, vedenie Hamasu využíva zásoby na vedenie vojny. Preto je rozhodnutie Izraela obmedziť dodávky zásob do Gazy opodstatnené a v súlade s medzinárodným právom. Hamas tieto zdroje nevyužíva na pomoc civilistom, ale na financovanie teroru.
Izrael má jasný cieľ: dosiahnuť návrat všetkých rukojemníkov – živých aj zosnulých –, zničiť vojenské aj politické štruktúry Hamasu a odstrániť teroristickú hrozbu vychádzajúcu z Gazy.
Táto vojna sa skončí vtedy, keď sa naši ľudia vrátia domov a Hamas zloží zbrane.