Gaza zúfalo potrebuje humanitárnu pomoc. Napriek tomu, Hamas túto pomoc od medzinárodného spoločenstva cynicky zneužíva a Organizácia Spojených národov (OSN) to podporuje.
Humanitárna situácia nie je prirodzeným dôsledkom konfliktu. Hamas ju vytvoril, aby si udržal svoju bezohľadnú vládu nad Gazou za spoluúčasti OSN.
Humanitárna pomoc, ktorá mala slúžiť ako záchranné lano v Gaze, sa stala pilierom utláčateľskej kontroly Hamasu. Namiesto toho, aby sa obrovské množstvo medzinárodnej pomoci, financovanej predovšetkým západnými krajinami, bezplatne distribuovalo rodinám v núdzi, zástupcovia Hamasu pravidelne zabavujú obrovské množstvo medzinárodnej pomoci.
Správy z Gazy a viaceré vyšetrovania ukázali, ako Hamas preberá kontrolu nad konvojmi s pomocou OSN a potom buď hromadí ich obsah pre vlastnú potrebu, alebo organizuje ich ďalší predaj za výrazne nadsadené ceny civilistom v Gaze, ktorí k nemu inak nemajú prístup. Zisky z tohto predaja priamo financujú teroristickú mašinériu Hamasu, financujú platy jeho ozbrojencov a arzenál používaný proti Izraelu a často aj proti samotným Palestínčanom.
Tento nelegálny obchod sprevádza obrovská brutalita. Existujú podložené svedectvá a zdieľané zábery, ako príslušníci Hamasu bijú a dokonca strieľajú obyvateľov Gazy, ktorí sa pokúšajú získať späť potraviny alebo zdravotnícky materiál mimo kanálov teroristickej skupiny. Otrasné je, že Hamas tieto represívne akty maskuje obviňovaním obetí z „krádeže“ od Hamasu, pričom je to samotný Hamas, kto drancuje civilistov v najväčšej núdzi.
Namiesto toho, aby OSN zabránila tomuto škodlivému zneužívaniu svojich programov pomoci, priviera oči a aktívne sa spolčuje s praktikami Hamasu a tým sa stáva spoluvinníkom pri posilňovaní vlády tejto teroristickej organizácie nad Gazou a jej vojnového snaženia proti Izraelu.
Svetilekom nádeje sa javilo vytvorenie alternatívnej siete pomoci, ktorú spravuje Humanitárna nadácia pre Gazu (GHF) s podporou Izraela. GHF, ktorej úlohou je obísť predátorské štruktúry Hamasu, sa podarilo doručiť viac ako 90 miliónov jedál priamo civilistom v Gaze za iba dva mesiace.
Žiaľ, keďže stále viac obyvateľov Gazy žiadalo o pomoc od GHF, ozbrojenci Hamasu pravidelne reagovali násilím, spúšťali paľbu na davy a potom nehorázne obviňovali Izrael z výsledných obetí. Príkladom je útok z 23. júla, kedy Hamas odpálil rakety na centrum distribúcie pomoci v južnej Gaze.
Hamas aj OSN sa obávajú straty svojho spoločného – a skorumpovaného – monopolu na poskytovanie pomoci.
Napriek tomu, že si je OSN plne vedomá manipulácií Hamasu, naďalej mu hrá do karát. Namiesto toho, aby umožnila priamu distribúciu pomoci, sa drží existujúcich doručovacích sietí kontrolovaných Hamasom a len predlžuje kontrolu Hamasu nad pomocou a vytvára umelý nedostatok. Keď skupiny ako GHF ponúkajú pomoc pri distribúcii pomoci, ich ponuky sú ignorované.
OSN odmieta presunúť stovky nákladných vozidiel s pomocou, ktoré sú už v Gaze a ktoré Izrael skontroloval a sú pripravené doručiť zásoby dostupných dodávok, no stoja nečinne blízko hraníc. Potraviny hnijú a lieky expirujú, zatiaľ čo sa ako výhovorky uvádzajú byrokratické spory a údajné „prekážky“.
Verejné obvinenia OSN, že Izrael môže za tento nedostatok sú prinajmenšom prázdne, keďže samotný OSN personál je zapletený s Hamasom.
Falošný naratív vytvorený Hamasom o humanitárnej situácii v Gaze, ktorý OSN podporuje, len povzbudzuje týchto fanatikov, aby naďalej odmietali ponuky prímeria. Pričom Hamas zatiaľ mučí izraelských rukojemníkov vo svojich žalároch a využíva civilistov v Gaze ako svoje štíty.
Činy Hamasu od začiatku vojny 7. októbra 2023 nenechávajú nikoho na pochybách: blaho civilistov v Gaze je úplne podriadené jeho dvom hlavným cieľom: udržať sa pri moci a poškodiť Izrael. Táto teroristická organizácia v skutočnosti chce, aby civilisti v Gaze trpeli, aby si získala sympatie sveta a zvýšila medzinárodný tlak na Izrael.
OSN musí prestať slúžiť ako sprostredkovateľ Hamasu. Zneužívanie pomoci Hamasom nie je len problémom Izraela alebo Gazy. Je to morálna škvrna na Organizácii Spojených národov a jasný dôkaz jej nefungujúcich politík.