"Prosím, nie! Nie, nie, prestaň, prestaň, prestaň, prestaň!" Výkriky znásilňovanej mladej ženy skončili až vtedy, keď bola zastrelená. Potom ostalo už len ticho.
Väčšina žien a dievčat, ktoré boli 7. októbra v Izraeli znásilnené, skupinovo znásilnené, sexuálne mučené a zmrzačené Hamasom, sa nedožila toho, aby nahlásila, čo sa im stalo. Ich nahé mŕtvoly a svedectvá svedkov, záchranárov a príslušných expertov však poskytujú nepopierateľné dôkazy o systematickom sexuálnom násilí páchanom Hamasom.
Šokujúce je, že odpoveďou na toto more dôkazov bolo prinajlepšom ticho, v horšom prípade úplné popretie alebo dokonca ospravedlnenie.
Toto ticho. Toto popieranie. Toto ospravedlňovanie. To je to, čo zavraždilo ženy zabité Hamasom druhýkrát.
Organizácie pre práva žien príliš dlho mlčali o útokoch na izraelské ženy. Známe aktivistky, ktoré len zriedka váhajú odsúdiť akékoľvek obťažovanie alebo zaujatosť, sa zverstvá zo 7. októbra rozhodli ignorovať.
Minulý pondelok, deväť dní pred 19. júnom, kedy si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie sexuálneho násilia v konfliktoch, niesli demonštranti transparent s nápisom „Nech žije 7. október“ a kričali „Odpor je opodstatnený“. Dialo sa to pred výstavou v New Yorku, ktorá je venovaná spomienke 364 ľudí zabitých na hudobnom festivale Nova, vrátane tých, ktorí boli popravení po skupinovom znásilnení a mučení. Znásilnenie nie je odpor.
Rodovo podmienené násilie sa nikdy nesmie ignorovať, minimalizovať alebo kontextualizovať. K popieraniu znásilnenia a obviňovaniu obetí, najmä ak je to založené na národnosti alebo náboženstve, by nikdy nemalo dochádzať, no neprajníci Izraela robia práve to. Odsúdenie týchto ohavných činov nie je priklonením sa na stranu konfliktu, ide o snahu zastať sa všetkých žien. Tu nejde o Izraelčanov verzus Palestínčanov, ide o empatiu verzus pohŕdanie, slušnosť verzus zlo.
Ani rozsiahle zverejnenie niektorých dôkazov – napríklad dôkazu ženy, ktorá v dojímavom online dokumente Sheryl Sandbergovej Screams Before Silence opísala vyššie spomínaný útok a ďalšie útoky, ktorých bola svedkom na festivale Nova -nedokázalo prelomiť múry popierania. Nepomohla ani správa osobitnej predstaviteľky OSN pre sexuálne násilie v konfliktoch Pramily Pattenovej, ktorá výslovne uznala sexuálne zločiny spáchané 7. októbra. Medzi jej kľúčové zistenia patrila skutočnosť, že k znásilneniam a skupinovým znásilneniam došlo počas invázie Hamasu na viacerých miestach a že bol indikovaný vzor znásilňovania, sexuálneho mučenia a sexuálneho zneužívania.
Teroristi, ktorých Hamas vyslal do Izraela, vykonali činy znásilňovania, sexuálneho mučenia, nekrofílie a mrzačenia (vrátane mužov), ktoré sa nedajú opísať a ktoré si normálni ľudia nie sú schopní predstaviť ani v tých najhorších nočných morách. Teraz je už úplne jasné, že Hamas použil sexuálne násilie ako zbraň, pričom vykonal masívny, vopred premyslený a systematický útok na izraelské ženy.
Uznanie zločinov Hamasu nie je len otázkou pochopenia toho, čo sa stalo alebo nastolenia spravodlivosti pre tých, ktorí boli v ten deň napadnutí a zavraždení; je to nevyhnutné pre 120 rukojemníkov, ktorí sú stále zadržiavaní v pásme Gazy.
Správa osobitnej predstaviteľky Pattenovej uznala znásilnenie a sexuálne mučenie niektorých žien, ktoré boli unesené a držané ako rukojemníčky, a varovala, že existujú „rozumné dôvody domnievať sa, že toto násilie môže pokračovať“.
Osud mladých žien a mužov, z ktorých väčšina bola posledných osem mesiacov zadržiavaných v temných tuneloch, dvadsaťštyri hodín denne pripútaných a vydaných na milosť a nemilosť svojim mužským únoscom, si možno len ťažko predstaviť. Teroristi z Hamasu, možno inšpirovaní svojimi islamistickými extrémistami, hovoria o unesených ženách ako o „sabaya“, čo je výraz pre sexuálnu otrokyňu, ktorý sa preslávil, keď ISIS unášal jezídske ženy a dievčatá.
Dôsledky sexuálneho násilia Hamasu sa netýkajú iba Izraelčanov. Táto džihádistická teroristická organizácia potvrdila používanie hromadného znásilňovania ako vojnovej zbrane, čo predstavuje jasné nebezpečenstvo pre ženy na celom svete. Toto nie je teoretická hrozba. Techniky, ktoré boli vynájdené alebo spopularizované palestínskymi teroristickými organizáciami, vrátane samovražedných bombových útokov na civilné ciele a automobilových útokov na davy, si osvojili aj iné teroristické skupiny a teroristi ako jednotlivci.
Keď si tento rok pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie sexuálneho násilia v konfliktoch, je dôležité uvedomiť si, že sexuálne násilie súvisiace s konfliktom je vojnovým zločinom a že útoky Hamasu namierené proti ženám v Izraeli by sa mali považovať za zločin proti ľudskosti - vzhľadom na rozsah, závažnosť, premyslenosť a systematickú povahu trestných činov.
Je tiež kľúčové odsúdiť činy Hamasu 7. októbra a po ňom. V opačnom prípade bude používanie znásilňovania ako teroristickej zbrane legitimizované, čím sa ženy na celom svete ocitnú v nebezpečenstve.
Kým nedôjde k celkovému odsúdeniu sexuálneho násilia namiereného na izraelské ženy, žiadna žena nie je v bezpečí.