„Opakovanie nezmení lož na pravdu“, tento výrok amerického prezidenta Franklina D. Roosevelta z roku 1940 o „technikách propagandy vytvorených a vyvinutých v diktátorských krajinách“ platí aj dnes.
V priebehu histórie sa nepravdy o židovskom národe používali na ospravedlnenie jeho útlaku, čo nakoniec viedlo k vraždiacej mašinérii počas holokaustu. Nedávne obvinenia proti Židom a proti židovskému štátu podnietili novú vlnu antisemitizmu, ktorá zahŕňa útoky na židovských jednotlivcov a inštitúcie, ako aj prenasledovanie Izraela na medzinárodnej scéne. Otázka teda znie: ako sme v údajne osvietenom 21. storočí dovolili nenávisti voči Židom opäť narásť do takých rozmerov?
Jedno z najkrutejších a zjasne nepravdivých obvinení je, že Izrael pácha genocídu, čo vychádza z nepravdivých dát o civilných obetiach v pásme Gazy. Už nejaký čas je zrejmé, že údaje o obetiach uvádzané vo väčšine svetových médií nie sú ani zďaleka spoľahlivé. Už v marci publikoval Tablet Magazine analýzu odborníkov štatistiky a dátovej vedy na Pensylvánskej univerzite, ktorá jasne preukázala, že údaje poskytnuté ministerstvom zdravotníctva Hamasu „súvisia s realitou len veľmi jemne alebo vôbec“.
Napriek zisteniam profesora Wynera, že „čísla nie sú skutočné“, boli tieto štatistiky, ktoré tvoria základ pre správy v médiách, naďalej uvádzané ako skutočné a spoliehajú sa na ne mnohé vlády a medzinárodné organizácie.
Tento týždeň bola v Spojenom kráľovstve zverejnená prelomová štúdia „Otázne počty: Analýza počtu obetí podľa ministerstva zdravotníctva v Gaze riadeného Hamasom“ (Questionable Counting: Analysing the Death Toll from the Hamas-Run Ministry of Health in Gaza). Štúdia sa zaoberá nielen významnými nezrovnalosťami, vymyslenými informáciami a inými problémami obsiahnutými v samotných údajoch, ale skúma, ako sa tieto čísla využívajú na formovanie verejnej mienky a medzinárodnej politiky. Táto štúdia obsahuje dve zistenia týkajúce sa palestínskych obetí vojny v Gaze, ktoré majú veľkú výpovednú hodnotu.
--
Prvé sa týka opakovaného klamstva, že väčšinu, ak nie všetky, obetí v Gaze tvoria nezúčastnení civilisti, najmä ženy a deti. Takmer plošne sa ignoruje vysoký počet bojovníkov Hamasu a členov iných teroristických skupín, ktorí sú zahrnutí do celkového počtu obetí.
Podľa štúdie IDF v októbri bolo „v Gaze zabitých 17 000 až 20 000 militantov“. Každý nevinný život stratený v konflikte je tragédia. Avšak, primárny dôvod týchto obetí – Hamas zámerne ohrozujúci obyvateľstvo v Gaze v rozpore s pravidlami vojny – by sa však nemal ignorovať.
Hamas, ktorý v pásme Gazy vládne od roku 2007, využíva Palestínčanov ako ľudské štíty a v husto obývaných oblastiach umiestňuje svojich teroristov, zbrane a iné vojenské zariadenia. Hamas sa aktívne snaží maximalizovať civilné obete v radoch svojho vlastného obyvateľstva, vediac, že Izrael bude za to automaticky obviňovaný a následne sa naň zvýši medzinárodný tlak.
Izrael, na rozdiel od teroristickej organizácie Hamas, dodržiava medzinárodné právo a jeho konanie je v protiklade so zlomyseľných tvrdeniami, ktoré sa šíria svetom. Izrael prijíma mimoriadne opatrenia na ochranu životov civilistov v Gaze, napríklad posielaním varovaní prostredníctvom telefonátov a letákov, zriaďovaním bezpečných zón a následným vytváraním evakuačných koridorov pre civilistov.
Vysoko uznávaní vojenskí špecialisti overili úsilie Izraela minimalizovať škody spôsobené civilistom. "Som odborník na mestské vojny. Izrael dodržiava zákony vojny," napísal John Spencer, vojnový veterán, ktorý vyučuje na West Point, a dodáva: "Doteraz som mal možnosť vidieť ako IDF implementuje - a v niektorých prípadoch aj posúva na vyššiu úroveň - mnohé z najlepších postupov vyvinutých na minimalizáciu škôd civilistov v podobných rozsiahlych mestských bitkách."
--
Druhé obzvlášť výstižné zistenie sa týka spravodajstva popredných svetových médií v anglickom jazyku. Podľa štúdie „Otázne počty“ len 5 % skúmaných článkov citovalo izraelské zdroje údajov o úmrtnosti, pričom až 98 % využívalo údaje získané od organizácií kontrolovaných Hamasom. Navyše, zatiaľ čo dôveryhodnosť izraelských zdrojov je väčšinou spochybňovaná, údaje poskytnuté ministerstvom zdravotníctva Gazy sú zvyčajne prezentované bez preskúmania alebo kontextu, a to napriek dobre zdokumentovanému nafukovaniu čísel a nesprávnej identifikácii obetí v predchádzajúcich konfliktoch.
Ministerstvo zdravotníctva Hamasu je subjektom kontrolovaným Hamasom a nie je objektívne ani dôveryhodné. Nielenže nerozlišuje medzi civilistami a bojovníkmi a nezohľadňuje úmrtia spôsobené vlastným konaním Hamasu, ale aj ďalšie údaje sú veľmi pochybné. Štúdia „Otázne počty“ odhaľuje príliš veľa tzv. chýb – vrátane civilistov zabitých v dôsledku vnútorného palestínskeho násilia a úmrtí z prirodzených príčin, ktoré sú klasifikované ako úmrtia vo vojne – na to, aby to bolo vnímané ako čokoľvek iné ako zámerná manipulácia s počtom obetí na účely propagandy.
Ak by bol akýkoľvek iný národ zapojený do sebaobrannej vojny s medzinárodne uznávanou teroristickou organizáciou, bolo by nepredstaviteľné, že by globálne médiá uprednostňovali informácie poskytnuté teroristami pred tými, ktoré poskytuje demokratický štát. Je smutné, že pokiaľ ide o Izrael, príliš mnohí sú ochotní odložiť svoj profesionálny úsudok a etiku, aby ohýbali príbeh tak, aby zodpovedal zaujatému a predpojatému programu.
Izrael má právo brániť sa nielen pred útokmi teroristických organizácií, ale aj pred útokmi klamstiev a podnecovania nenávisti, ktoré sa snažia podkopať jeho legitimitu a ohroziť jeho ľud. Tí, ktorí si vážia pravdu, musia spochybňovať tieto donekonečna opakované nepravdy, kedykoľvek a kdekoľvek sa objavia.