Tí, ktorí sa snažia ospravedlniť násilie Hamasu ako reakciu na obmedzenia prístupu do a z pásma Gazy, to majú pomýlené. Obmedzenia voči Gaze neviedli k násiliu; bolo to práve násilie, kvôli ktorému boli uvalené obmedzenia nevyhnutné.
V roku 2005 sa Izrael stiahol z pásma Gazy a presunul odtiaľ každého zo svojich 8000 občanov spolu s ich domovmi, školami a dokonca aj cintorínmi. Zanechal za sebou iba izraelské skleníky v nádeji, že podporia palestínsky poľnohospodársky sektor.
Hoci vysídlenie bolo jednostranné, v tom čase Izrael a Palestínska samospráva podpísali dohodu o pohybe a prístupe. Tá zahŕňala zriadenie medzinárodného priechodu na hranici medzi Gazou a Egyptom. Priechod kontrolovala Palestínska samospráva pod dohľadom pozorovateľov z Európskej únie. Počas 19 mesiacov, počas ktorých bol priechod v prevádzke, ho využilo takmer 450 000 ľudí – približne 1 500 denne.
V roku 2007 však Hamas prevzal kontrolu nad Gazou a násilne zlikvidoval Palestínsku samosprávu v Gaze. Európski pozorovatelia v obave o svoju bezpečnosť utiekli - a opatrenia súvisiace s prechodom hranice prestali platiť.
Dohoda o prístupe a pohybe obsahovala aj ustanovenia o výstavbe námorného prístavu a letiska, ako aj o tranzite medzi Gazou a Západným brehom Jordánu – všetko poznačené dávkou násilia Hamasu a jeho odmietaním akýchkoľvek dohôd koordinovaných s Izraelom.
Nebolo to prvýkrát, čo bol pohyb obyvateľov Gazy sabotovaný palestínskym násilím. Na základe predchádzajúcich dohôd s Izraelom fungovalo v rokoch 1998 až 2001 v Gaze medzinárodné letisko. Bolo otvorené za prítomnosti prezidenta Billa Clintona a prevádzkovalo lety do Egypta, Jordánska, Sýrie a Saudskej Arábie. Násilné vypuknutie druhej intifády však viedlo k jeho uzavretiu. Podobne, aj rokovania o prístave v Gaze boli zmarené opakovanými prípadmi pašovania zbraní cez more, vrátane pokusu priviezť 50 ton zbraní na loď Karine A. Palestínsky rybársky priemysel na toto neustále pašovanie doplatil tiež. Došlo k zmenšeniu palestínskej rybolovnej zóny, ktorá predtým siahala až 20 námorných míľ od pobrežia.
Aj Egypt uznal potrebu zaviesť hraničné obmedzenia, aby zabránil pašovaniu zbraní. Dokonca aj prezident Abbás z Palestínskej samosprávy sa vyslovil za egyptské obmedzenia, ktoré mali zabrániť tomu, aby sa zbrane dostali k Hamasu v Gaze.
V priebehu rokov vynaložil Izrael veľké úsilie na zmiernenie humanitárnych dopadov týchto obmedzení. V roku 2010 zaviedol Izrael novú politiku povoľovania dovozu všetkého tovaru do Gazy za predpokladu, že je výlučne civilný, pričom obmedzil iba položky „dvojakého použitia“, ktoré by sa mohli použiť na teroristickú činnosť. Umožnil tiež obnovenie vývozu poľnohospodárskych výrobkov. Aj počas mesiacov pred 7. októbrom 2023 a Izrael usiloval o zmiernenie ekonomických a humanitárnych problémov v Gaze. Približne 18 000 obyvateľov Gazy dostalo povolenie, ktoré im umožnilo vstúpiť do Izraela každý deň za účelom práce, a stovky obyvateľov Gazy, ktorí potrebovali lekárske ošetrenie, boli prijatí do izraelských nemocníc. Existuje viacero správ o tom, že mnohí z tých, ktorí mali povolenie v Izraeli pracovať, poskytovali informácie Hamasu a pomáhali pri plánovaní jeho masakrov. Navyše, medzi Izraelčanmi, ktorých zavraždil alebo uniesol Hamas, je niekoľko dobrovoľníkov, ktorí prevážali palestínskych pacientov z hranice do ich nemocničnej liečby v Izraeli.
Hamas nie je motivovaný meniť humanitárnu situáciu v Gaze. Využíva ju. V roku 2021 uviedlo pro-Hamasské médium Al Mayadeen, že organizácia odmietla niekoľko ponúk na úplné zrušenie všetkých obmedzení výmenou za zastavenie bojov s Izraelom. V predchádzajúcich prípadoch násilných útokov dokonca Hamas nasmeroval útoky nielen na Izrael, ale aj priamo na hraničné priechody, ktoré Palestínčanom pomáhajú. V prvých fázach súčasnej vojny boli hraničné priechody Kerem Shalom a Erez vyradené z činnosti práve raketovou paľbou Hamasu.
Mýlenie si príčiny a následku, ktoré vytvára tento prekrútený naratív, dnes spôsobuje kritiku obrany Izraela. Vojenské operácie v civilných oblastiach alebo obmedzenia vstupu paliva možno pochopiť až vtedy, keď dôjde k pochopeniu, že v týchto oblastiach sídli hnutie Hamas, ktoré bez ohľadu na obyvateľov Gazy kradne a vytvára zásoby paliva.
Prepisovanie minulosti obyvateľom Gazy nepomôže. Prvým krokom k lepšej budúcnosti je navnímať pravdu o dianí v Gaze.