
Kumš jeho tvorby choreografické umenie sa postupne dynamicky rozvíjalo.To podmienilo záujem rôznych folklórnych súborov na Slovensku o jeho prácu.
V roku 1967 z množstva ponúk v ktorej bol i SĽUK, dal prednosť Dubnici nad Váhom-FS Vršatec. Tu našiel kolektív mladých ľudí, ktorí ho inšpiroval k aktívnej tvorbe ale aj material, ktorý mohol modelovať do svojích predstáv.
Vo svojej práci si uvedomoval, že nemôže budovať svoj umelecký rukopis izolovane, bez konfrontácie a umeleckej diskusie s osobnosťami, ktorých tvorbu poznalo celé Slovensko.
Túto skutočnosť potvrdzujú jeho poznámky v ktorý sa objavú mená: Leng, Stračina,Tonkovič, Demo,
Bútor, Majerčík, Gruska, Nosáľ a ďalší. Tak vzniklo nespočetné množstvo choreografií, spevov a hudobných čísel v jeho úprave. Podnety k jeho tvorbe prichádzali veľmi rýchlo. Jeho inšpirácia nemala hraníc, čo sa prejavovalo i v rôznych variantoch pri spracuvávaní ľudových piesní a tancov.
Tanec vytvoril a vo chvíli ho zmenil, aby bol ešte pútavejší a zaujímavejší pre obecenstvo. Na jeho nové a nové tance sme sa tešili a dychtivo sme ich očakávali.
Mikuláš Senko choreograf, zomrel v roju 1990 a úctu k tomuto vzácnemu človeku, Dubnica nad Váhom prejavuje prostredníctvom Dubnického folklórneho festivalu s medzinárodnou účasťou, ktorého základným kameňom je Súťaž o cenu Mikuláša Senka.
Dubnický folklórny festival (DFF) s medzinárodnou účasťou vznikol v roku 1994 na podnet mladých ľudí zaujímajúcich sa o folklór a bývalých aktívnych členov FS Vršatec. Pre vznik festivalu hovorilo silné folklórne zázemie v Dubnici nad Váhom.
Postupom času sa stal festival neodmysliteľnou súčasťou leta v Dubnici nad Váhom a zaradil sa medzi popredné a vyhľadávané festivaly Slovenska.
V dňoch 27-29.8.2010 to už bude jeho XVII ročník.
Už sa teším a zároveň Vás všetkých pozývam.
zdr.:www.dff.dubnica.eu