Dobrý sluha a zlý pán.

Človek je súčasť spoločnosti. Noviny sú tak isto súčasťou spoločnosti, ktorej cieľom je prinášať informácie,potešenie či zábavu. Charakter sú povahové vlastnosti, prejavujúce sa v konaní a spôsobe myslenia. Čo majú tieto tri pojmy spoločné?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Mnoho! Noviny do značnej miery vplývajú na človeka, ktorého najpodstatnejším atribútom je práve jeho charakter.

Určite nie je náhoda, že centrom takmer každej obývacej izby sú noviny a televízor. Preto nie je na mieste sa čudovať, že práve oni sa výraznou mierou podieľajú na tvorbe verejnej mienky, životných postojov, ako aj životného štýlu.

Vplývajú na nás hlavne v oblasti intelektuálnej, kedy rozumom prijímame informácie a na ich základe si vytvárame úsudky, ako v oblasti morálnej, kedy zhodnocujeme svoje konanie a zamýšľame sa nad ním.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rovnako môžme pociťovať vplyv aj v rovine estetickej, pretože každý z nás túži po kráse a harmónií. Hlavne v pubertálnom veku sa človek sústredí na vzory v extravagantnom oblečení, sprevádzané vulgárnymi prejavmi a takzvaným umením, ktoré skôr zaráža, akoby malo potešiť a nemá nič dočinenia so spoločenskými normami.

Často sa stáva, že i hodnotové rebríčky mnohých ľudí sa menia na základe momentálneho trendu prezentovaného médiami a novinami.

Príkladom môže byť: mladosť,bohatstvo,úspech, popularita či vplyvnosť.

Mnohí z nás nemôžu poprieť, že obrovské kvantum hádok vyvolaných v našich domácnostiach majú na svedomí práve noviny a média.

Skryť Vypnúť reklamu

Mnohokrát vznikajú sváry, prameniace z neústupnosti jednotlivých členov rodiny pri dohadovaní sa o tom, čo sa bude pozerať v televízii.

Či to bude telenovela, športový prenos, hudobná alebo politická relácia. Stojí naozaj náš záujem o konkrétny program za nepokoje v rodine, ktoré by mohli byť vystriedané príjemnou diskusiou o skúsenostiach, či radami ako pomôcť pri riešení našich aktuálnych problémoch?

Aká by teda mala byť ideálna funkcia novín a médií?

Pravdou je i to,že by mohli mnoho veci tak, aby sa nám žilo ľahšie.Sprostredkovať nám informácie o nás samých či už konkrétne alebo všeobecnejšie na globálnej úrovni, aby sme ľahšie porozumeli svetu.

Skryť Vypnúť reklamu

Tomu svetu, v ktorom žijeme. V trhovom prostredí to však, robia vo veľmi obmedzenej miere. A to z jedného dôvodu: sú síce na to technicky,organizačne prispôsobené, ale nie sú na tento účel zriadené.

Je smutné, keď sa musí spomenúť obrovská manipulovanosť novín a medií. Využívajú totiž celý rad možností, ako modifikovať určitú informáciu tak, aby v podaní daného okamihu zapôsobila na percipienta podľa konkrétneho želania. Prostriedky, ktoré sa na to využívajú sú rôzne.

Média a noviny,teda môžu byť dobrým sluhom a zlým pánom.

Libor Poruban

Libor Poruban

Bloger 
  • Počet článkov:  36
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som otec a syn alebo syn a otec, ktorý odpúšťa ale nezabúda. Zoznam autorových rubrík:  PríbehyNaše hobbySúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu